Adet Belirtileri

Adet Tedavisi

Adet Nedir ?

Adet Kimlerde Görülür

Adet Kanaması

Adet Günü Değişenler Ne Yapmalı?Adet BelirtileriAdet belirtileri bayanlarda adet öncesi dönemden bir hafta önce yaşanan ruhsal veya fiziksel sıkıntılara verilen isimdir. Bu belirtiler adetle birlikte azalır ve kısa sürede geçer. Bazı hallerde bu belirtiler normal yaşamı engelleyen bir hal alır. Kadınların yılda 12 defa adet gördüğünü düşünürsek, her ay 7-10 gün bu sıkıntıları yaşamakla, yılda 3-4 ay gibi önemli bir süreci bu şekilde geçirmektedirler. Bu belirtiler her kadında farklı tepkilerle yaşanır. Kimi çok şiddetli olurken, kimi önemsiz belirtiler yaşar. Bu yaşananlar sosyal yaşamı etkileyecek bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu belirtiler üreme çağında her kadında görülebildiği gibi, menopoz döneminde ve ergenlikten önce de yaşanabilir. Yaşları 30-45 arasındaki kadınlarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Aileden gelen bir eğilim olması durumunda sınıf ayırmadan her kadında görülebilir. Doğum kontrol hapı kullananlarda daha şiddetli belirtiler yaşanır.

Adet Belirtileri

Adet belirtilerinin yaşanma sebepleri nelerdir?

 • Beyinde bulunan bazı kimyasal ileticiler
 • Psikolojik nedenler
 • Vücutta aşırı sıvı tutulumu
 • Hormonal dengesizlikler
 • Kan şekerinde yaşanan düşüklükler
 • Bastırılmış cinsel istekler
 • Özellikle A ve B vitamini eksikliklerinde 
 • Mineral yetersizliklerinde

Adet belirtileri nelerdir?

 • Adetin ruhsal belirtileri arasında yorgunluk hissi, depresyon, aşırı uyuma isteği, duygularda dalgalanma, sinirsel gerginlikler, asabiyet, çevreye karşı ilgisizlik, öfke nöbetleri ve dikkat azlığı şeklinde görülebilir.
 • Adetin göğüslerde verdiği belirtiler büyüme, hassasiyet oluşması ve dolgunluk hissi olarak sayılabilir.
 • Adet başlangıcında vücutta su tutulumu, bölgesel şişkinlikler gösterilebilir. Bu dönemde vücut ağırlığı 2-3 kg farklılık gösterebilir.
 • Diğer belirtiler arasında kabızlık, baş ağrısı, iştahta artış, su içme isteği, cinsel istekte artış, sivilce oluşumları ve farklı yiyeceklere karşı tahammülsüzlük görülebilir.

 Adet belirtilerinin etkileri nasıl azaltılabilir?

Öncelikle kadınlara psikolojik destek verilmelidir. Beslenmelerini dengeye sokmalı ve uygun gıdalarla beslenmelidirler. Uzak durmaları gereken gıdaları tüketmemeleri gerekir. Bunların başında kafeinli içeceklerden uzak durmaları gerekir. Bu dönemde alınan alkol miktarı azaltılmalı ya da hiç tüketilmemelidir. Bunlar belirtilerin şiddetini arttıracaktır. Ödem sorunu yaşayanlar sigaradan uzak durmalıdır. Nikotin vücutta su tutulmasını sağlamaktadır. Tuzu kısıtlamakta faydalı olacaktır. Beslenmede balık, sebze, meyve tüketimine ağırlık verirken, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Düzenli yapılacak egzersizler vücuda daha fazla oksijen sağlayacağından belirtilerin etkisini azaltacaktır. Stresten uzak durmakta faydalı olacaktır. Bunların dışında doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar doğum kontrol ilaçları, ağrı kesiciler, yumurtalıkları bastırıp hormon dengesini ayarlayan ilaçlar olabilir.Adet Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

6 Yorum Yapılmış "Adet Belirtileri"

Çalapöver

Adet belirtilerinin yaşanması son derece doğal bir durumdur. Korkacak herhangi bir sebep yoktur.

24.02.2014

isimsiz

Karnim cook ağriyor ama vajina akintisi yol çoğu belirtiler var akinti zorunlumu

06.05.2013

seda

korkmayın arkadaşlar

30.04.2013

Damla

13 yaşındayım karnım çok ağrıyor,mutsuzum 5-6 gündür böyle adet mi olacağım?

23.03.2013

Eda

Adet once oluyor ben ıntıhap var ne yapmalym

11.03.2013

Admin

Adet Belirtileri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Adet Belirtileri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Adet, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Ağustos - 2014