adet.gen.tr https://www.adet.gen.tr Adet, Adet Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, adet.gen.tr Wed, 28 Oct 2015 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Adet Düzensizliği Gebelik Dönemi https://www.adet.gen.tr/adet-duzensizligi-gebelik-donemi.html Sun, 11 Nov 2018 15:37:52 +0000 Adet düzensizliği gebelik, konusu gebe kalmayı önlemesi veya kısırlık  vaziyetine neden olması hastalar aracılığıyla heyecan edilen bir konudur. Adet düzensiz olması gebe kalmayı her vakit etkilemez fakat birtakı Adet düzensizliği gebelik, konusu gebe kalmayı önlemesi veya kısırlık  vaziyetine neden olması hastalar aracılığıyla heyecan edilen bir konudur. Adet düzensiz olması gebe kalmayı her vakit etkilemez fakat birtakım vaziyetlerde engelleyebilir veya geciktirebilir, bu adet düzensizliğinin sebebine yönelik değişir. Mesela adet düzensizliğinin nedeni yumurtlamanın düzensiz olması ve polikistik over sendromu benzeri bir vaziyet ise bu vaziyette her ay itinalı yumurtlama meydana gelmediğinden gebeliğin normalden daha geç ele geçirilmesi beklenir. Adet düzensizliğinin nedeni rahim içerisinde yer alan bir myom  ise hamileliğe engel olabilir veya düşüğe sürükleyebilir. Adet düzensizliğinin nedeni guatr hormonlarında sorun veya prolaktin benzeri hormonsal sorun ise bu gebe kalmayı da etkileyebilir nedeni ise adet düzensizliğini etkileyen hormonlar yumurtlamayı da etkilemektedir. Adet düzensiz olması veya yumurtlama düzensiz olması gebe kaldıktan daha sonra gebeliğin gidişatını veya bebeği etkilemez. Şunlar fakat gebe olmadan öncesinde gebeliğin oluşma sürecini geciktirme ile ilgili tesir edebilirler. Her adet  düzensizliğinde gebe kalmanın engellenmesi veya gecikmesi beklenmez. Mesela rahim (döl yatağı) içerisinde yer alan bir polipe ilişkili adet düzensiz olması, fazla adet kanaması vaziyette olan bir kadında gebe kalmanın etkilenmesi beklenmez. Adetin düzensiz olması ve gebe kalabilme ömrü her vakit birebir alakalı durumlar değildir.

Adet Düzensiz Olması Hayatını Sürdüren Bayanlar Ne Türlü Gebe Kalabilir 
 
Kadınlarda adet aralığının 21 günden az veya 35 günden uzunca olması adet düzensizliği olması olarak tanımlanmaktadır. Yumurtlama problemine neden vaziyette olan hiperprolaktinemi,  polikistik over sendromu,  prematüre yumurtalık yetmezliği ve perimenopoz hormonal adet düzensizliğine yol açmaktadır. 
Bununla beraber hamilelik, kilo kaybı, yeme bozuklukları, yüklü egzersiz, yüklü psikolojik baskı, sistematik sağlık sorunları da adet düzensizliğine neden olabilir. Peki adetin düzensiz olması problemi hayatını sürdüren bayanlar gebe kalabilir mi 
Normalde adet çağının vakti her kadın amaçlı ayrı olsa bile bizzat içerisinde tutarlıdır. Adet  dönemi tarihi her kadında ayrıdır. Vakit vakit bu dönemlerde farklılıklar olabilir.  Buda kişinin içerisinde bulunduğu ortama yönelik fark gösterebilir.  Adet (adet) (adet) düzensizliğinin nedenleri kişinin özünden olabileceği benzeri  şartlardan da olabilir Adet  düzensizliklerinin belirtilerini birden çok başlık alt kısmında toplarsak 
 • 21. günden öncesinde veya 35. Günden daha sonra olması 
 • Arka arkaya 3 kez veya daha çok miktarda adet görememe 
 • Adet kanamasının olması gerekenden daha az veya fazla miktarda olması 
 • 7 günden daha çok miktarda sürmesi 
 • Adet içlerinde kanama olayının gerçekleşmesi 
 • İlişki sonrasında veya menopoz sonrasında kanama olması.  
Adet düzensizliğini belirlemek amaçlı yapmanız gerekli vaziyette olan birden çok hamle vardır. İlk öncesinde adet döngüsünü not almanız gerekiyor. Adet tarihinizin ne vakit başlayıp ne vakit sona erdiğini not ederek işe başlayabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz ped ve tampon sayılarını not edin. Adet dönemi sonrasında oluşabilecek kanamaları anında not alın. 

Adet Düzensizliği Gebelik Dönemi
Adet düzensiz olması hamilelik belirtisi olabilir mi
Evet önce bakışta hamilelik benzeri olabilir. Bunu da anlamanın en güzel yolları anında hamilelik testini yaptırmak olacaktır. Hamilelik testi amaçlı idrar veya kan testi yollarını kullanabilirsiniz. En kesin çözüm kan testidir.  
Nedenleri;
 • Stres 
 • Doğum muayene hapları 
 • Rahim içerisinde meydana gelen kistler 
 • Rahim içerisinde meydana gelen rahatsızlıklar 
 • Aşırı şişmanlama verme 
 • ]]> Adet Dönemi Kaç Gün Sürer https://www.adet.gen.tr/adet-donemi-kac-gun-surer.html Sun, 11 Nov 2018 19:28:54 +0000 Adet  Dönemi Kaç Gün Sürer, Adet kanamalarının iki ile yedi gün arasında düzenli olarak gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının sadece bir gün sürmesi, az olarak nitelendirilir bu normal değildir ve neden Adet  Dönemi Kaç Gün Sürer, Adet kanamalarının iki ile yedi gün arasında düzenli olarak gelmesi, normal olarak kabul edilmektedir. Adet kanamasının sadece bir gün sürmesi, az olarak nitelendirilir bu normal değildir ve neden bir gün sürdüğünün  detaylı bir şekilde araştırılması gerekir.

  Adet miktarının ne kadar olduğu da, kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bunun tespit edilmesi de zordur. Adet günlerinde bir gün içinde beşten fazla pedin kullanılması fazla kabul edilir. Gün içinde bir yada iki pedin kullanılması normal kabul edilen bir durumdur. Bu konuda asıl önemli olan nokta, adet kanamasının kaç gün devam ettiğidir.

  Normal denilebilecek adet kanamasının 21-35 gün arasında gerçekleşmesi gerekir. Her kadın mutlaka 28-30 gün arasında adet görecek diye bir şartta yoktur. Bu sebepten dolayı, 21-35 gün arasında adet görmeleri normal olarak sayılır. Adet miktarına gelecek olursak, bunun ölçümü ve normal olup olmadığı değerlendirme altına almak, biraz zordur çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı değişiktir. Kimi kadınlar ped de ki kandan rahatsız olduğundan dolayı, kanama az da olsa sıkça ped değiştirirken, kimileri idareli olmak amacı ile kanama çok ta olsa ped değiştirme sıklığını azaltıyor. Ancak bahsettiğimiz gibi gün içerisinden dört yada beş defadan fazla olmaması şartıyla temiz ped kullanmaya özen gösterilmelidir. Az önce de belirttiğimiz gibi, hasta bir iki damla kanama olduğu zaman dahi ped değiştiriyor ise ve bu şekilde günde dört beş bed değiştirdiğini belirtiyor ise, bu fazla değildir.  Gün içerisinde sadece bir ped yeterli oluyor ise, bu da normal kabul edilir önemli olan adetin en az iki gün sürmesidir.  İlk adet kanaması 9-16 yaşlar arasında görülür. 9 yaşından önce ve 16 yaşından sonra ilk adet görmenin ne demek olduğunu açıklayalım; kişilerde 9 yaşından önce adet görme durumunda beyinde tümör olması, bölgesel kanser oluşumu, böbrek üstü bezi salgılarında rahatsızlıklar olabilir, ya da daha farklı sebeplerden olabilir veya sebebi hiç bilinmeyebilir. Adet Dönemi Kaç Gün SürerTedavisinde ise eğer tümör saptanmış ise tümör alınır, yok ise adet kanamalarının kesilmesi için ilaç tedavisine başlanır. 6 yaşına gelinmesine rağmen kişi hala adet görmedi ise kemik yaşı incelenir. Bu durumda kişinin kemik yaşı 11' in altında olabilir. Eğer kemik yaşı 11 üzerinde ise kromozomlarda anormallikler, genetik bozukluklar gibi sebepler olabilir. Tedavisinde adet kanamasının sağlanması için belli bazı hormon ilaçları verilebilir.Fakat öncesinde kesinlikle detaylı hormon tetkiki ve genetik inceleme gerekir. Adetin başlamasında İlk yıllarda adet görme düzensiz olabilir. Yani normal şartlarda 25-30 günde bir olması gereken adet döngüsü görülmeyebilir. Bazı kişiler ilk yıllarda yılda 3-4 kez adet görebilir.  İlk günlerde çok olan kanama miktarı giderek azalır. Adet döneminin ilk başladığı dönemler içerisinde adet düzensizliklerinin yaşanılması, tamamen normal sayılır. İlk adet kanamasından sonra, 2-3 yıl içerisinde herhangi bir müdahalenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü adet kanamaları  ilerleyen zamanlarda kendi kendine düzene girer. Bu sebepten dolayı, ilk adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliğinin nedeni ile panik yapmaya gerek yoktur. Ancak yoğun kanama olması halinde, kanamanın neden şiddetli gerçekleştiği, detaylı bir şekilde araştırılarak, ortaya çıkan nedene yönelik tedaviye başlanması gerekir. 

  ]]>
  Adet Sancısına Ne İyi Gelir https://www.adet.gen.tr/adet-sancisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 02:09:37 +0000 Adet sancısına ne iyi gelir, dişilerde adet sancısı yaşar ancak bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilir ve bu sancılar nedeniyle günlük yaşamda yapılacak işleri bile yapamaz hale gelirler. önc Adet sancısına ne iyi gelir, dişilerde adet sancısı yaşar ancak bazı kadınlarda adet sancıları aşırı şiddetli olabilir ve bu sancılar nedeniyle günlük yaşamda yapılacak işleri bile yapamaz hale gelirler. öncelikle adet işlevini ne olduğunu ve nasıl meydana geldiğini bir inceleyelim. Kadınlarda meydana gelen rutin yaşamı boyunca, yumurtalarının sağlıklı olabilmesi için her 21 ile 35 gün de bir kendilerini yenileme olgusuna adet denir. Bu geçen süre zarfına menstural döngü adı verilir. Menstural döngü adetinizin birinci günün de başlar ve bir sonraki adetiniz den bir gün önce sona erer. Ortalama uzunluğu 28 gündür, ancak 21 ile 35 gün arası normal alt ve üst sınırları kabul edilmektedir. Adet kanaması ortalama 4 gün devam eder, 1 ile 7 gün arası normal sınırlar olarak kabul edilir. Adet kanaması esnasında 20 ile 80 mililitre arasında miktarda kan kaybedilir. Adet döngüsünde ergenlik döneminde, yumurtalıklarda oluşabilecek yumurta hücrelerinin tümüyle tükendiği menopoz dönemine kadar devam eder.

Adet sancıları birincil ve ikincil olamak üzere ikiye ayrılır. Birincil adet sancıları başka bir sağlık sorununa bağlı olmadan meydana gelen, ikincil ise başka  sağlık sorunlarının etkisi ile meydana gelen sancılardır. Birincil adet sancısı, adet görmeye başladıktan önce yada başladıktan sonra ortaya çıkan vede hayat boyu devam eden  rutin sancılardır. İkincil adet sancıları ise, hafif, orta derecede adet sancısı yaşayan kadınlarda hastalıklarının etkisi ile adet sancısının artmasıdır. Herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmayan adet sancılarının, sancısını azaltmak için evde uygulayabilecek yöntemler mevcuttur.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir
Adet sancısına iyi gelen bitkiler: Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelir. Adet sancısına iyi gelen bitkileri şöyle sıralayabiliriz.

Kara Alıç: adet sancılarına iyi geldiği bilinen bitkilerdendir. kabukları krampları hafifletir.

Zencefil: Zencefil çayı ağrı kesici özelliği sayesinde krampları vede ağrıları hafifletip rahatlatır. Zencefil çayını zencefil tozu veya taze zencefilden hazırlayabilirsiniz.

Hava Kava: Stres ve kargaşaya iyi geldiği bilinen bu bitki adet sancısına da iyi geldiği söylenmektedir.

Ahududu: Ahududu bu konudaki etkisi üzerine araştırmalarda sancının %50 oranında azaltığı yönünde sonuçlarla kanıtlanmıştır. Döl yatağını gevşetici etkisi bulunan ahududu adet sancılarının hafifletmek için tüketebilirsiniz.

Çilek: Kasılmaları ve sancıları azaltmak amacı ile kullanılan meyvelerden birisidir. Sancılar esnasında yarım kilo kadar taze çilek yiyebilir yada çilek yaprağı ile yapılmış çaydan da içebilirsiniz.

Civanperçemi: Kas kasılmaları önleyen bitkiler arasında gösterilen civanperçemi adet sancılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Havluyu ısıtarak karın alt bölgesine sararak sancının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Isıyla birlikte kasılmalar ve sancılar hafifleyebilecektir. Yine bu bölgeyi gün içerisinde sıcak tutmayı ihmal etmeyin. Sırt üstü yatarak alt karın bölgesini avuç içi veya parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle mesaj yapın. Oturduğunuz yerden ayaklarınızın altına yastık veya benzeri türden eşyalar koyarak ayaklarınızı yüksekte tutunuz. Adet öncesi ve sırasında ağır fiziksel güç gerektiren işlerden kaçının. Vücudunuzu çok fazla yormayın vede ağır egzersizlerden kaçının. Hafif bir yürüyüş sancıyı hafifletecektir. Yada ılık bir duş almanızda fayda vardır.

Dikkat! normalde hafif geçen adet dönemleri belirli bir sürede şiddetini arttırıyor ise bunun sebebi başka bir hastalığın tetiklemesi anlamına gelmektedir. Belirtileri arasında giderek şiddetini arttıran adet sancısı bu]]> Adet Gören Hayvanlar https://www.adet.gen.tr/adet-goren-hayvanlar.html Mon, 12 Nov 2018 11:47:36 +0000 Adet gören hayvanlar, Adet denince akla sadece insanlara özgü bir özellik gibi gelir, fakat adet oluşan ve döllenmeyen yumurtanın dışarı atılmasına denir. Yani adet insanlar gibi, hayvanların da gebe kalıp üremesi içindir. H Adet gören hayvanlar, Adet denince akla sadece insanlara özgü bir özellik gibi gelir, fakat adet oluşan ve döllenmeyen yumurtanın dışarı atılmasına denir. Yani adet insanlar gibi, hayvanların da gebe kalıp üremesi içindir. Hayvanlardaki bu duruma kızgınlık dönemi yada östrüs denmektedir. Adet gören hayvanlar insanlara benzer özellikte cinsel olgunluğa erişirler. Hemen hemen tüm memeliler adet olmaktadırlar. Dişi hayvanın erkeği kabul etmesi ancak ve ancak bu dönemde gerçekleşir. O nedenden dolayıdır ki bu döneme kızgınlık dönemi adı verilmektedir.

Adet Gören Hayvanlar

Hayvanlardaki gebelik sürelerinin değiştiği gibi, kızgınlık dönemleri, sıklıkları da farlılık gösterir. Kedi, koyun, köpek at gibi hayvanlarda belirli mevsimlerde ortaya çıkar. Kedi ve köpekler altı ayda bir adet olurlar. Domuz ve sığırlar tüm yıl boyunca kızgınlık gösterebilirler. Bazı deniz canlıların da adet gördüğü gözlenmiştir. Bu nedenle bazı İslam ülkelerinde bu canlılar haramdır ve yenmezler. Doğurganlık olgunluğunda olan tüm memeli hayvanlar adet görür. Dişi köpekler ırklarına göre 4-10 ay arasında adet görürler. Adet gören hayvanlar arasında kedi, köpek, tavşan, yarasa, sığır, domuz, kanguru, köstebek, balina, at, bulunmaktadır. Özellikle evde beslenen dişi köpek ve kedi sahiplerinin zorlandığı ve bakımının titizlikle yapılması gereken bir durumdur. Bu dönemde evcil hayvanlarını evde tutmak sahipleri için biraz zor olacaktır. Adet olan bazı hayvanların etinin yenmesi de haram kılınmıştır. Fakat herkes bu duruma uymamaktadır.

]]>
Adet Düzensizliği https://www.adet.gen.tr/adet-duzensizligi.html Tue, 13 Nov 2018 11:18:33 +0000 Adet düzensizliği, adet kanamasının normal periyodunun haricinde olması yani regl dönemlerinin beklenenden önce ya da sonra gelmesi, Adet kanamalarının beklenenden önce olması polimenore, beklenilen ay ç Adet düzensizliği, adet kanamasının normal periyodunun haricinde olması yani regl dönemlerinin beklenenden önce ya da sonra gelmesi, 
Adet kanamalarının beklenenden önce olması polimenore, beklenilen ay çağından sonra olması oligomenore olarak tanım edilmektedir. 
Adet arası kanamalar ise "metroraji" (ara kanama) olarak bilinmektedir. 

Regl Dönemlerinin pıhtılı olması döneminde parça düşürme, 

Adetlerin normalde fazla miktarda olması "hipermenore" olarak tanım edilir. Regl Dönemlerinin pıhtılı biçimde olması da normalden fazla miktarda meydana geldiğini yani hipermenore durumunu gösterir. Zira normalde adet kanı arasında pıhtı hücreleri olmadığından adet kanı pıhtılaşmaz. 
Regl Dönemlerinin bunaltıcı ve sıkıntılı  olarak geçmesi
Adetlerin yüklü biçimde ağrılı geçmesine dismenore  ismi verilir. Dismenorenin organik ya da organik olmamış fazla çok fazla nedenleri vardır. 
Adetlerin normalden uzunca sürmesi
Normalde adet kanaması 2-8 gün aralarında sürer ve kesilir. Reglin 8 günden uzunca sürmesi "menoraji" olarak tanım edilir ve normal değildir.
 
Adet kanaması ile eş manalı kelimeler nelerdir 

Adet kanamaları mens, regl, menses, siklus benzeri tabirler ile medikal sahada tanım edilirken halkımız aralarında ay durumu ve periyod benzeri terimler yanı sıra renkli olmak benzeri tabirlerle de anılmaktadır. 
 
Adet kanaması düzensizlikleri ne biçimde olur 

Organik asıllı adet (regl) düzensizlikleri: Üreme organları ile alakalı farklı problemlerden kaynaklanır. Rahimde miyom, polip, tümör ya da over kistleri benzeri sorunlar bu çeşit adet düzensizliklerinin sebebidir ve ortalama % 25 sık sık görülür.  
Disfonksiyonel uterin kanamalar: Yapısal bir problem olmaksızın, sadece hormonsal problemlere ilişkili adet düzensizlikleridir ve ortalama % 75 sık sık görülür. Bir aritmik adet kanamasının sebebini hormonsal bozukluğa sokabilmek amaçlı öbür organik sebeplerin ekarte edilmesi gerekir. Yeniden, bilhassa ergenlik çağı öncesi ya da menopoz sonrası vaginal kanamalar, kesinlikle araştırılması gerekli olan önemli durumlardır. 
Adet Düzensizliği 
Organik asıllı adet düzensizliği nedenleri nelerdir 

Düzensiz vaginal kanamanın hormonsal olmamış nedenleri arasında; cinsel organlardaki travmalar, döl yatağı ya da döl yatağı ağzı iltihapları, döl yatağı myomları, adenomyozis ya da döl yatağı iç zarının iyi huylu ya da kanser türü hastalıkları sayılır. Düzensiz vaginal kanaması olan kadınlarda yaş önemlidir. 40 yaş öncesi olan aritmik kanamalar çoğunlukla hormonsal nedenlere ilişkili iken 40 yaş ardından hormon dışı sebeplerle olma ihtimali yüksektir. Rahim içi araç kullanımı, doğum muayene hapları, ten altı korunma implantları ya da aylık-üç aylık doğum muayene iğneleri kullanımı da aritmik vaginal kanama yapabilir. Gebeliğin az, dış hamilelik, mol hamileliği benzeri erken dönem komplikasyonları da vajinal kanama şikayeti yapabilir. 
 
Adet düzensizliği jinekolojik olarak nasıl değerlendirilir 

Öncelikle aritmik adet kanaması yakınması kesinlikle bir kadın hastalıkları uzmanı (jinekolog) aracılığıyla değerlendirmelidir. Muayene sırasında kanamaya sebep olabilecek etmenler tek tek gözden geçirilir. Vagina, döl yatağı, yumurtalıklar değerlendirilir. Jinekolojik ultrason ile döl yatağı ve yumurtalıklara ilgili tümör varlığı araştırılır. Benzer formülle döl yatağı iç zarının kalınlığı ölçülür. 40 yaş sonrası kanamanın bariz bir nedeni saptanamamışsa döl yatağı iç zarından biyopsi yani parça alınarak patolojiye sevk edilmesi gerekebilir. Bu biçimde döl yatağı iç zarının yapısı mikroskobik olarak değerlendirilir, döl yatağı kanserleri yönünden araştırıl]]> Adet Olamama https://www.adet.gen.tr/adet-olamama.html Wed, 14 Nov 2018 10:04:30 +0000 Adet  Olamama, Hormonal  dengesizlikler, yapısal bozukluklar, yaşam strese dayalı veya ilaçlara bağlı adet olmama veya ilk başta olup sonradan durması gibi çeşitli farklı kadınlara yönelik bir sağlık sorunu olmakla bir Adet  Olamama, Hormonal  dengesizlikler, yapısal bozukluklar, yaşam strese dayalı veya ilaçlara bağlı adet olmama veya ilk başta olup sonradan durması gibi çeşitli farklı kadınlara yönelik bir sağlık sorunu olmakla birlikte bayanların bir kısmının  karşılaştığı başlıca bir rahatsızlıktır. Vücuttaki bir şeye dayalı olumsuzluk bir şeylerin yolunda gidememesinden kaynaklı ve bunu ancak bir doktor yardımı ile kaynağını bulabileceğimiz tedavi görebileceğimiz sağlık sorunudur. 

Kimi kişilerde ilk ergenlik döneminde adet olup ilk bir yıl düzenli olup sonra adet görmenin kesilmesi son bulması gibi durumlarlada karşılaşılabiliyor.  Yapılan hormon testleri,  incelemeler sebebin araştırılması kişiyi hastalığının tanısın konmasına götürebilen en etkin çözüm yoludur.  Buna göre yapılacak işlemleri bilmek kendini tanımak hastalığın ismini bilmek ve çözüm yolları aramak kişiyi rahatlatan bir sonuçtur. Adet olamama tiroit bezinde fonksiyon bozulmasınada bağlı olabiliyor.  Aşırı aktif çalışan veya daha az çalışan tiroit bezleri bu tür adet düzensizliklerine neden olabilir. Kimi zamanda yapılan araştırmalarda yakınen şahit olduğum beyin emretmiyor ile sonuçlanan veya farklı şekilde yorumlanan tanılarda olabiliyor.  

Adet Olamama

Adet görmemek  buna bağlı yapılan tedaviler veya bitkisel yardımlar ile çözüm yolları aramak en önemlisi kendi yaşamış olduğumuz şeyin sebep ve sonucunu bilmek sağlıklı bir birey olmak yaşam kalitesini arttıran en önemli nedenlerden biridir. Sağlıklı, farkında ve araştıran yol izleyen kişiler olalım. Adet olamama  yada  tam tersi  adet günlerinin  fazla olması bu tür durumla karşılaşan kadınlarda mevcut  sonuçta buda bir hormonel dengesizlikten kaynaklıdır. Neye dayalı olduğunu araştırmak gerekir. Adet dönemi  yaklaşan  kadınların genellikle büyük bir kısmı bu durumu  yaşar gerginlik, bir asabi hal durumları ile stresli bir dönem yaşarlar buda kişinin adet günün yaklaştığının habercisidir. Şimdi birde şu açıdan bakacak olursak adet göremeyen olamayan bir kadının böyle bir geçiş evresini nasıl atlattığını yada atlatabildiğini yaşanılan o stresli dönemi adet olamayan nasıl geçiriyor olabilir  Buda bir  sıkıntı kaynağıdır. Adet olmanın hatta düzenli çalışan hormonların bir kadın için ne derece önemi sağlıklı bir yaşam biçimi olduğunu bize göstermektedir. 

]]>
Rüyada Adet Olduğunu Görmek https://www.adet.gen.tr/ruyada-adet-oldugunu-gormek.html Wed, 14 Nov 2018 17:17:54 +0000 Rüyada adet olduğunu görmek, Rüyamızda gördüğümüz birtakım hadiseler, yaşantımızda bazı anlamlara çekilir. Yine rüyamızda adet kanı görmek birçok anlama gelmektedir. Daha çok kaygılanma olarak yorumlanır. Rüyada Rüyada adet olduğunu görmek, Rüyamızda gördüğümüz birtakım hadiseler, yaşantımızda bazı anlamlara çekilir. Yine rüyamızda adet kanı görmek birçok anlama gelmektedir. Daha çok kaygılanma olarak yorumlanır. Rüyada adet kanı gören kişilerin yakın zamanda stresli bir yaşamın olduğunu, kötü haber alıp huzursuzluklar geleceğini ve çok üzüleceğini ifade eder. Sağlık sorunları yaşayacağına, bu sağlık sorunlarıyla ilgili üzüleceğini ve huzursuzluk olacağına işaret eder. Ancak bu basit bir hastalık olacağına işarettir. Rüyayı gören kişi erkek ise olumsuz, bayan ise olumlu anlamlar yüklenir. Rüyada adet kanı gören erkek; işlerinin bozulacağına, haram paraya dalıp kötü işler yapacağına kötü bir haber alarak bir yakınına felaket gelmesi anlamları yüklenir. Bayan ise tam tersi bir durum olup çok sevindirici haberler alacağı, maddi kazancının artacağını, büyük başarılar kazanacağını işaret etmektedir.

Bu konu ile ilgili rüyasında adet kanaması gören kişilerde yakın zamanda kötü haber alacağı ve günlük yaşamında her anın panik içinde yürüyeceğini, etrafındakilerin bu panik hareketlerinden rahatsız olacağına ve iş hayatı kötü gittiğine işaret eder. Genel olarak rüyasında adet kanaması gören kişilerde mal ve mülk işlerinde anlamlar kazanır. Bu rüyayı gören erkek iş yaşamına dikkat etmesi gerektiğini, bayan ise mal kazanıp, kız çocuğu dünyaya getireceğini, bayan bekar ise yakın zamanda evleneceğini anlatır.

Adet bezi görmek ise birçok anlam taşır. Rüyasında adet bezi gören erkek için olumsuz anlamlar taşır. Rüyayı gören erkeğin yanlış işler peşinde koştuğunu, iş yaşamı ve maddi konular taşıyan işlerde dolandırıldığı anlamı taşır. Bayanlar için tam tersi söz konusudur ve farklı anlamlar vardır. Rüyada bez gören bayan bir kimsenin kalbini kırmıştır yada sevdiği bir kimse tarafından kalbinin kırıldığına kırılacağına işaret eder. Bu nedenle mutsuz ve huzursuz olur ve büyük kayıplar yaşar. Yine rüyasında adet pedi görenler ise yakında veya uzun zaman içerisinde pişmanlık bir duyacağı hatalı işler yaptığı veya yapacağı bu  davranışlar sonrası çok büyük pişmanlık duyacağı, bu nedenle huzursuzluk mutsuzluk yaşayacağını ifade eder. Yaptığı bu hareket istemeden veya onunla ilgili bulunmayan ancak ona yüklenen bir hareket olabilir. Rüyayı en yakın zamanda özür dilemesi gerektiği anlaşılmıştır. Aksi halde yaşamın her alanında mutsuz olacağı söylenmiştir.

Rüyada Adet Olduğunu Görmek
Rüyada adet kanı temizlemek kişinin her gün aynı işleri yaptığını ve bu monotonluk kazanarak bu işlerden sıkıldığına işarettir. Yeni kararlar vermek ve bunu uygulamak istediğini vurgulamaktadır. Normal yaşamında bıkkınlık duyduğunu örneğin, istemediği bir şehirde yaşamayı, istemediği bir bölüm veya üniversitede okuduğunu yada bir ilişki yaşadığını gösterir. Yakın zamanda ayrılık geleceğinin bir habercisidir.

Rüyada tuvalette adet kanı görmek ise sıkıntılı zamanların geldiğini, hiç istemediği sorunlar problemler oluşacağına işarettir. Bu zamanlarda doğru kararlar vermeli hata yapmamalıdır. Çevrenizdeki yakın kişilerle tartışma yapacağınız bu tartışmalar yüzünde çok üzüleceğinizi bunun için kötü sonuçlar yaşanmadan bu zamanların büyük yara almadan atlatılması gerektiğini anlatır.

Rüyada adet kanının bulaşması yaşantınızda size büyük haksızlık yapılacağını, grup halinde yapılan bir çalışma veya işlerde hatalar yapılacağı bu hata size yükleneceğine işaret eder. Bundan dolayı bu zamanlarda atacağınız adımlara dikkat etmeniz gerektiği, çevrenizde kötü niyetli insanların olduğunu temkinli davranmanız gerektiği anlatılmaktadır. Bundan göreceğiniz zarar çok üzülme ve büyük paralar kaybedeceğinizi anlatmaktadır.
]]>
Adet Gecikmesi https://www.adet.gen.tr/adet-gecikmesi.html Thu, 15 Nov 2018 02:27:59 +0000 Adet gecikmesi durumunda genellikle evli olan bayanlar birçok zaman hamilelik şüphesine kapılmaktadır. Öyle ki bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü adet gecikmesi durumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle her ad Adet gecikmesi durumunda genellikle evli olan bayanlar birçok zaman hamilelik şüphesine kapılmaktadır. Öyle ki bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü adet gecikmesi durumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle her adet gecikmesine hamilelik şüphesi olarak bakılmaması gerekmektedir. Adet gecikmesi adet gününden 5 gün sonrasına kadar normal olarak karşılanan bir durumdur. Öyle ki adet kanamasının normal gününden itibaren tam olarak beş günü geçen gecikmelerde yapmanız gereken en doğru şey tabi ki uzman bir doktora giderek muayene olmaktır. Bu durumda doktorun yapacağı kontroller ve gerekli test işlemlerinden sonra adet gecikmesinin asıl nedeni ortaya çıkarılacak ve gerekli müdahaleler yapılacaktır. Eğer önemli bir durum yok ise ve adet gecikmesinin nedenine varılamamış ise kişiler evde bitkisel ürünlerden belli dozlarda tüketerek ya da bitkisel çaylar tüketerek bu sorunun ortada kalkmasını sağlayabilirler.  Öyle ki adet gecikmesi son derece tehlikeli durumların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bu konuda önemsememezlik yapmayın ve gerekli müdahaleleri yapın.

Adet gecikmesi problemi birçok kişide görülen ve birçok kişide büyük nedenlerden dolayı meydana gelen bir sorundur. Bu sorun eğer kişinin ergenlik dönemlerinde görülüyorsa genel itibari ile normal karşılanmaktadır. Çünkü bu dönemde kişide görülen hormonal değişiklikler nedeni ile kişide adet günlerinde farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Fakat her ne kadar normal olursa olsun kesinlikle bu durumda da çocuğunuzu doktora götürmeniz gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra bazı kişilerde adet gecikmesi sorununun yanında ayrıca kasıkta ya da belde ağrı sorunları meydana gelmektedir. Aslında bu durum çok daha tehlikelidir. Çünkü adet gecikmesi ile birlikte görülen bu durum birçok zamana kişinin vajinal enfeksiyonlardan etkilendiğinin göstergesi olabilmektedir. Bu durumunda en net bilgisini tabi ki doktorlar verecektir. Aksi halde kişinin durumun tam olarak netliğine varmadan böyle bir durumu düşünerek tedavi yöntemlerine başvurması son derece yanlış olacaktır. 

Adet Gecikmesi
Nedenleri:
 • Stres: Günümüzde nedeni bilinmeyen adet gecikmesi problemi yaşayan kadınlarda bu durumun en büyük nedeni tabi ki kişinin gerek iş hayatın nedeni ile gerek kişinin eğitim hayatında birçok nedene bağlı olarak stres durumuna girmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle kişilerin aklına ilk gelen durum hamilelik şüphesidir. Fakat evli olmayan kişilerde bu şüphe oluşmadığı için daha çok korku durumlarına düşerler. Fakat kişi yakın zamanlarda herhangi bir stres yaşamış ise genellikle meydana gelen adet gecikmesi bu nedenle ortaya çıkmıştır. Bu durumdan başka birçok nedene bağlı olarak adet gecikmesi sorunu görülebilmektedir. 
 • Kullanılan Tıbbi İlaçlar: Kişilerin sürekli olarak ya da haftalık olarak kullanmış oldukları tıbbi ilaçlar ya da bitkisel ilaçlar nedeni ile adet gecikmesi problemleri gözlemlenebilir. Bu durum özellikle şeker hastaları ya da tansiyon hastalarında çokça karşılaşılan bir problemdir. çünkü bu hastalar sürekli olarak kimyasal içerikli ilaçlar kullanmaktadır. En çok ta doğum kontrol hapları ile kişinin adet günlerinde değişiklikler meydana gelebilmektedir. 
 • Aşırı egzersiz ve hızlı kilo kayıpları: Kişinin son zamanlarda egzersizlere ağırlık vermesi ve hızlı kilo kayıpları yaşaması nedeni ile görülen adet gecikmesi problemleri günümüzde çokça görülen bir durumdur. Bu nedenle bilmelisiniz ki adet günlerinin yaklaşması durumunda aşırı egzersizlerin yapılmaması önerilmektedir. Aksi durumlarda sizlerde de adet düzensizlikleri meydana gelecektir. 
 • Hamilelik: Özellikle hamilelik nedeni ile adet gecikmesi birçok kişide gözlemlenen bir durumdur. Öyle ki evli kişilerde görülen adet gecikmeleri tam olarak kişilerde hamilelik şüphelerini meydana getirmektedir. 
İşte bu durumlar günümüzde insanlarda görülen adet gecikmesi sorununun]]> Adet Söktürücü Bitkiler https://www.adet.gen.tr/adet-sokturucu-bitkiler.html Thu, 15 Nov 2018 09:33:54 +0000 Adet Söktürücü Bitkiler, adet dönemine giren bayanların adete bağlı meydana gelen ağrıları en az indirmek ve kanamalarını düzenlemek amaçlı yararlı olan bitkilerdir. Bu nedenle bayanlar arasında adet sancılar Adet Söktürücü Bitkiler, adet dönemine giren bayanların adete bağlı meydana gelen ağrıları en az indirmek ve kanamalarını düzenlemek amaçlı yararlı olan bitkilerdir. Bu nedenle bayanlar arasında adet sancılarını hafifletmek için ilaçların yanı sıra şifalı bitkilerden de yardım almaktadırlar. Strese bağlı gelişen adet sancıları bayanların yaşamını olumsuz yönde etkileyerek günlük aktivitelerini de alt üst etmektedir. Adet döneminin başlaması ile yaşanan adet sancısı ile birlikte kanamanın görülmemesi sebebi ile yaşanan stres de adet döneminde bayanları büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle tüm bayanların adet dönemlerini ağrısız geçirmeleri ve adetin söktürülmesi için tıbbi ilaçların yanı sıra adet söktürücü olarak bilinen bitkiler ve bitkisel çözümleri uygulayarak adet döneminizi daha rahat ve ağrılarınızı en aza indirerek geçirebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler Ve Kullanımı

 • Adet düzensizliği ve gecikmeler yaşıyorsanız biberiye ile papatyayı aynı miktarlarda karıştırarak demleyerek tüketebilirsiniz. Biberiye ve papatya karışımı adet söktürmek amaçlı kullanılan bitkiler arasında sıklıkla başvurulan bitkilerdir.
 • Adet sancıları ve gecikmeler yaşıyorsanız at kuyruğu otundan faydalanabilirsiniz. Yalnız olarak kaynatılan at kuyruğu otunun tüketilmesinde tatlandırıcı olarak bal ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Adetiniz gecikiyor ve bir türlü sökülmüyorsa çare olarak çörek otu ve civan perçemi otunu karıştırdıktan sonra birlikte kaynatarak tüketebilirsiniz. Yine bu kürü de tatlandırmak için bal ilave edebilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda  kısırlık sorunu olan bayanlara da fayda sağladığı gibi menopoza giren bayanlarda adet söktürücü olarak büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca bu küre sığır kuyruğu otu ilave ederek de kaynatabilirsiniz.
 • Adet gecikmesi sorunları yaşayan veya adet gecikmesinden şikayet eden kadınların bu sorunlarını gidermek için çiriş otunu demleyerek bal ilavesiyle tüketebilirler.
 • Çörek otu tohumları ile bal karıştırılarak hazırlanan kür adet söktürücü özelliği ile başvurulabilecek en mükemmel faydalı kürler arasında yer almaktadır.
 • Adet düzensizliği için kekik kaynatıldıktan sonra bal ilavesiyle tatlandırılarak tüketilebilir. Bu karışım gün içerisinde sabah, öğle ve akşam birer su bardağı şeklinde tüketilebilir.
 • Adet söktürücü şifalı bitkiler arasında bulunan dereotu bitkisi de bu konu üzerinde oldukça etkilidir. Bir tutam dereotu bitkisi kaynatılarak tüketilmesi sonucunda iyi bir adet söktürücüdür.
 • Kerevizin sıklıkla ve bol bol tüketilmesi de adet sorunu yaşayanlar için oldukça faydalı olacaktır.

Yukarıda sizlerle paylaştığımız adet söktürücü şifalı bitkiler, gecikerek sorunlara neden olan kanamalar ve adet sancıları için oldukça büyük yarar sağlayacaktır. Bayanları stres altına alarak acı çekmelerine sebep olan adete bağlı problemlerden bu şifalı bitkilerle kurtulabilirsiniz. Adet söktürücü bitkilerin yanı sıra yine adet döneminizde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için şifalı bir bitki çayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu bitkisel çay geciken adeti söktürmede ve adet sancılarını en aza indirme konusunda oldukça fayda sağlamaktadır.,

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet Söktürücü Bitkilerle Hazırlanan Çay Tarifi

Malzemeler

 • 1 tutma maydanoz
 • 1 tutam papatya
 • 1 tutam nane
 • 1 tutam kimyon
 • 1 tutam kurutulmuş kiraz sapı
 • 1 tutam civan perçemi
 • 1 tutam ada çayı
 • 1 tutam karabaş otu
 • 1 tutam çiriş otu
 • 1 tutam biberiye

Adet Söktürücü Bitkilerle Çay Tarifi Hazırlanışı

Yukarıda vermiş olduğumuz bitkiler adet söktürücü olarak ve adet sancılarını giderici olarak başvurulabilecek en yararlı bitkilerdir. Bu şifalı çay için adı geçen bitkilerden birer tutam olarak şekilde geniş bir kabın içine konularak kaynatılıp demlenerek tüketilebi]]> Sık Adet Görme https://www.adet.gen.tr/sik-adet-gorme.html Thu, 15 Nov 2018 10:39:38 +0000 Sık adet görme, günümüzde özellikle ergenlik döneminde kişilerde görülen problemler arasında yer almaktadır. Bu kişilerin bu konular hakkındaki bilgisizlikleri ise onları bu durumda oldukça korkutmaktadır. Sık adet görm Sık adet görme, günümüzde özellikle ergenlik döneminde kişilerde görülen problemler arasında yer almaktadır. Bu kişilerin bu konular hakkındaki bilgisizlikleri ise onları bu durumda oldukça korkutmaktadır. Sık adet görmenin aslında çokta korkulacak bir yanı yoktur. Fakat olası durumlarda bazen farklı sorunlar bu soruna neden olduğu için sorun daha da büyüyebilmektedir. Adet kanamaları bilindiği gibi yirmi beş günde bir olarak kadınlarda görülen bir durumdur. Bu durum eğer yirmi bir günden daha sık görülüyor ise işte bu durumda sık adet görme olayı denilir. Bu kadar sık gerçekleşen adet kanamaları bazen basit nedenlerden dolayı meydana gelse bile bazı zamanlarda çok tehlikeli nedenlerden dolayı görülebilmektedir. Genellikle hastaların ayda iki kez adet olması olarak bildikleri bu hastalık küçük bir doktor muayenesinden sonra kolay bir şekilde ortaya çıkarılarak çok kolay bir şekilde çözüme kavuşturulur. Sık adet görmenin birçok nedeni bulunmaktadır. Bu son derece tehlikelere neden olacak kadar büyüyebilir. Bu nedenle sizler de gerekli işlemleri yaparak doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Önemsemediğiniz bu durum çok tehlikeli sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. 


Nedenleri:
Sık adet görmenin daha önce de söylediğimiz gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni kişilerde özellikle de ergenlik döneminde bayanda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Meydana gelen hormonal değişiklikler nedeni ile addet günlerinin değişmesi bazı insanlarda sık adet görme olarak kendisini ortaya çıkarsa da bazı insanlarda adet gecikmesi gibi sorunlar ile ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişikliklerin en yoğun görüldüğü zamanlar ergenlik dönemleri olduğu için bu durum bu dönemdeki insanlarda çok fazla görülür.

Bir diğer neden kişilerde meydana gelen vajinal poliplerdir. Özellikle rahim bölgesinde kist olarak değerlendirilen bu polipler kişide sık sık adet durumunun meydana gelmesine hatta adet gibi görülen kanamalara neden olabilmektedir. Bu durumda meydana gelen kanamaları kişiler adet kanaması olarak düşünse de aslında bu durumun nedeni poliplerin neden olduğu kanamalardır. 
Bunun dışında eğer sık adet görme sorunu yetişkinlerde görülüyor ise öncelikle kişinin iş hayatı ya da eğitim hayatı sorgulanmalıdır. Özellikle son zamanlarda kişinin aşırı stres ya da heyecan altına girmesi vücuttaki hormonların seviyesinde değişikliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır. 

Sık Adet Görme
İşte bu nedenlerden dolayı meydana gelen sık adet görme olayları bazen nedensiz olarak kişilerde görülmektedir. Bu durumda gerekli işlemleri yapması için doktorunuza danışın ve onun tavsiyelerine uyun. Sık adet görme durumu bazı insanların aklında soru işaretleri bırakmaktadır. Sık adet görme durumu genellikle kişiye herhangi bir zarar vermez. Fakat hiç kimsenin sağlığını bu şekilde riske atması mantıklı değildir. Bu nedenle sık adet görme durumunun nedeni tam olarak öğrenilmelidir. Bazen çok tehlikeli durumlar sık sık adet görme sorununa neden olur. 
]]> Adet Ağrısı https://www.adet.gen.tr/adet-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 17:29:17 +0000 Adet ağrısı, bayanlarda rahim kasların kasılması ile meydana gelen ağrı çeşididir. Bazı bayanlar adet dönemini sancısız ve ağrısız geçirirken bazı bayanlar da oldukça sancılı, ağrılı bir dönem geçirir. Bayanlar ortal Adet ağrısı, bayanlarda rahim kasların kasılması ile meydana gelen ağrı çeşididir. Bazı bayanlar adet dönemini sancısız ve ağrısız geçirirken bazı bayanlar da oldukça sancılı, ağrılı bir dönem geçirir. Bayanlar ortalama yirmi beş günde bir adet görürler. Bu zaman dilimi kadından kadına farklılık gösterebilir. Adet ağrısı ise adetin ilk gününden başlayıp bitimine kadar sürebilir. Bu ağrı her gün aynı ağrı şiddetiyle devam etmez. Genellikle bir veya iki gün ağrıda artış olur. Diğer günlerde ise sızı şeklinde devam eder. Adet ağrısı çok şiddetli ise yani adet dönemleri şiddetli bir ağrıyla geçiyorsa bunun altında başka bir hastalık da olabilir. Normal olan hafif sancılı bir dönemdir. Adet ağrısının olduğu dönemde bayanlarda stres, baş ağrısı, halsizlik, hafif ateş ve cinsel isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle bu dönemde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Çünkü bu dönemde mikrop kapma olasılığı normal dönemlere göre kat be kat artar. 

Adet Ağrısı
Adet ağrısını geçirmenin veya azaltmanın çeşitli yolları mümkün. Öncelikle ağrı kesici ilaçlarla hafifletilebilir. Bunun dışında evde yapabileceğiniz yöntemler de mevcut. Bir leğene sıcak su koyup ayaklarını yarım saat sıcak suda bekletmek anında etki yapacaktır ve adet ağrınızı minimuma indirecektir. Bunun dışında hareket halinde olun egzersiz veya spor yapın. Bunları yaptığınızda rahim kaslarınız gevşeyeceğinden ağrınız azalmış olacaktır. Adet döneminde sigara ve alkolden uzak durmanız ağrınızı azaltmada yardımcı olacaktır. Adet ağrınızı azaltmak için eşinizden veya evdeki bireylerden masaj yapmasını isteyin karın ve karın alt bölgenize yapacağınız masaj kasları gevşeteceğinden rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu dönemde yeşil çay ve bunlara benzer çayları tüketmeniz yararınıza olacaktır. Beslenmenize dikkat etmeniz, faydalı şeyler yemeniz gerekli. Zararlı yiyeceklerden kola ve cips türü yiyeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır. Adet ağrıları belli bir yaştan sonra azalır ve tamamen ortadan kalkabilir. Kimi bayan doğum yaptıktan sonra, kimi de belli bir yaştan sonra bu sıkıntıdan kurtulur.
]]>
Adet Düzensizliği İçin Soğan Kürü https://www.adet.gen.tr/adet-duzensizligi-icin-sogan-kuru.html Fri, 16 Nov 2018 12:39:41 +0000 Adet düzensizliği için soğan kürü, Adet dönemi  adet görmeye başladıktan sonra ki ilk bir veya iki yıl içinde düzensizlikler sık sık gösterebilir .Normal düzene girmesi için adet olmayı sağlayan hormonların dengele Adet düzensizliği için soğan kürü, Adet dönemi  adet görmeye başladıktan sonra ki ilk bir veya iki yıl içinde düzensizlikler sık sık gösterebilir .Normal düzene girmesi için adet olmayı sağlayan hormonların dengelenmesi gerekmektedir. Bu durum gerçekleşmediği taktir de adet düzensizlikleri olmaya başlar. Adet düzensizliğine neden olan bazı koşullar ve sağlık durumları da yer alıyor. Bunun için neden ve sebeplerini tam anlamı ile anlayabilmek için doktora görünmek kesinlikle önemlidir. Alternatif tıp da bizlere destekleyici yardımcı olucu halk dilinde de oldukça yaygın ve tavsiye edilen kürler vardır. 

Adet Düzensizliği İçin Soğan Kürü

Örneğin kuru soğan kürü, Kürümüzü hazırlamak için gerekli malzemeler bir tane açık renkli kuru soğan ve iki bardak su, normal yemek yaparken kullandığımız soğan ancak iyice yıkayıp sirkeli suda bekletirsek iyice dezenfekte olacaktır. İki bardak suyu önce tencereye koyup iyice kaynatın. Sonra kuru soğanı dörde bölerek suyun içine atın bu şekilde beş dakika kaynatın. Birazcık ılınmasını bekleyin. Öğle ve akşam yemeklerinden beş dakika önce bir bardak için. Kür daima taze olmasına dikkat edilmelidir. 15 günde bir uygulanmalıdır. 

]]>
Adet Düzensizliği Bitkisel Çözüm https://www.adet.gen.tr/adet-duzensizligi-bitkisel-cozum.html Fri, 16 Nov 2018 15:08:02 +0000 Adet düzensizliği bitkisel çözüm, olarak önerilenlerden en güçlüsü soğan suyu kürüdür. Doktor İbrahim Saraçoğlu'nun da tavsiye ettiği soğan kürü, düzenli kullanımda adeti düzenler. Kür olarak uygulanan  Adet düzensizliği bitkisel çözüm, olarak önerilenlerden en güçlüsü soğan suyu kürüdür. Doktor İbrahim Saraçoğlu'nun da tavsiye ettiği soğan kürü, düzenli kullanımda adeti düzenler. Kür olarak uygulanan  bu çözüm, toplamda  15 günden fazla kullanılmamalıdır. Akıntı, adet düzeni ve adet sancısı, yumurtalık kistleri gibi sorunlar  için de uygulanacak bir çok bitkisel kürler vardır.

Soğan suyu kürü: 1 tane yemeklik soğan soyulup dörde bölünür. 2 bardak klorsuz kaynayan suyun içine atılıp 5 dk. kaynatılır. Hazırlanan soğan suyu öğle ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilir. Her gün  taze olarak hazırlanmasında fayda vardır. Zaten   fazla bekleyen soğan suyu içmekte de zorluk çıkarır. Adetli iken içilmesinde bir sakınca olmamakla beraber adet sonrasında 7 gün, adet başlamadan önce de 7 gün içilmesi daha uygundur. Toplamda 15 günü geçmemelidir. İki adet arası 15 gün sürenler soğan kürünü 5'er gün arayla yapabilirler. Soğan kürü kadınlardaki akıntıları, menopoz sorunlarını da düzenler. Çikolata kisti, yumurtalık kisti için de  iyi bir çözümdür.

Adet Düzensizliği Bitkisel Çözüm

Aslan pençesi kürü: Bir bardak klorsuz  su kaynatılır ve  bir tutam testere dişli aslan pençesi içine atıp 5 dakika demlendirilir. Daha sonra süzülerek içilir. Bu kür bir ay boyunca her gün sabah kahvaltılarından 2 saat sonra taze olarak içilir. Bir ayın sonunda bir hafta ara verilerek tekrar bir ay olmak şartıyla uygulanır.

Kekik kürü: 2 su bardağı kaynayan suya 1 yemek  kaçığı kurutulmuş kekik atılıp kaynatılır. 10 dk. kaynatıldıktan sonra süzülür. Sabah, öğle,  akşam olmak üzere günde üç kere, bir fincan kekik suyu içerisine  1 çay kaşığı süzme çiçek balı katılarak tüketilir. Adet düzensizliği için bu küre 5 gün devam edilir.

Rezene, safran, nergis,  karabaş otu, havuç tohumu, civanperçemi,  nane, papatya, misk, kimyon, adaçayı,  anason, maydanoz gibi bitkiler de adet düzensizliğine iyi gelir. Bitkiler demleme usulü hazırlanıp çayları  tüketilir.

]]>
Adet Neden Gecikir https://www.adet.gen.tr/adet-neden-gecikir.html Fri, 16 Nov 2018 17:32:06 +0000 Adet Neden Gecikir, Kadınlar ergenlik döneminden itibaren adet görmeye başlar. İlk başlar da düzensiz olan adet dönemleri ilerleyen süreçler de düzene girmektedir. Aylık kanamalar kadınların sağlıklı olduklarının gösterges Adet Neden Gecikir, Kadınlar ergenlik döneminden itibaren adet görmeye başlar. İlk başlar da düzensiz olan adet dönemleri ilerleyen süreçler de düzene girmektedir. Aylık kanamalar kadınların sağlıklı olduklarının göstergesidir. Yumurtalıklarda büyüyen yumurtanın çalışması sonucu aylık kanamalar gerçekleşmektedir. Adet kanamaları genellikle  28 günde bir yaşanmaktadır. Adet düzeni aşırı yorgunluk, mevsim değişiği, stres gibi bazı nedenlerden dolayı gecikmektedir. Adet düzenleri yılda iki ya da üç defa yaşanabilir. Fakat yılda iki üç defadan fazla yaşanıyorsa mutlaka kontrole gidilmelidir. Adet düzensizliği aşırı kanamalara da neden olmaktadır. Adet gecikmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Stres: Stres hayatımızın hemen hemen her evresinde yaşanmaktadır. Yoğun stres hayatımızdaki birçok şeyi değiştirmektedir. Aşırı stres vücudumuzdaki GnRH adı verilen bir hormonun seviyesini azaltır. Yanı cinsiyet hormonlarının salınmasına engel olur. Bu hormonların olmaması yada az olması adet düzenini de olumsuz etkilemektedir. Bu hormonların yokluğu adet günlerinizi geciktirebileceği gibi adet olmamaya da neden olabilir. Bu hormon da yaşanan değişiklik adet düzenini etkilemektedir. Stresli dönemlerde vücut hamileliği uygun  bir dönem olmadığını düşünerek yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama olmadığı için adet de gecikir. İş ile ilgili yaşadığınız sorunlar, yakın bir sevdiğini kaybetmek, ülke yada şehir değiştirmek aşırı üzüntü yaşamak gibi konular kişiler de strese neden olabilir. 

2. Hastalık: Geçirdiğiniz kısa süreli ya da uzun süreli bir hastalık adet gecikmesine neden olabilir. Hastalık sırasında yaşanan tıbbı stres veya fiziksel stres ve uygulamaların yan etkileri adet gecikmesine neden olabilir. Özellikle yumurtlamanın gerçekleştiği bir süreçte hastalık geçirdiyseniz yumurtlama dönemi gecikebilir. Bu durum geçicidir. Hastalık geçtikten sonra adet düzeninizin eski düzenine dönecektir. 

3.Kullandığınız İlaçlar: İlaçların birçok farklı yan etkileri bulunmaktadır. Kullandığınız herhangi bir ilaç adet gecikmesine neden olabilir. Doktorun önerdiği ilaçların yan etkilerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle doğum kontrol hapları adet düzensizliğine neden olmaktadır. Doğum kontrol hapların bazen adet kanamasının hiç olmamasına bazen de az olmasına neden olmaktadır. Doğum kontrol hapını bıraktığınız süreç için de adet düzeninin normalleşmesi  yaklaşık iki ayı alabilir. 

Adet Neden Gecikir
4. Kilo Değişiklikleri ve Vücut Kütle İndeksi: Beslenme düzeni ve amoreksia ve bulimia gibi yeme bozuklukları adet gecikmesine neden olmaktadır. Adet gecikmesi içi ani kilo değişimi tek neden değildir. Çok zayıf olmak yada çok kilolu olmakta adet gecikmesine neden olmaktadır. Çok kilolu olmak veya ani şekilde aşırı kilo almak adet gecikmesine neden olmaktadır. Aşırı kilolu kişilerin hormonsal dengeleri değişmekte ve adet gecikmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde aşırı zayıflık da adet gecikmesine neden olmaktadır. Vücuttaki yağ dengesi yeterli oranda değilse bu durum adet gecikmesine neden olabilir. Bu durama amenore denilir. Biraz kilo almak tekrar adet kanamalarının düzene girmesini sağlayacaktır. 

5. Çok Yoğun Egzersiz: Bu durum genellikle profesyonel sporcular da görülmektedir. Özellikle aşırı egzersiz sonucu aşırı kilo verme adet gecikmesine neden olacaktır. 

6. Seyahat: Vücut günlük yaşama içinde bulunduğunuz hava koşullarına ve sizin gün içinde yaptığınız monoton durumlara alışmıştır. Vücudun bu alışık olduğu sistemin dışına çıkma adet gecikmesine neden olur. Özellikle vücudun alışık olduğu gece gündüz saat süreleri ve saat dilimlerin de herhangi bir değişiklik yaşandıysa hormon düzeyleri de değişebilir. Ve adet gecikmesine neden olur.  

7. <]]> Adet Düzenleyici Bitkiler https://www.adet.gen.tr/adet-duzenleyici-bitkiler.html Sat, 17 Nov 2018 07:20:22 +0000 Adet Düzenleyici Bitkiler, Adet, bayanların aylık olarak gerçekleşen kanamasına verilen isimdir. Adet olunduğu zaman vücut rahmin astarını döker. Adet kanaması, rahim kısmındaki küçük açıklıktan gelerek, rahimden a Adet Düzenleyici Bitkiler, Adet, bayanların aylık olarak gerçekleşen kanamasına verilen isimdir. Adet olunduğu zaman vücut rahmin astarını döker. Adet kanaması, rahim kısmındaki küçük açıklıktan gelerek, rahimden akma gerçekleştirir ve vajina aracılığıyla vücuttan atılır. Gerçekleşmekte olan çoğu adet döngüsü 3 gün veya 5 gün kadar devam eder. Adet, düzenli bir şekilde oluşmaya başladığı zaman buna adet döngüsü adı verilir. Düzenli olarak adet olmak vücudun önemli bölgelerinin normal bir şekilde çalıştığının göstergesi olmaktadır. Adet, bayanların sağlıklı olması için hormon adı verilen önemli kimyasallar salgılar ve vücudu her ay hamileliğe hazırlamaktadır. Belirtilen adet döngüsü, bir adetin başladığı günden diğer itibaren adetin başladığı güne kadar devam eden güne kadar olmaktadır. Ortalama olarak adet döngüsü 28 gün olur. Adet döngüleri yetişkin kişilerde 21 günden 35 güne kadar olur, genç kişilerde ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterir. Adet döngüsü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyelerini kontrol etmektedir.

Adet Düzenleyici Bitkiler

Adet düzenleyici olarak çeşitli yöntemlerin adet  tedavisinde kullanılmış olduğu bilinmektedir. Birde adet düzenlemede alternatif tıbbın adet düzenleyici bitkiler kullandığını biliyoruz. Kullanımı sağlanan adet düzenleyici bitkiler hakkında bilgileri bu makalemizde belirteceğiz. Adet düzenlemede kullanımı sağlanan bitkiler;
Adet Düzenleyici Bitkiler
 • Dereotu Bitkisi: Dereotu bitkisinin içerisinde bulunan apiole maddesi bayanlarda adetin düzenlenmesine yardımcı olan bir bileşen madde olarak bilinir. Eğer adet döneminin düzenli olmasını istiyorsanız, 2 tatlı kaşığı dövülmüş dereotu tohumuyla hazırlanacak olan bitki çayının adet düzenlemede büyük faydasını göreceksiniz.
 • Hayıt Bitkisi: Adet düzensizliği çoğu zaman prolaktin hormonunun yüksek kan seviyelerine ulaşmasını sağlar ve bu hormonların seviyesini dengede tutan bu bitki adet döneminin düzene girmesinde kolaylık sağlar. 
 • Zerdeçal Bitkisi: Çin doktorları ve Hint doktorları, zerdeçalı adet düzenleme tedavisinde kullanmaktadırlar. Bu bitkinin adet düzenlemede zararlı olduğuna dair kuşku duymak için herhangi bir neden olmamaktadır. Fakat bu bitkinin adet düzenlemede etkili olduğunu da doğrulayamayız. Çünkü çoğu bayanlarda zerdeçal bitkisi adet düzenlenmesinde fayda sağlarken kimi bayanlarda adet düzenlemesi gerçekleştirmez. Tabi ki bu oluşum bayanların hormonal dengesinin oluşturduğu bir durumdur. Adet düzenlemede zerdeçal bitkisini toz haline getirerek kullanılması tavsiye edilir. Zerdeçal bitkisi toz haline getirildiğinde çay zerdeçalın tozuyla bitki çayı oluşturarak içmek adet düzenleyici etki sağlayacaktır.
 • Zencefil Bitkisi: Zencefil bitkisi adet düzenleyici bitkiler arasında ilk sıraları almaktadır. Adet düzenlenmesinde zencefil adet ağrılarını keser ve kan dengesini düzenler. Oluşan kanı söktürerek adet gecikmesini ve az miktarda adet olmayı önlemektedir. Buda düzenli adet geçirmenin zencefil bitkisiyle elde etmenin bir yoludur. 1 bardak suya 2 tatlı kaşığı ezilmiş olan taze zencefilden ekleyerek, 10 dakika kadar kaynatalım. Kaynayan karışımın içerisine bir miktar şeker ekleyelim(isteğe bağlı olarak). Yemeklerden sonra günde 3 kere bu karışımdan için. Bu uygulamayı 1 ay boyunca devam ettirin. Adet düzenlemede etkili olacaktır.
 • Nane Bitkisi: Kuru nane ve süzme bal karışımı adet düzensizliğinden kurtulma yollarından olmaktadır. Ayrıca bu karışım menstrüel krampların azaltmasına yardımcı olan bir karışımdır. 2 tatlı kaşığı süzme bal ve 2 tatlı kaşığı kuru naneyi birbiriyle karıştıralım. Günlük olacak şekilde 3 kez bu karışımı tüketelim. Adetiniz düzene girene kadar bu karışımı tüketmeye devam edebilirsiniz. Düzenli olarak kullanmak adet düzensizliğini yok edecektir.
 • Rezene Bitkisi: Rezene adet düzenlemede kullanılmakta olun]]> Adet Söktürücü İlaçlar https://www.adet.gen.tr/adet-sokturucu-ilaclar.html Sat, 17 Nov 2018 07:42:59 +0000 Adet Söktürücü İlaçlar, Adet, kadınların var olduğu günden bu zamana kadar bayanların en büyük sıkıntıları arasında belirmektedir. Adet gecikmesinin hamileliğin habercisi olduğu düşünüldüğü vakit hamile kalmak istem Adet Söktürücü İlaçlar, Adet, kadınların var olduğu günden bu zamana kadar bayanların en büyük sıkıntıları arasında belirmektedir. Adet gecikmesinin hamileliğin habercisi olduğu düşünüldüğü vakit hamile kalmak istemeyen bayanların nasıl bir korku ve telaş yaşadıkları oldukça anlaşılır bir hal aldığı görülmektedir. Geçmiş zamanlarda tıbbın ileri seviyelere kadar gitmediğinden dolayı ninelerin, onlarında büyüklerinden görüp uygulamış olduklar birçok adet söktürme yöntemi ve yeni oluşmuş gebeliklerini sonlandırma yöntemleri olmaktadır. Fakat uygulanan yöntemler sağlık açısından hiç de güvenli olmayan yöntemler olmuştur ve bu yöntemleri deneyen bayanların çoğu hayatını kaybetmiştir. Ülkemizde özellikle de kırsal kesimlerde yaşayan kişiler bu yöntemlerle adet söktürmeyi denemektedir. Bu ilkel yöntemlerden en fazla kullanılanı, soğan kabuklarını kaynatıp suyunu bir kaç gün süreyle aç karnına içme yöntemi olmaktadır. Başarılı olunmazsa eğer işi daha tehlikeli yöntemlere kadar ilerletirler. Tabi ki adet gecikmesi sadece hamilelikten dolayı olmamaktadır. Bunun birçok fizyolojik ve psikolojik nedenleri vardır. Neyse ki modern tıp o kadar gelişme gösterdi ki, bayanların menopoza girmesini bile geciktirmek mümkün olmaktadır. İşte bütün bu ilkel yöntemlerin yok edilmesi için kullanımı sağlanan adet söktürücü ilaçlar neden kullanılır, yan etkileri nelerdir hepsini bu makalemizde açıklayacağız.

  Adet söktürücü ilaçlar neden kullanılır  

  Adet söktürücü ilaçlar genel olarak, hamilelikten korunmak için bazen de adet günü geçtiğinde bir an önce adet olmak için bu ilaçların kullanımı sağlanır. Bazı kadın hastalıklarında tedavi amaçlı olarak kullanımı sağlanmaktadır. Adet söktürücü ilaçlardan kullanan bayanlar hamile değilse eğer kullanılan ilacın etkisiyle rahim duvarına baskı oluşturulur ve rahim içerisinde bulunan atıkların dışarı atılması gerçekleşir. Bu sayede adet başlangıcı gerçekleşmiş olur. Kullanımı sağlanan adet söktürücü ilaçların etkili olması bayanların normal adet döngülerini taklit etmesine bağlıdır. Bayanların adet döngülerinin ilk döneminde östrojen hormonu baskın olmaktadır. Daha sonra ilerleyen zamanlarda ise pregesteron hormonu ağırlık kazanarak etkili olur. Adet söktürücü ilaçlar bu işlevi taklit eder ve adet söktürmede etkili olurlar. Adet söktürmede ilk önce pregesteron hormonu verilir ve daha sonra ilaç kullanımı sonlandırıldığı zaman hormon azaldığından dolayı 4 yada 5 gün sonra adet başlangıcı gerçekleşir.

  Adet Söktürücü İlaçlar

  Adet söktürücü ilaçların yan etkileri nelerdir

  Adet söktürücü ilaçlar yüksek oranda hormon maddesi içerdiğinden dolayı bir hali fazla yan etkisi olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon hastalarında, migren hastalarında adet söktürücü ilaçların kullanımından kaynaklı olan olumsuzluklar meydana gelebilir. Adet söktürücü olan ilaçların kullanımıyla göğüslerde aşırı derecede hassasiyet meydana gelir ve oluşan bu hassasiyet diğer zamanlara göre daha fazla bel ağrısı oluşturur, baş ağrısı oluşumu gerçekleşir, mide bulantısı oluşur. Adet söktürücü ilaçların bu gibi etkileri belirti gösterir. Adet söktürücü ilaçların oluşturduğu yan etkiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer meydana gelen adet gecikmesi hamilelik nedeniyle oluşmuşsa adet söktürücü ilacın kullanılması çok sakıncalı olacaktır.

  ]]>
  Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir https://www.adet.gen.tr/adet-en-fazla-kac-gun-gecikir.html Sat, 17 Nov 2018 23:56:41 +0000 Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Bir hafta 7 gün gecikme görülür normal olarak kabul edilmiştir. Hamilelik dışında yada stres veya kullanılan düzenli ilaçlar, menopoz, aşırı kilo gibi vücut dengesini etkileyecek herhangi Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir, Bir hafta 7 gün gecikme görülür normal olarak kabul edilmiştir. Hamilelik dışında yada stres veya kullanılan düzenli ilaçlar, menopoz, aşırı kilo gibi vücut dengesini etkileyecek herhangi bir sebep yoksa tabi çünkü bu durumlara da bağlı olarak düzensizlik, gecikme ve ya adet kesilmeleri de yaşanabiliyor. Adet düzeni vücuttaki hormonların alçalıp yükselmesi ile bağlantılıdır. Bu döngü ergenlik döneminde başlayıp menopoz dönemine kadar sürer. Adet gecikmesi her kadın da rastlanabilen bir durumdur.

  Adet En Fazla Kaç Gün Gecikir

  Adet gecikmesine neden olabilecek başlıca sebepler:

  Stres, hamilelik, yanlış adet gün hesaplaması, aşırı kilo, Kullanılan ilaçlar, hastalıklar, gibi sonuçta hormon dengesizlikleri sonucu meydana gelir. Yedi günlük gecikme sonrası ve bu günün daha da uzaması adet düzensizliği meydana getirir.  Ve gün sarkmaları gecikmeler kişiden kişi ye göre vücut yapısına sağlık durumuna göre de değişebilir.  Kimi bunu bir iki ay yaşar ve düzene girer kimisi de daha uzun aylara varan gecikmeler de yaşayabilir.  Kısacası bu döngüyü düzene sokmak ve hesaplamak ve dikkate almak gerekir. Bir doktora danışmak en önemli etkendir. Kadınların en önemli ve dikkat etmesi gereken hem sağlık hem psikolojik açıdan da önemlidir. Farkında olmak dikkat etmek gerekmektedir.  Menopoza  girme dönemi gelene kadar. 

  ]]>
  Adet Söktürücü https://www.adet.gen.tr/adet-sokturucu.html Sun, 18 Nov 2018 23:55:50 +0000 Adet Söktürücü, Bayanlarda düzenli periyotlarla gerçekleşen adet dönemi, bazı sebeplerden dolayı gecikme gerçekleştirebilir. Bu gecikmelerde kişilerde hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak sorunlar oluşturur. Vücudun baz Adet Söktürücü, Bayanlarda düzenli periyotlarla gerçekleşen adet dönemi, bazı sebeplerden dolayı gecikme gerçekleştirebilir. Bu gecikmelerde kişilerde hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak sorunlar oluşturur. Vücudun bazı bölgelerinde şişlik oluşumunda, ödem oluşumunda, zaman zaman sivilcelenme oluşumunda, ruhsal sıkıntı meydana gelmesinde, gerginlik oluşumunda, tahammülsüzlük gibi şikayetlerin sürekli olarak yaşandığı adet gecikmesinde çözüm olarak doğum kontrol hapları da önerilmektedir. Adet söktürücüler progesteron içermekte olan preparatlar olduğundan dolayı aynı içeriğe sahip olan doğum kontrol hapları da adet söktürücü ilaç olarak kullanımı sağlanmaktadır. Adet söktürücüler, bayanların adet döneminde oluşan ağrıları azaltmak amacıyla ve meydana gelen kanamaları düzene sokmak amacıyla faydası olan bitki karışımları ve farklı şekillerde hazırlanan karışım maddelerdir. Gerek adet sancılarının, gerekse geciken adet kanamaların oluşturduğu olumsuz fiziksel ve ruhsal sıkıntılar, bayanlarda stres ve gerginlik meydana getirir, bayanların günlük hayatını olumsuz olarak etkiler. Adet gününün gelmesine rağmen, adet kanamasının gerçekleşmemesi olarak belirtilen adet gecikmesi, bitkisel ürünlerle doğal ve zararsız bir şekilde adet söktürücü olarak uygulanabilir. Bu makalemizde sıklıkla kullanılan adet söktürücü bitkileri belirteceğiz. 

  Adet Söktürücü Bitkiler ve Kullanım Şekli
  • Papatya ve Biberiye: Adet gecikmesi yaşıyorsanız eğer papatya ve biberiye karışımını kaynatarak tüketmenizde fayda olacaktır. Bu karışım adet söktürücü bitkiler arasında en fazla olarak kullanımı sağlanan karışımlardan biri olmaktadır.
  • At kuyruğu otu: Bu bitki kaynatılarak içilirse eğer adet sancılarının giderilmesinde ve geciken adetin söktürülmesi için fayda sağlayacaktır. Eğer at kuyruğu karışımını sade olarak içemiyorsanız içerisine 1 kaşık süzme bal ekleyerek tatlandırıcı etki oluşturup tüketebilirsiniz.
  • Civan perçemi ve çörek otu: Adet gecikmesi şikayetiniz varsa eğer civan perçemi ve çörek otunu beraber kaynatarak kullanımını gerçekleştirebilirsiniz ve adet söktürücü etki oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde bu karışıma da bal ekleyip tatlandırıcı etki oluşturabilirsiniz. Bu karışım kısırlık sorunu yaşayan kişilerde oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra menopoz döneminde adet kesilmesi yaşayan kadınların adet sorunları için de mükemmel bir çözüm kaynağı olmaktadır. İsterseniz bu karışıma sığır kuyruğu da ilave edip tüketebilirsiniz bu sayede etkisi daha fazla olacaktır.
  • Çiriş otu: Adet sorunları yaşayan kişiler veya adet gecikmesinden şikayetçi olan kadınlar çiriş otunu kaynatıp içerisine bal ilave ederek tüketebilirler. Bu sayede bu bitkinin kullanımıyla adet söktürücü bir karışım hazırlanmış olur.
  • Çörek otu: Çörek otuna bal ekleyerek karışım elde edip tüketildiğinde adet söktürücü olarak mükemmel bir karışım elde edilir.
  • Kekik bitkisi: Kekik bitkisi adet söktürücü olarak kullanılan harika bir bitkidir. Kekik bitkisinin kaynatılarak balla karıştırılarak tüketilmesi önerilir. Bu karışım günde 3 kez içildiğinde adet söktürücü etki oluşturacaktır.
  • Kuş dili bitkisi: Adet döneminde aşırı sancısı olan kadınların kuş dili bitkisini kaynatarak hazırlanan karışımı içmesiyle oluşan adet sancıları giderilecektir. Kuş dili bitkisinin kaynatılarak içerisine bal ilave edip karıştırarak tatlandırılmış bir şekilde tüketilmesi adet söktürücü etki oluşturur.
  • Dere otu: Adet söktürücü bitkiler arasında dere otu önemli bir yere sahip olan bitkiler arasındadır. 2 tatlı kaşığı dere otunu ezerek kaynatıp içilmesiyle adet söktürücü etkisini görürsünüz.
  • Kereviz bitkisi: Kerevizin bolca tüketilmesi adet söktürmede oldukça etkili faydalar oluşturduğu bilinmektedir.
  Adet Söktürücü

  Adet Söktürücü İlaçlar 

  Adet söktürücü ilaç]]> Aspirin Adet Söktürürmü https://www.adet.gen.tr/aspirin-adet-soktururmu.html Mon, 19 Nov 2018 02:29:01 +0000 Aspirin adet söktürür mü, Aspirin, genellikle ağrı kesici ateş düşürücü olarak hemen hemen her evde bulunan bir ilaçtır. Aspirinin ham maddesi, söğüt ağacıdır. Söğüt ağacının iyileştirici özelliği bilindiğinden d Aspirin adet söktürür mü, Aspirin, genellikle ağrı kesici ateş düşürücü olarak hemen hemen her evde bulunan bir ilaçtır. Aspirinin ham maddesi, söğüt ağacıdır. Söğüt ağacının iyileştirici özelliği bilindiğinden dolayı, aspirin yaygın olarak kullanılmaktadır. Aspirinin ağrı kesici ateş düşürücü özelliğinin dışında kanı sulandırıcı özelliği de bulunmaktadır. Kan pıhtılaşmasında aspirin sık sık doktorlar tarafından önerilir. Adet gecikmesi yada adet düzensizliği toplumumuzda yaygın olan bir sorundur. Bu nedenden dolayı kadınlar genelde, bitkisel çözüm aramaktadırlar. Fakat adet hormonlarla alakalı olduğundan dolayı, doktor tavsiyesi olmadan kullanılan şey bitkiselde olsa kullanılmamalıdır. Adet söktürücü ilaçların içinde aspirinde kullanılan bir ilaçtır. Fakat aspirinin sadece kanı sulandırma özelliği vardır. Bilimsel olarak kanıtlanmayan bir yöntemdir. 


  Aspirin Adet Söktürürmü
  Aspirin sadece adet döneminden önce yada adet döneminde  yaşanan sancı bel ağrısı gibi bölgesel ağrıların tedavisinde kullanılır. Etkili de olmaktadır. Aspirinin bilinçsiz ve aşırı kullanılması, çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ölüme kadar gidebilir aspirinin bilinçsiz kullanılması. Adet gecikmelerinde içilen aspirinin adet söktürücü özelliği yoktur. Sadece kanı sulandırdığın dan dolayı, adet döneminde içilen aspirin sadece ağrı keser ve adet kanamasını çoğaltır. Hangi ilaç olursa olsun bilinçsiz kullanılan dozunda kullanılmayan ilaçlar ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kısacası aspirinin adet söktürücü özelliği yoktur. Sadece kanamayı arttırarak kanamayı koyu kıvamlı hale getirmektedir. Bu gibi sağlık durumlarında en kesin çözüm bir hekime başvurmaktır. Verilen ilacın mutlaka doktor tarafından verilmeli ve gerekilen dozda alınması gerekir.
  ]]> Adet Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır https://www.adet.gen.tr/adet-bittikten-kac-gun-sonra-hamile-kalinir.html Mon, 19 Nov 2018 15:17:47 +0000 Adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır, Bir kadının hamile kalma ihtimali diğer dönemlere göre çok  yüksek olduğu zaman aralığı kadının yumurtalarının çatladığı zaman yani yumurtlama günüdür. İki Adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır, Bir kadının hamile kalma ihtimali diğer dönemlere göre çok  yüksek olduğu zaman aralığı kadının yumurtalarının çatladığı zaman yani yumurtlama günüdür. İki adet dönemi arasında bir kaç gün olan yumurtlama günlerinde kadının yumurtalıklarında bulunan yumurtaların etrafını saran çember yırtılmakta ve yumurtalar istediği gibi hareket alanı bulabilmekte. Eğer ki yumurtlama günlerinde korunmasız cinsel ilişki yaşanırsa bu günler içerisinde yumurtanın spermle birleşmesi ve embriyo haline dönüşerek rahme tutunması çok daha büyük bir şanstır. Bir erkeğin spermleri, kadının rahminde yaklaşık olarak üç ile dört gün canlı kalabileceği için yumurtlama gününden bir-iki gün öncesinde yaşanan korunmasız cinsel ilişki hamile kalma şansını kat be kat arttırmakta.
  Adet Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır
  Yumurtaların yumurtalıktan serbest bırakılması sonrasında rahim içerisinde bulunan spermlerle birleşme ihtimali oldukça artar. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen kişiler, yumurtlama dönemlerini titizlikle hesaplamalıdırlar. Bayanların yumurtlama günleri ise iki adet kanaması arasındaki döneme göre farklılık göstermektedir. Yirmi sekiz gün arayla adet kanaması gören bir kadın adet olduktan on altı gün sonra yumurtlamaktadır. Bütün kadınlar kendi yumurtlama günününü kolayca hesaplayabilirler. Ancak bunun için adet kanamasının düzenli olması son derece önem kazanmaktadır. Düzensiz adet dönemleri olan bayanlarda, daha sonraki adet günü tam olarak hesap edilemeyeceği için yumurtlama günü de net bir şekilde tahmin edilememektedir. Eğer iki adet arasında geçen zamanı biliyorsanız ve adet kanamalarınız düzen taşıyorsa, bir sonraki adet zamanınızdan tam olarak on dört gün önce yumurtlama zamanınız olacaktır.
  ]]>
  Adet Sancısı https://www.adet.gen.tr/adet-sancisi.html Mon, 19 Nov 2018 21:09:03 +0000 Adet sancısı, adet dönemininde meydana gelen belirtiler arasındadır. Adet sancısında kimi bayanlar oldukça kolay bir şekilde bu sancıları atlatırken, kimi kadınlarda adet sancısı benzeri şikayetler sebebiyle bu dönem

  Adet sancısı, adet dönemininde meydana gelen belirtiler arasındadır. Adet sancısında kimi bayanlar oldukça kolay bir şekilde bu sancıları atlatırken, kimi kadınlarda adet sancısı benzeri şikayetler sebebiyle bu dönemi son derece sıkıntılı bir şekilde geçirmektedirler. Bundan dolayıdır ki adet sancıları okula gitmeyi, işe gitmeyi yada gerçekleşen herhangi bir sosyal aktiviteye katılmaya engel oluşturur. Adet sancısına baş ağrıları veya mide bulantısı gibi farklı şikayetler de eşlik edebilir. Adet sancılarına tıp dilinde dismenore adı verilmektedir. Adet sancısı yaygın olarak beliren bir şikayet olmaktadır fakat adet düzensizliği gibi adetle ilgili başka problemler ve olağan dışı belirtiler görülüyorsa uzman bir jinekolog muayenesi gerekli görülür. Bayanlar çoğu zaman çevrelerindeki hikayelere göre veya kulaktan dolma olan bilgilerle adet düzensizliği, şiddetli olarak beliren adet sancısı gibi şikayetlere çözüm bulmaya çalışır. Oysa ki bu şekilde beliren problemlerin çözümünü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün olmayacaktır. Adet sancısı nedenlerini belirtmeden önce primer ve sekonder olarak adlandırılan adet sancısı türlerini belirtelim. Adet sancısı iki tür meydana gelmektedir bunlar ise;

  • Primer dismonera adet sancısı: En çok rastlanan adet sancısı olmaktadır. Karın bölgesinin alt kısmında ve bel kısmında hissedilen kramplar adet döneminden birkaç gün önce başlayarak 3 gün kadar devam edebilir.

  • Sekonder dismonera adet sancısı: Adet sancısının meydana getirmiş olduğu krampların sadece adet dönemiyle ilgili olmayıp endometriozis benzeri altta yatan ve üreme organlarıyla ilgili olan farklı bir sağlık sorunuyla bağlantılı olan sancıları kapsamaktadır. Bu şekilde meydana gelen ağrılar en fazla 40 yaş ve ileri ki yaşlarda olan kadınlarda görülür.

  Adet Sancısı

  Adet Sancısı Nedenleri

  Adet sancıları, adet döneminde güçlü rahim kasılmaları sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kasılmalar esnasında rahimde prostaglandinler adı verilen kimyasal bileşenler salgılanır ve bu kimyasallar rahim kasılmalarının şiddetini arttırıcı etki oluşturur. Prostaglandin seviyesinin yüksek olması kasılmaları şiddetlendirir ve bunun yanı sıra bulantı oluşturur, kusma meydana getirir ve sersemlik gibi başka belirtileri de beraberinde getirir. Adet döneminde ortaya çıkma ihtimali yüksek olan bütün bu belirtiler adet döneminden birkaç gün süresince başlayarak adetin bitimine kadar devam eder. Fakat bu belirtiler sadece adet dönemiyle ilgili olmayarak farklı olan bir rahatsızlık habercisi olabileceğinden dolayı belirtiler şiddetlendiği zaman uzman bir doktora görünmek tavsiye edilmektedir. Rahim kasılmalarına bağlı olarak oluşan adet dönemi sırasında hafif şiddetli olan adet sancısı hissedilmesi normal olan durumlardır. Rahim gerilerek gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp oluşumlu ağrıları oluşturur ve bunun eşliğinde hafif sancılara neden olabilir. Fakat belirtiler şiddetli olarak görülüyorsa eğer sizi evden dışarı çıkamayacak hale ulaştırdıysa, belirtilerin eşliğinde faklı bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını anlamak için bir jinekolok doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

  Adet Sancısı Nasıl Geçer

  Çoğu zaman uzman olan kişiler adet sancısını yok etmek için nonsteroid anti inflamatuar ilaçların kullanımını önerirler. Bu tip adet sancısı dindiren ilaçların yani aspirin gibi reçetesiz olarak satılanları da bulunmaktadır. Fakat adet sancısının giderilmesi için belirtilen bu ilaçlar astım rahatsızlığı olan kişilerde, mide rahatsızlığı olan kişilerde, böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, karaciğer problemi olan kişilerde ve bebek emziren annelere uygun olarak kullanılmaz. Bu nedenden dolayı en iyisi bir doktora danışarak adet sancısını giderek olan ilaçları kullanmak en doğrusudur. Eğer adet sancısı gidermede kullanılan ilaçlar etkili olmazsa daha güçlü bir ağrı kesici ilaçların kullanı]]> Adet Gecikmesi Neden Olur https://www.adet.gen.tr/adet-gecikmesi-neden-olur.html Tue, 20 Nov 2018 20:40:15 +0000 Adet Gecikmesi Neden Olur, Kadınlar ergenlik döneminden sonra belli aralıklarla adet olmaya başlamaktadır. Adet kanamaları ilk başlar da düzensizdir. İlerleyen yaşlarda düzene girmektedir. Adet kanaması kadınların yumurtalıklar Adet Gecikmesi Neden Olur, Kadınlar ergenlik döneminden sonra belli aralıklarla adet olmaya başlamaktadır. Adet kanamaları ilk başlar da düzensizdir. İlerleyen yaşlarda düzene girmektedir. Adet kanaması kadınların yumurtalıklarıyla ilgilidir. Adet kanması kadınların üretkenliğini göstermektedir. Yumurtalıkların çalışması sonucu  aylık adet döngüsü başlamaktadır. Adet düzenli olarak yaşanmaktadır. Belli dönemler de bazı nedenlerden dolayı adet gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesi eğer iki aydan fazla sürüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Bu durum beklenmedik sonuçlar doğurabilir. Hamilelik dışında bazı durumlar adet gecikmesine neden olabilir. Adet gecikmesinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;


  Stres ve Gerginlik; Stres ve gerginlik kişinin vücudundaki birçok hastalığı tetiklemektedir. Kişiler yaşamlarında hatta gün boyu stresli ve gergindir. Aşırı stres ve gerginlik GnRH adı verilen bir hormonun seviyesini azaltır. Bu hormonun yavaşlaması ve seviyesinin düşmesi cinsiyet hormonunun salgılanmasına engel olur.Ve bu durum kadınların adet düzenini olumsuz etkiler ve adet gecikmelerine neden olur. Vücut aşırı stres ve gerginken hamilelik için uygun bir süreç olmadığını fark eder ve yumurtlamayı sağlayan hormonu azaltır. Yumurtlama olmadığı için adet dönemi de gecikir. 

  Hastalık; Yakın bir zaman da yaşanan hastalıklar da adeti geciktirebilir. Hastalığın şiddeti çok öneli değildir. Hastalık sürecinde kişinin tıbbı stresi ve fiziksel stresi adet gecikmelerine neden olur. Özellikle yumurtlama dönemin de ya da yumurtlamaya yakın bir dönem de geçirdiğiniz herhangi bir rahatsızlık adet gecikmesine neden olur. Yaşanan rahatsızlık geçtikten sonra adet dönemi  tekrar düzene girecektir. 

  Adet Gecikmesi Neden Olur
  Yaşanan Kilo Değişimleri; Ani durumlar adet gecikmesine neden olabilir. Bu değişimlerden bir de kilodur. Ani kilo alımı veya ani kilo vermek adet gecikmesine neden olabilir. Özellikle amoreksia ve bulimia gibi yeme bozuklukları adet gecikmesine neden olur. Belli bir sisteme ve kiloya alışık olan vücut ani değişimlere ayak uyduramaz bu durum adet gecikmesine neden olur. Aniden zayıflayan kişiler de vücut yeteri kadar yağ üretemez ve yağ dengesi bozulur bu durum adet gecikmesine neden olur. Aşırı kilo veren kişiler biraz kilo aldıktan sonra adet gecikmesi yaşanmayacaktır. 
  Kullanılan İlaçlar; Kişiler gün için de çok farklı ilaçlar kullanmaktadır. Kullanılan ilaçların yan etkileri de adet gecikmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan ilaçların yan etkileri de öğrenilmeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Kullanılan ilaçların yan etkisinin yanı sıra kullanılan doğum kontrol ilaçları da adet gecikmesine neden olmaktadır. Doğum kontrol hapları bazen adeti geciktirmekte bazen de adet kanmasını hiç olmamasına neden olmaktadır. Doğum kontrol haplarının kullanılması bırakılırsa adet dönemi tekrar düzene girecektir. 

  Uzun Süre Yapılan Egzersiz; Çok yoğun yapılan egzersizler de adet gecikmesine neden olmaktadır. Özellikle bu durum profesyonel sporcularda görülmektedir. 

  Seyahat;  Vücut günlük yaşama içinde bulunduğunuz hava koşullarına ve sizin gün içinde yaptığınız monoton durumlara alışmıştır. Vücudun bu alışık olduğu sistemin dışına çıkma adet gecikmesine neden olur. Özellikle vücudun alışık olduğu gece gündüz saat süreleri ve saat dilimlerin de herhangi bir değişiklik yaşandıysa hormon düzeyleri de değişebilir. Ve adet gecikmesine neden olur. 

  Menopoza Geçiş ve Menopoz Dönemi; Menopoza geçiş dönemin de adet gecikmeleri başlar. İlerleyen dönemler de adet tamamen kesilmektedir. Menopoza geçiş dönemin de  kadınların üretken dönemden üretken olmayan döneme geçiş evreleridir. Yumurtlama döenleri ve sıklıkları değişmektedir. Bu dönem de adetiniz daha çok ya d]]> Adet Döneminde Diyet https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-diyet.html Wed, 21 Nov 2018 13:21:13 +0000 Adet döneminde diyet, Adet dönemi kadınlar için her ay, belli bir süre sıkıntılarla geçen sorunlu bir aydır. Bu sorunlar kramp ve ağrılar olduğu gibi, bitmek ve tükenmek bilmeyen yeme isteği, bu yeme isteği en çok tatlı Adet döneminde diyet, Adet dönemi kadınlar için her ay, belli bir süre sıkıntılarla geçen sorunlu bir aydır. Bu sorunlar kramp ve ağrılar olduğu gibi, bitmek ve tükenmek bilmeyen yeme isteği, bu yeme isteği en çok tatlı yer almakta ve kilo almaya meyil oluyor. İşte bu günlerde kadınlar kendilerine bir diyet belirleyip ona uymaları gerekmekte, aksi takdirde baş belası olan kilolar fazlasıyla alınmaktadır.

  Adet dönemleri düzenli olabileceği gibi düzensiz dönemler de olmaktadır. Bu dönem kanamalarına menstrüel kanama adı verilir. Eğer kanama miktarı 80 ml den fazla yaşanıyorsa adet döneminde fazla tatlı ve yeme isteği artmaktadır. Bu dönemde kilo almamak için dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır bunlar;
  Adet Döneminde Diyet
  • Öğün sayısı artırılmalıdır. Ana öğünlerin yanına iki öğün daha eklenmeli öğünlerde fazla yemeden, sadece açlığı bastırmak uygun olacaktır.
  • Ekmek tüketimi artmalı. Ekmek derken tam buğday veya çavdar ekmeği olmalı böylece uzun süre kan şekeri artacağından tatlı alma isteği azalacaktır.
  • Öğünler arasında kuru erik, kayısı kurusu, gün kurusu, kuru üzüm gibi sağlığa yararlı ve kan yapıcı tatlılardan devamlı surette alınmalıdır. çok tatlı krizi gelirse o tatlı tercihinizi sütlü tatlılardan 1 porsiyon olarak kullanmanız tavsiye edilir.
  • Yaşanabilecek kabızlık riskine karşı yeşillik, sebze ve meyve tüketimini artırılmalı, bol su içmeli ve spor ve yürüyüş yapmalı.
  • Bu dönemde su diğer zamanlardan daha bir önemi artıracaktır. Su tüketimi fazla olacak şekilde dikkat ederken diğer taraftan konserve, turşu, salamura yiyecekler su tutumunu azaltacağı için bu dönemde uzak durmalıyız.
  • Kandaki demir sayısı menstrüel kanama nedeniyle düşük olacaktır. Düşen kan demir sayısını artırmak için kırmızı et, tavuk, balık tüketimi artırılmalıdır. Yine demir seviyesini artırmada yardımcı olan siyah kuru üzüm ve pekmez fazlaca tüketilmelidir. Özellikle sabah kahvaltıda pekmez tüketimi çok etkili olmaktadır.
  • C vitamini bu dönemde önemi artacağından sebze ve yumurta tüketilince yanında biraz söğüş, maydanoz, salata veya taze sıkılmış meyve suyu, portakal mandalina ve limon C vitamini artırıcı etki yapar.
  • Et, tavuk ve balık yenildiği zaman ardından koyu yeşil yapraklı sebze; örneğin, ıspanak yenildiği zaman vücuda alınan demiri rahatlıkla kullanabilir.
  • Eğer demir eksikliğiniz var ise doktorun size verdiği ilaç, iğne gibi demir minarelini artırıcı tedavi yöntemlerine doktorunuza danışarak tedaviye ara vermeden devam etmelisiniz.
  • A vitamini bu dönemde eksilme yaşanmaktadır. Turuncu ve sarı meyveler A vitaminini direkt artırıcı etki yaptığı için fazlaca tüketmek gerekir.
  • Hayvansal kaynaklı yağları tüketmede dikkatli olunmalıdır. Tüketeceğimiz et ve et ürünlerinde yağ oranlarına bakmalı ona göre tüketmelidir. Aynı şekilde et  ve tavukta yağsız kısımlar tüketmelidir.
  • Sakatat ürünleri, iç yağ, kuyruk yağı gibi hayvansal yağları kullanımını azaltılmalı ve mayonez ve yağlı sosları azaltmalıdır.
  • Çay ve kahve içimini yemekten hemen sonra yapmamalı ve kahveyi sütlü, çayı ise açık içmeliyiz.
  • Beslenme gibi pişirme yöntemleri çok önemlidir. Haşlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri daha fazla tercih edilmelidir.
  ]]>
  Adet https://www.adet.gen.tr/adet.html Wed, 21 Nov 2018 18:47:54 +0000 Adet, ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçişin ilk adımıdır bu dönem de vücutta bazı değişiklikler olur bunlardan biri de bayanlarda görülen adet dönemidir. Bu dönemde bedensel gelişim ve kişilik gelişimi çok hızlıd Adet, ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçişin ilk adımıdır bu dönem de vücutta bazı değişiklikler olur bunlardan biri de bayanlarda görülen adet dönemidir. Bu dönemde bedensel gelişim ve kişilik gelişimi çok hızlıdır ergenlik döneminden itibaren cinsiyet hormonları daha hızlı salınmaya başlar ve cinsiyet hormonlarının etkisi ile ilk adet kanamaları başlar ilk adet kanamasına menarş denir adet dönemi regl mens ay başı diye de bilinir. Adet kanamaları ile birlikte hormonların  etkisi ile duygu ve davranış değişiklikleri olur psikolojik yapı değişerek çocukluktan genç kızlığa geçilir ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar yumurtalıklarda bazı hormonların salgılanmasını sağlar ve bu hormonlar sayesinde adet kanamaları oluşur kız çocukları doğdukları andan itibaren yumurtalıklarında dört yüz bin kadar yumurta olur bunların bir kısmı dejenere olur ergenlik dönemine kadar ergenlik dönemi ile birlikte her ay bir tanesi olgunlaşarak adet kanaması ile birlikte vücuttan atılır. Adet kanaması dokuz ile on altı yaşları arasında başlar. Adet yaklaşık üç ile dokuz gün kadar sürebilir. adet dönemi ortalama yirmi sekiz günde bir olur ve menopoza girene kadar sürer sadece gebelik sırasında durur. Adet dönemi kimi kadınlarda düzenli iken kimisinde düzensiz olabilir bazı kadınlar yılda sadece üç dört defa adet olabilirler. Adet dönemi kimi bayanlarda çok sancılı geçebilir karın da kasıklar da göğüsler de ve bel bölgesinde ağrı ve sansı yaşanabilir adet sancısı ile birlikte bulantı kusma ishal halsizlik gibi belirtiler de görülebilir adet olmadan bir kaç gün önce kişinin iştahı artar ve özellikle canı tatlı şeyler ister. Yine bir kaç gün önce yüzde sivilcelenmeler oluşur adetin ilk günü ağrı daha fazladır gün geçtikçe azalır.

  Adet
  Adet, adet dönemini rahat geçirmek için adet dönemi ve öncesinde çay kola kahve gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Fazla ağır yük kaldırılmamalı ve aşırı yorucu işlerden uzak durulmalıdır. Bol sıvı alınmalıdır özellikle su tüketilmeli lifli yiyecekler yenilmelidir. Çok sancılı geçen dönemlerde bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Adet döneminde kadın üreme organlarından rahmin iç duvarını kaplayan ince doku atılır ve bu doku mikropların çok sevdiği bir ortam oluşturur bu nedenle adet dönemi temizlik çok önemlidir bu nedenle banyo yaparken ayakta veya başkalarının kullanmadığı bir tabure üzerinde yapılmalıdır sık sık banyo yapılmalıdır sık banyo yapma imkanı yoksa üreme organı temizlenmelidir ped ile birlikte kan üreme organına ve çevresine sürülüp biriktiği için burada da mikrop oluşumuna sebep olabilir bunun dışında ped sık sık değiştirilmeli bir ped en fazla altı saat kullanılmalı ve sonra çıkarılmalı mikrop oluşumu önlenmelidir. 
  ]]>
  Kadınlarda Adet https://www.adet.gen.tr/kadinlarda-adet.html Thu, 22 Nov 2018 16:39:42 +0000 Kadınlarda adet, son derece önemli ve kadınlarda üremenin gerçekleşmesi için yardımcı bir olaydır. Sağlıklı olan her kadında belli bir yaştan sonra görülmeye başlayan adet, kadınlarda bebeğin gelişiminin sağlandığ Kadınlarda adet, son derece önemli ve kadınlarda üremenin gerçekleşmesi için yardımcı bir olaydır. Sağlıklı olan her kadında belli bir yaştan sonra görülmeye başlayan adet, kadınlarda bebeğin gelişiminin sağlandığı bölgenin yani rahmin iç duvarının her ay olacak şekilde yenilenmesidir. Kadınlarda adet olayı bazen gecikmeli, bazen geç bazen ise görülmemesi durumunda çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Kadınlarda adet olayı sırasında kişinin vajinasından yaklaşık 4-5 gün sürecek kadar sürekli kan gelmektedir. Bu kan aslında rahmin iç duvarının vücuttan atılması için yardımcı bir maddedir. Atılması gereken eski rahim duvarı kan sayesinde atılır. Bu durumlar gerçekleşirken bazı kişilerde son derece şiddetli ve neredeyse kişiyi gündelik hayatından edecek kadar yoğun bir ağrı gözlemlenmektedir. Bu durum tabi ki her adet gören on kişiden sekizinde görülen bir sorundur. Kişide görülen adet kanaması meydana gelirken kişi bu beş gün içerisinde sürekli bir huzursuzluk, karın bölgesinde doluluk hissi ve bel, kasık gibi bölgelerde şiddetli ağrılarla karşılaşması normaldir. Bu durumlar genellikle adet kanaması denilen olayda atılan rahim parçacıklarının damarlardan geçmesi sırasında meydana gelen ağrılardır. Bu durumda kadınlar kesinlikle ağrı kesici ya da buna benzer kimyasal ilaç kullanmamalıdırlar. 

  Kadınlarda adet, kişinin hamileliği ile birlikte doğuma kadar gerçekleşmez. Doğumdan sonraki ay ise rahim duvarı tekrar yenilenmek üzere adet kanaması gözlemlenir. Bu durumda adet kimi kişilerde erken görülürken kimilerinde daha geç gözlemlenmektedir. Bu durum direk olarak kadının vücudundaki hormonal değişikliklerden dolayı meydana gelmektedir. Sadece insanlarda görülen adet kanamaları, kimi zaman şiddet olarak bir önceki aydan farklılıklar göstermektedir. Kadınlarda adet durumu rahim içerisinde her ay döllenmiş olan yumurtanın gelerek burada yaşamasıyla ve buradan beslenmesiyle meydana gelmektedir. Bu yumurta döllenmez ise vücuttan kan yardımı ile atılır. Bu durumda adet durumu meydana gelmiş olur. Fakat bu durum kadınlarda bu şekilde gözlemlenir. Diğer canlılarda bu yumurtalar vücut tarafından imha edilir. Daha önce de söylediğimiz gibi kadınlarda adet, son derece sancılı geçebilmektedir. Görülen sancıların yanı sıra kişide sıkıntı, stres gibi hormonların dengelediği şeylerin artıp azalmasına bağlı olarak bu tür durumlar gözlemlenebilir.

  Kadınlarda Adet
  Kadınlarda adet karnın alt kısmında sancı şeklinde görülerek bazende kişide mide bulantıları halsizlik gibi belirtilerle birlikte son derece zor durumları meydana getirmektedir. Özellikle kişilerin günlük yaşantılarından bu nedenle geri kalmaları son derece zor durumlara neden olmaktadır. Yine artış gösteren hormonlar nedeni ile kişilerin sindirim sistemleri de son derece olumsuzluklar göstererek kişide ishal durumları, kabızlık durumları gibi sorunlar da gözlemlenebilir. İşte bu nedenlerle adet durumu olası bir durum ise bu kişiler bu haftaları çok daha dikkatli olmalıdır. Kadınlarda adet akıntıları oldukça şiddetli olabileceği için yine bu haftalarda kişinin hazırlıklı olması ile bu durum çok daha kolay bir şekilde geçirilebilir. Bir kadın için adet durumu onun üreme sisteminin sağlığının belirtisidir. Bu nedenle adet düzenli oluyor ise bu kişinin sağlıklı olduğu söylenebilir.
  ]]> Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar https://www.adet.gen.tr/adet-belirtileri-kac-gun-once-baslar.html Fri, 23 Nov 2018 16:19:40 +0000 Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Sağlıklı olan her kadının adet döneminde pek fazla sapma olmaz. Kendisine göre belirlediği takvimde mutlaka düzenli olarak adet görür. Her kadının kendi bünyesine göre adet görme takvi Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar, Sağlıklı olan her kadının adet döneminde pek fazla sapma olmaz. Kendisine göre belirlediği takvimde mutlaka düzenli olarak adet görür. Her kadının kendi bünyesine göre adet görme takvimi bellidir ve bu tarih gelmeden bir hafta ile 10 gün öncesinde kadın adet belirtilerini hissetmeye başlar. Belirtiler ilk zaman hafif olsa da, gün yaklaştıkça şiddeti de artmaya başlar. Bu zaman zarfında belirtilerin yanına bir de hamile kalma korkusu, stresi eklenirse kendisi için de çevresindekiler içinde çekilmez bir hal alır. 

  Kadınlarda Adet Göreceğinin Belirtileri Nelerdir

  Adet belirtileri her kadına göre farklılık göstermektedir. Bir çok kadında neredeyse tamamı, bazılarında ise sadece bir kaçı görülebilir. Belirtilerin her kadında farklı olduğu gibi şiddeti de her kadında farklılık göstermektedir. Bazıları çok hafif hissederken bazı yataklara düşecek şiddette yaşayabilmektedir.

  Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar
  Bazı Adet belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz
  • Göğüslerde şişlik ve dokunulduğu zaman ağrı olması. Hatta bu ağrı o kadar fazla olabilir ki, bu dönemde kadın yanlışlıkla birisi ile hafif bir şekilde çarpışsa bile acıdan dolayı çığlık atabilir ve karşısındaki bu duruma bir anlam veremez.
  • Özellikle migreni ve sinüziti olan bayanların bir kaç gün öncesinden itibaren çok şiddetli baş ağrısı görülebilir.
  • Yumurtalıklardaki hareketlilikten dolayı karın ve bacak ağrıları görülür. Bu ağrılar bazılarında hafif bazılarında ise, çok şiddetli görülebilir.
  • Aşırı sinirlilik ve stres hali olur. Bazı kadınlar ise bu dönem aşırı hassas ve duygusal olabilir.
  • Yorgunluk ve isteksizlik hali.
  • Bir iş yaparken veya ders çalışırken konsantre olamama gibi durumlar gözlenebilir.
  • Cinsel isteksizlik, hatta bazı bayanlarda partnere karşı tiksinti duyma hali olabilir.
  • karın şişliği,
  • İştahın Normale göre çok daha fazla olması,
  • Kabızlık,
  • uykuya meylin artması,
  • Susama,
  • Diz ve dirsek ve parmaklarda su toplanması...
  ]]>
  Adet Döneminde Mide Bulantısı https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-mide-bulantisi.html Sat, 24 Nov 2018 06:28:04 +0000 Adet Döneminde Mide Bulantısı, Adet dönemi kadının yaşamının bir parçasıdır. Bu dönemle birlikte bir takım sorunlarda yaşıyoruz. Kişiye göre değişir, bazı kadınlarımız ağrı çekmeden atlatıyorlar. Baz Adet Döneminde Mide Bulantısı, Adet dönemi kadının yaşamının bir parçasıdır. Bu dönemle birlikte bir takım sorunlarda yaşıyoruz. Kişiye göre değişir, bazı kadınlarımız ağrı çekmeden atlatıyorlar. Bazıları ise mide bulantısı, baş ağrısı, bacak ağrılarıyla ve farklı ağrılarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Eğer bir taraftan başınız ağrıyorsa ve aynı zamanda mide bulantınız oluyorsa, migren ataklarınız ortaya çıktığı anlaşılır. Bu dönemdeki yoğun hormonal değişiklerin büyük etkisi, var olan migren ağrısı ortaya çıkmıyorsa bile onu çıkarttırır. Migren ağrıları ile birlikte gelen mide bulantısı yine adet dönemine denk gelmektedir. Baş ağrısı ve mide bulantısını hafife almamalı, sürekli oluyorsa mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. Sadece mide bulantısı yaşıyorsanız hormonlardan kaynaklanmakla birlikte, büyük ihtimalle mide sağlığıyla değişiklerden dolayı ortaya çıkması normaldir. 

  Adet Döneminde Mide Bulantısı
  Adet döneminde östrojen hormonu  salgısının artması nedeniyle sindirim sistemi etkileniyor ve mideniz bu duruma sağlayamadığı için mide bulantınız tepki verir. Bu dönem sırasındaki bulantı ,aylık döngünüzde vücudunuzdaki hormonların miktarındaki  dalgalanmalar nedeni ile ortaya çıkabilir. Bu değişiklikler mide sindİrim asiti konsantrasyonunda artışa neden olması ile bulantıya yol açar. Hormonal değişiklerle  bağlı olan ortaya çıkan bulantısı olan kadınnlar doğum  kontrol hapları kullanımı ile tedavi edilir. Enjekte  östrojen  oral olarak alınan doğum kontrol ilaçları kullanma zorluğu olan kadınlar için iyi bir seçimdir. Adet sırası ağrı aşırı olursa bulantıya yol açılır. Böyle durumlarda beklememek tedavi olmak lazımdır ve bulantınız azalacaktır. Hastalar genellikle ipubrofen, over the  counter ilaçların kullanımına teşvik edilmektedir. Bu ilaçlarla sonuç görmeyen kadınlara kas gevşetici ilaç önerilir .Bu ağrıların dinmesi için papatya çayı içmemek, sıcak bir ped kullanmamak, fiziksel aktiviteler meşgul olmamak iyi bir yöntemdir. Ayrıca bulantıyı azaltmak için zencefil ürünlerini tercih etseniz daha iyi olur.
  ]]>
  Adet Azalması https://www.adet.gen.tr/adet-azalmasi.html Sun, 25 Nov 2018 02:15:29 +0000 Adet Azalması, Adet hemen hemen her genç kızın görmüş olduğu sancılı, stresli ve korkulu rüyası olmaktadır. Belli bir yaş üzeri genç kızların regl dönemi dediği döneme adet denilmektedir. Ergenliğe giren her genç kız a Adet Azalması, Adet hemen hemen her genç kızın görmüş olduğu sancılı, stresli ve korkulu rüyası olmaktadır. Belli bir yaş üzeri genç kızların regl dönemi dediği döneme adet denilmektedir. Ergenliğe giren her genç kız adet  kanaması görmektedir ve belli bir yaşa gelene kadar yani menopoz dönemine kadar adet kanaması devam etmektedir. Bayanlarda adet düzensizliği olmadığı sürece her ay belirli günde ve düzenli şekilde adet kanaması görülür. Kişiden kişiye adet kanamaları değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı bayanlarda adet kanamaları az olur iken bazı bayanlarda adet kanamaları çok olmaktadır. Ayrıca aynı zaman da bazı bayanlar sancılı bir dönem geçirirken bazıları ise hiç sancı hissetmeden adet dönemi geçirirler. Bazen bir bayanın adet görme zamanı kısa sürer iken bazı bayanların adet görme zamanları uzun sürmektedir. Adet kanaması ilk zamanlar faza olurken daha sonra ki zamanlarda ise azalması anormal bir durum olarak bilinmektedir. Adet kanaması az olan, düzensiz olan veya birden kesilen kişilerin acilen bir uzman tarafından kontrol olması gerekmektedir. Birde kişiler adet kanamalarını sürekli kontrol altına almalıdır. Örneğin adet azalması olarak bir kaç sıkıntı ve cevapları şöyledir.
  • 40 yaşından önce adet azalması veya kesilmesi kesinlikle normal olmamaktadır.  Kesinlikle erken menopoz sinyali olabilmektedir bu nedenle çözüme ulaşmak için bir doktor tarafından kontrol olunmalıdır. Erken menopoz ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir ve bu ciddi hastalıkların başında da kemik erimesi başta gelmektedir.
  • Hormonal sebeplerden dolayı adet azalması oluşabilmektedir. Hormonal değişikliklerde biraz bayanların elinde olmaktadır. Ayrıca yaş ilerledikçe bayanlarda görülen hormonların azalması da adet kanamasının azalmasına neden olmaktadır.
  • Hızlı kilo alış verişi hem adet kanamasının azalmasına hemde düzensizliğe neden olmaktadır. 
  • Birde guatr hormonlarının azalması da kanamanın az olmasına neden olabilmektedir.
  • İlaç kullanmak ve sık sık ağrı kesici kullanmak hem adet azalmasına hemde gecikmesine sebep olmaktadır.
  • Ayrıca adetli iken duş alınması oldukça sakıncalıdır. Adet azalmasının en baş sebeplerinden biri olmaktadır fakat bu her bayan için aynı şeyi göstermeye bilir. 
  • Düzensiz beslenmekte adet azalmasının nedeni olmaktadır.
  • Kansız olan kişinin adet azalması da oldukça normale dönüşmektedir.
  Adet Azalması
  Adet kanamasının kısa olması, az olması şeklinde adlandırılan bu duruma tıp dilinde hipomenore adı verilmektedir. Adet görülen zamanın en az 2 gün sürmesi ve günde 2 tane pedin değiştirilmesi normal olarak kabul edilir. Bu durumdan daha az olan adet kanamalarına hipomenore denmektedir ve tedavi için doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı bayanlar adet kanamalarının kısa olmasından dolayı şikayet etmektedir. Tabi adet kanaması az oldukça kişide kilo artışı da olmaktadır. Ancak bu durum bazı bayanlarda normal olmaktadır. Adetin 2 ya da 3 gün sürmesi kısa değil aksine normal bir durumdur. Adet süresi her kadında 5 - 6 gün veya 1 hafta sürmek zorunda değildir. Fakat adetin 10 günü aşkın bir zamanla sürmesi de anormal kabul edilmektedir. Kısaca adet azalması durumunda doktorun tavsiyesine uyulmalıdır. Aksi halde ileri ki durumlarda kısırlık, kemik erimesi vb durumlar görülebilir.
  ]]>
  Doğum Sonrası Adet https://www.adet.gen.tr/dogum-sonrasi-adet.html Sun, 25 Nov 2018 22:10:24 +0000 Doğum sonrası adet, Öncelikle adet, hipotalamustan yani beynin en merkezi salgı bezinden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birini, bazı durumlarda iki de olabiliyor, uyarmasıyla başlayan döngüsel olaydır. Doğum sonrası adet, Öncelikle adet, hipotalamustan yani beynin en merkezi salgı bezinden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birini, bazı durumlarda iki de olabiliyor, uyarmasıyla başlayan döngüsel olaydır. Dilimizde menstrüasyon, regl, hayız ve menstrual siklus gibi pek çok adı vardır. Gelen uyarı ile rahmin iç tabakası olası bir gebelik için hazırlıklar yapmaya başlar. Eğer döllenme olayı gerçekleşmezse, bu uyarıyla serbest bırakılan yumurta hücresi ve hamilelik için hazır edilen rahim iç duvarı 3-7 günde bir miktar kan (35-40 ml civarı) ile dışarı atılır. Bu döngünün ilk günü ile bir sonrakinin ilk günü arası ideal olarak 28 gün sürmekle birlikte 21-35 gün arasında değişebiliyor. Ama hamilelik süresince yumurta atılmadığı için, menstrual döngü gerçekleşmiyor. Doğumdan sonraki adet kanamaları ise çocuğunu emziren annelerde daha geç, diğerlerinde daha erken başlıyor (salgılanan hormonlardan ötürü). Ancak doğum yaptıktan sonra gelen akıntı ile adet kanaması karıştırılmamalıdır. Adet kanaması, doğumun üzerinden 2-4 ay kadar bir zaman geçtikten sonra başlar (bebeği hiç emzirmiyorsanız), fakat emzirme durumuna göre gecikmeler olabilir (bir buçuk yıla kadar gecikme yaşanabiliyor). Bu gibi gecikme yaşanan durumlarda telaşlanıp etrafı birbirine katmak yerine biraz araştırma yapıp kendinizi rahatlatabilirsiniz.

  Doğum Sonrası Adet

  Diyeceğim o ki, hemen bir kadın doğum uzmanına gitmenize gerek yok. Tabii konu doğum sonrası adet kanaması olunca dikkatinizi çekmek istediğim çok önemli bir nokta daha var. O da doğum sonrası akıntıları. Akıntı dedim çünkü zira pek çok kişi bunu doğum sonrası adet kanamaları ile karıştırabiliyor. Bu doğum sonrası kanamaları bizim bildiğimiz menstrual döngü kanamalarından miktar olarak biraz daha fazla olur. Lohusalığın başladığı ilk zamanlarda bu akıntı kırmızı renktedir. Zamanla renk değiştirir ve önce pembe sonra kahverengi ve ardından sarıya çalan beyaz renkli bir akıntıya dönüşür. Bu akıntı bir buçuk ay kadar sürer ve ardından sonlanır. Adet kanaması sanılan ama aslında adı "Loşia" olan bu akıntı bittikten sonra, anne bebeği emzirme işlemine devam etmekte ise, menstrual siklusun başlama vakti, az önce makalenin başında da belirttiğim gibi hormonâl sebeplere bağlı olarak bir buçuk yıla varan gecikmelere uğrayabilir. Loşia akıntıları menstrual siklus kanamalarından miktar olarak daha fazla olsa da bu ikisi birbirine karıştırılmamalı ve gereksiz yere panik yapılmamalıdır. Fakat doğal olmadığını düşündüğünüz bir hadise ile karşılaştığınıza inanıyorsanız tabii ki işin bir uzmanına görünmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu kişi bir kadın doğum uzmanı, bir jinekolog olabilir. Ters gittiğini düşündüğünüz bir şey olduğunda, özellikle bu tip konularda bayanlar olarak lütfen yetkili sağlık merkezlerine gidip bu konuda uzman kişilere görünmekten çekinmeyin. Unutmayın ki hiçbir şey sağlığınızdan kıymetli değildir.

  ]]>
  Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi.html Mon, 26 Nov 2018 04:52:39 +0000 Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı, Adet belli bir yaş üzerindeki genç kızların geçirmiş olduğu sıkıntılı, sancılı, sinirli bir dönemi olmaktadır. Her genç kızın belli bir yaşa geldikten sonra aylık olarak düzenli bir Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı, Adet belli bir yaş üzerindeki genç kızların geçirmiş olduğu sıkıntılı, sancılı, sinirli bir dönemi olmaktadır. Her genç kızın belli bir yaşa geldikten sonra aylık olarak düzenli bir şekilde kanama görmesine adet dönemi denilmektedir. Adet dönemi oldukça sinirli ve stresli olduğundan dolayı bu süre boyunca kişiler çatacak yer aramaktadır. Adet bazen kişiden kişiye değişiklik göstererek az veya çok olabilmektedir. Her bünye aynı olmamaktadır. Bazen kişi çok uzun adet dönemi geçirirken öte yandaki bir başka bayan daha kısa  bir adet dönemi geçirmektedir. Fakat adet dönemi 1 gün sürmesi sıkıntılara yol açabilmektedir. Adet döneminde en kısa 2 veya 3 gün olmalıdır. Ayrıca günde 2 pedin değiştirilmesi normal olarak kabul edilmektedir. Ayrıca adet dönemi kadınların en hassas olduğu dönemlerinden bir tanesi olmaktadır. Bu nedenle çoğu kadın bu dönemde yapılan cinsel ilişkiden rahatsız olur ve acı duymaktadırlar. Erkeklerin ise bu konu üzerinde anlayışlı olması hem erkek hem de kadın sağlığı açısından oldukça önemli bir konu olmaktadır. Özellikle bayanın zarar görmemesi açısından çok önemli olmaktadır. Kadının doğurgan olduğu dönemi anlamak için adet döngüsü dönemini bilmek gerekmektedir. Bir ayda olan kanamanın ilk başladığı günden diğer ayda olan kanamanın ilk gününe kadar geçen zamana adet döngüsü zamanı denilmektedir. Genel olarak 28 gün olmaktadır, ama bu 25 te olabilir 35 te olabilir. 28 günde adet olan bir kadında yumurtlama kanamasının ilk damlasını gördüğünüz andan itibaren 14. gün yumurtlama olmaktadır. 

  Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı
  Adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna genellikle doktorlar adetli iken ilişkiye girilirse hamile kalınmaz nedeni ise yumurtlama çoktan geçmiş bir sonraki yumurtlamaya da daha var demektir diye cevap vermektedir. Ancak buna güvenerek yola çıkmak oldukça yanlış olmaktadır ve günümüzde böyle gebelik durumlarına birçok örnek bulunmaktadır. Çünkü her kadın aynı olmamaktadır. Her kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi bir hayli farklılık gösterebilmektedir. Adet dönemindeki ilişki ile gebeliğin oluşmasında yumurtlama gününün yanı sıra kadın cinsel organında spermlerin yaşam süreleri 48 ile 72 saat olmaktadır ve oldukça önemli rol oynamaktadır. Örneğin adeti 7 gün süren bir kadında, ilişkiye girilmiş ve eğer spermleri 7. günde bırakmış olunursa, ihtimal dahilinde de olsa vajinanın  içerisinde de spermler 7 gün sperm yaşamış olarak düşünürsek bu da 14. güne denk gelmektedir ve hamile kalması ihtimali oluşmaktadır ve bu şekilde %50 ihtimal olmaktadır. Fakat birde adet bittikten sonra ki iki yada üç günde görülen küçük lekelenmeler oluşmaktadır. Bu gibi durumda ise lekelenmelerin devam etmesi, adetinizin devam ettiği yada yumurtlamanın olmayacağı anlamına gelmemektedir.  Yumurtlama oluşabilmektedir. Adetli iken içerideki spermlerin yaşayabilme olasılığını dikkate alır isek yine gebelik söz konusu olabilmektedir.

  Kısacası adet döneminde küçük bir ihtimal de olsa hamile kalınabilir. Fakat adet döneminde en sağlıklı olanı ilişkiye girmemek olmaktadır. Çünkü adet dönemi en mikroplu ve en hastalıklı bir dönem olmaktadır ve bu dönemde ilişki kişiye zarar verebilir ve hastalık bulaşmasına yol açabilir. 
  ]]>
  Adet Döneminde Oruç https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-oruc.html Mon, 26 Nov 2018 11:12:31 +0000 Adet döneminde oruç, kadınların adetliyken oruç tutup tutamayacağına dair Kur'an-ı Kerimde herhangi bir ifade bulunmamaktadır. Ancak dört mezhepten de alimler kadının adetliyken oruç tutamayacakları konusunda hemfikir olmu Adet döneminde oruç, kadınların adetliyken oruç tutup tutamayacağına dair Kur'an-ı Kerimde herhangi bir ifade bulunmamaktadır. Ancak dört mezhepten de alimler kadının adetliyken oruç tutamayacakları konusunda hemfikir olmuşlardır. Tutulmayan oruçlar kazaya bırakılıp sonradan tutulabilir. Tutulmamasının sebebi olarak da adet kanının pis kan olması ve bu dönemde kadınların yaşamış oldukları rahatsızlıklar ve güç kaybı. Hz. Aişe annemiz (ra) rivayetle; "Peygamber Efendimiz ( s.a.v.) zamanında biz adet durumunda temizlenince orucu kaza eder ancak namazı kaza etmezdik." (Buhari, Müslim). Bu hadisten de anlaşılacağı üzere Aişe anamız da bu dönemdeyken oruç tutmazmış. Bununla birlikte kadın oruçlu iken adet görürse orucunu bozmalıdır. Orucuna devam etse bile orucu geçersiz olacaktır.

  Adet Döneminde Oruç

  Adetliyken kılınamayan namaz kaza edilmesine gerek yoktur. Ancak tutulamayan namaz kazaya bırakılır. Bunun sebebi ise orucun yılda bir defa gelmesi. Ancak namaz sürekli olan bir şey. Yüce Allah kadınları zor durumda bırakmamak için sürekli kılınmak zorunda olan namazı kazaya gerek duymamıştır.
  ]]>
  Hamileyken Adet Olunurmu https://www.adet.gen.tr/hamileyken-adet-olunurmu.html Tue, 27 Nov 2018 02:45:23 +0000 Hamileyken Adet Olunur mu, Kişiler sürekli aylık olarak ve düzenli bir şekilde sancılı bir dönem geçirmesi ve adet kanaması görmesine adet dönemi denmektedir. Bazen kısa süreli olan bazen de uzun süren bu durum sonrasında yumur Hamileyken Adet Olunur mu, Kişiler sürekli aylık olarak ve düzenli bir şekilde sancılı bir dönem geçirmesi ve adet kanaması görmesine adet dönemi denmektedir. Bazen kısa süreli olan bazen de uzun süren bu durum sonrasında yumurtaların yenilenmesi ile meydana gelen ilişki sonrasında ki duruma ise hamilelik denilir.  Kişiler adetli iken hamile kalma riski çok düşük olmaktadır. Fakat adet sonrasındaki hafta ilişkiye girilmesi hamile kalınma durumunu yükseltir. Hamile olan bir bayan kesinlikle adet görmemektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye değişiklikte gösterebilmektedir. Çoğu bayan bu soru karşısında doktorundan hem evet hem de hayır cevabı ile karşılaşmaktadır. Genellikle  pek çok kadın, normal olarak en son adetini görür geçirir ve daha sonra yumurtlaması ile birlikte hamile kalarak, adet olmaya son vermektedir. Bazı kadınlarda ise, bu durum tam tersi şeklinde olmaktadır. Yani kısaca, kadın yumurtlaması gerçekleşip hamile olduğu zaman bile, adet olmaya devam edebilir fakat bu durum, hamile iken adet olmanın bir ihtimal olduğu durum olmaktadır. 

  Kişi  hamile olunduğu zaman, adet olmak denildiğinde  ise her ay düzenli bir adet olması beklenmemelidir. Bu bir nevi kanama olarak kabul edilmektedir. Kısacası bu durum, hamilelik döneminin bazı aylarında görülebilir veya bütün hamilelik dönemi içerisinde bir iki defa da görünmüş olabilir fakat bu sıkıntı olmamaktadır. Doktorunuzun bilgisi altında olunduğunda hiçbir şekilde korkulmamalıdır. Pek çok kadın, bu neden yüzünden düzensiz adet olduğunu düşünmektedir ve hamile olmadığını düşündüğünden dolayı da çok geç bilgisi olmaktadır. Kısacası bir ihtimal de olsa hem hamile hem de adet dönemi yaşanabilir. Birde en önemlisi aile de genetik olarak böyle bir durum yaşanıyor ise sizde de yaşanma gibi bir durumu olabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. 

  Hamileyken Adet Olunurmu
  Çoğu bayan günümüzde bebek düşünmese de adet düzensizliği yaşadığı zaman korkuya kapılarak hamile olduğunu düşünmektedir. Fakat hastalık görüldüğü zaman kişi rahatlamaktadır oysa ki hamile iken adet görülebilir ve riskli bir durum olduğundan rahat hareket sonrası hamileliğe son verilebilir. Açıkça hem evli hem de adetiniz geç olmuş iseniz dikkatli olarak adet sonrası kontrol olunmasında fayda olacaktır. Fakat hamilelik dönemindeki vajinal kanama korkutucu olabilmektedir.Bu her zaman ciddi bir soruna işaret olmamasına rağmen hamilelik döneminin ilk 3 ayında kanaması olan kadınlar çoğunlukla sağlıklı bebeklerinin bile alınmasına göz yummaktadır. Hamileyken adet olunur mu sorusuna doktorlar %5 ihtimal vermektedir ve uzun süren kanamalarda acil bir doktor tarafından kontrol olunması gerektiğini önemle bildirmektedirler. Hamileyken görülen vajinal kanamalar da adet değildir. Gebeliğin başlangıcında oluşan implantasyon kanaması şeklinde lekelenmeleri anne adayı adet sanabilir, bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlıdır. Bunun dışında hamileliğin ilerleyen haftalarında düşük ile ilgili kanamalar olabilir, bunlar da adet değildir.
  ]]>
  Adet Getirici https://www.adet.gen.tr/adet-getirici.html Tue, 27 Nov 2018 17:42:04 +0000 Adet geciktirici ilaçların kullanım amacı, beklenilen adetin ötelenmesi içindir. Bayanlarda salgılanan, östrojen hormonu ve progesteron hormonu olmak üzere iki tane hormon türü bulunmaktadır.  Her ay yumurta olgunla

  Adet geciktirici ilaçların kullanım amacı, beklenilen adetin ötelenmesi içindir. Bayanlarda salgılanan, östrojen hormonu ve progesteron hormonu olmak üzere iki tane hormon türü bulunmaktadır.  Her ay yumurta olgunlaştığı zaman östrojen hormonu üretilir ve bu hormon olgunlaştıktan sonra progesteron madde üretimi gerçekleşir. Bayanların vücudunun hamileliğe hazırlık döneminde bu hormonlar sayesinde oluşan yumurtalar çatlama gerçekleştirir. Eğer döllenme gerçekleşmezse iki hormon birden azalmaya başladığından dolayı buna bağlı olarak adet süreci başlar. Her kadının her ay yaşamış olduğu adet döngüsünün sistemi bu şekilde işlerlik gösterir. Bu oluşumu müdahale ederek, östrojen ve progesteronun azalması engellendiğinde, adet döngüsünü sonraya aktarılabilir. Adet döngüsünde öteleme işlemi çok uzun süreli olmamaktadır, adet döngüsünde adet geciktirici en fazla on gün kullanılmalıdır. Daha fazla süreyle uygulanırsa eğer bazı yan etkileri oluşabilir. Adet gecikmesi on günden fazla olduğunda göğüslerde şişmeyle birlikte, vücutta ödem toplaması olur. Adet gününde uzama gerçekleşir yada kanama artışı olabilir. Bunun dışında ise çok belirgin yan etkileri görülebilir. 

  Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır diyecek olursak eğer bu ilaçlar beklenen adet döneminin iki gün öncesinde kullanılmaya başlanır. Bu ilaçların değişik türleri bulunmakla birlikte, bazıları günlük 2 adet bazısı da günde 3 adet olarak kullanılmaktadır. Adet geciktiricinin kulanım süresi en fazla on gün olmalı. Eğer daha uzun bir süre uygulanması gerekirse doktor kontrolü altında gerçekleşmelidir. Adet geciktirmede kullanılan ilaçlar vücuda alındığı vakit vücutta çok fazla değişim meydana gelmez. Göğüslerde hafif dolgunluk hissi oluşur yani adet dönemi öncesinde hissedilen dolgunluk oluşumu, vücutta bir gerginlik oluşur bu ilaçların etkisiyle biraz daha fazla gerçekleşebilir. Ama herkeste olacak diye bir kural olmamaktadır. Adet geciktirmede kullanılan bu ilaçları oldukça rahat ve hiç bir değişim olmadan kullanan hastalar vardır.

  Adet Getirici

  Adet geciktirici ilaçlar kullanıldığı zaman sadece adet geciktirici bir içeriğe sahip olmaktadır sadece hamilelik engelleyici etkisi yoktur. Eğer adet geciktirici ilaçlarla beraber doğum kontrol hapı kullanılıyorsa koruma gerçekleşebilir. Bazı hastalarımızda ilaç kullanımı öncesinde ultrasonla rahim içini ölçmemiz gerekecektir. Rahim içi yapısına uygun bir değerlendirme yaparak ona uygun olan östrojen hormonu yada progestoron içeriğini belirtmez. Genel olarak bu tür adet geciktirici ilaçlar sadece progestin içerir fakat her progestinin hafif östrojenik aktivitesi olmaktadır. Daha fazla östrojenik aktivitesi fazla olanları tercih etmekteyiz. Fakat kişinin rahim içi yani endometrium adı verilen dokunun kalınlığı ve yapısı kullanacağımız adet geciktirici ilaç için yol gösterici olacaktır.

  ]]> Adet Döneminde Kilo https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-kilo.html Wed, 28 Nov 2018 00:51:25 +0000 Adet döneminde kilo, Kadınların her ay periyotlarla çıkan adet; gelmeden önce, adet sırasında bazı ve her kadında farklı rahatsızlıklar görülür. Bu rahatsızlıklar kilo alımı, bel, sırt, bacak ağrıları ve en sık g Adet döneminde kilo, Kadınların her ay periyotlarla çıkan adet; gelmeden önce, adet sırasında bazı ve her kadında farklı rahatsızlıklar görülür. Bu rahatsızlıklar kilo alımı, bel, sırt, bacak ağrıları ve en sık görüleni karın ağrısıdır. İşte bu rahatsızlıklardan kilo alma gözünüzü korkutmasın çabuk alınan kilolar çabuk verilir. Beslenmeye biraz dikkat ederek hem fazla kilo almaz, yaptığımız bazı egzersizlerle kolaylıkla kurtulabiliriz.

  Adet döneminde hormon değişiklikleri yaşanmaktadır. Bu hormon değişiklikleri adet döneminden önce ve sırasında su tutulumundan kaynaklı bazı şişkinlik gibi rahatsızlıklar yaşanmakta bu şişkinlik ve su tutulumu kilo artışına sebep olmaktadır. Şişkinlik menstrual adını almakta bağırsaklarda biriken gazlardan dolayı adet dönemi öncesi ve sırasında sancılara neden olmaktadır. Bunun bir sebebi de adet sürecinde hareketsiz kalmakla da kaynaklanır.

  Kilo artışı, adet döneminde fazla yeme isteği ile kaynaklanmaktadır. Bu en fazla tatlı yeme olarak görülmekte  o tatlı da kilo almaya sebep olmaktadır. Bu yeme isteği, metabolizma diğer dönemlere göre fazla çalışmaktadır. Bu da günlük 200 kaloriye kadar fazladan kalori yakar.  Vücuttaki bu fazla yakılan enerji yeme isteği olarak kadınlara yansımaktadır. Çoğu kadın bu isteğin farkındadırlar ve ona göre davranırlar. Zaten bu istek kısa sürer ve bir süre sonra kendiliğinden yok olur. 

  Adet dönemindeki fazla yeme isteğinden kaynaklanan kilo artışını, beslenme alışkanlığına dokunacağımız küçük değişikliklerle sadece yeme isteği ile kaynaklanan kilo artışı değil su tutulumundan da kaynaklanan artışa da engel olabiliriz. Bu dönemde bol kalsiyum alıp, sodyum alımını azaltarak bunu yapabilmekteyiz. Kalsiyumu bol yumurta, et ve kemik suyunu artırarak kalsiyum oranını da artırabiliriz. Sodyumu azaltmak için  üç beyazı yani şeker, un, tuz eksiltmek yeterli olacaktır.

  Adet Döneminde Kilo
  Alınan kilo artışlarını yenmenin bir yolu da bol spor, yürüyüş ve egzersizlerle gerçekleşir. Yapacağımız bu hareketler bu dönemde olan fazla kalori yakımına yardımcı olarak istenmeyen kiloları da vücuttan atmış olacağız. Bunun yanı sıra beslenmeye de  çok dikkat etmeliyiz. Vereceğimiz bazı önerilere uyarsanız adet dönemi kilo almayı en aza indirmiş olursunuz.

  • Fazla yeme isteğini fırsata çevirerek bol sebze ve meyve tüketin. Yeşilliklerden faydalanın.
  • Bu dönemde fazla tatlı yeme isteğini bol tam buğday ekmek veya çavdar ekmeğiyle geçiştirmeye çalışın. Eğer bunu da yapamazsınız bir porsiyon sütlü tatlılardan yiyebilirsiniz.
  • Bol su tüketin. Adet döneminde yaşanan sıvı eksikliğini su, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suları ile gidermeye çalışın.
  ]]>
  Adet Kanaması Nasıl Olur https://www.adet.gen.tr/adet-kanamasi-nasil-olur.html Wed, 28 Nov 2018 12:06:21 +0000 Adet Kanaması Nasıl Olur, Adet genellikle belli bir yaş sonrasında oluşan ve belli bir yasa kadar aylık olarak görülen kanamaya denilmektedir. Genellikle genç kızların ergenliğe girmesi buradan belli olup genellikle sancılı, str Adet Kanaması Nasıl Olur, Adet genellikle belli bir yaş sonrasında oluşan ve belli bir yasa kadar aylık olarak görülen kanamaya denilmektedir. Genellikle genç kızların ergenliğe girmesi buradan belli olup genellikle sancılı, stresli ve sinirli geçmektedir. Belli bir süre devam eden ve belli gün suren bu kanamalar sürekli ve düzenli şekilde görülmektedir. Adet kanı rahim iç tabakasının her adet döngüsü sonunda dökülmesi sonucu oluşmaktadır ve bütün pis kanların atılması bu şekilde gerçekleşir. Bu tabakaya endometrium denir. Adet döngüsünün başlangıcında rahim iç tabakası östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır buna ise proliferasyon fazı denir. Adetin orta döneminde yumurtlama olur. Yani başlangıç gününden 14. Gün yumurtlama günü olmaktadır. Adet döngüsünün ikinci safhasında progesteron hormonu etkisi ile sekretuar faz görülür. Daha sonra progesteron hormonunun azalması neticesinde rahim iç tabakası dökülür ve kanar. Meydana gelen bu kanama oluşur. Yani adet kanaması rahim iç tabakasının parçalarından ve bir miktar da kandan oluşur. Bir kaç gün içerisinde rahim iç tabakası tekrar kalınlaşmaya başlar, bu arada dökülme ve kanama durur, adet kanaması biter. Her ay bu döngü bu şekilde sırayla devam etmektedir. Yani bu düzenli kanamalar hem sâğlıklı olunduğunun hemde bir hastalığın olmayışının bir belirtisidir. 

  Adet Kanaması Nasıl Olur
  Adet kanı karın içerisinden veya yumurtlalıklardan gelmez. Sadece rahim içerisinden gelmektedir. Adet kanaması rahim iç tabakasına ait parçalar ve bir miktar da kandan oluşmaktadır. Gelmekte olan kan da yalnızca rahim içinden gelmektedir. Adet döngüsü sırasında beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında farklı olaylar meydana gelmektedir. Beyinden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birini uyarması ile başlayan zaman, uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesine neden olur. Adet kanaması olduğu zaman baş ağrısı, sancı vb ağrılar şiddetli ara ara devam eder tam ki bitene kadar. Adet kanaması, rahim iç tabakasında meydana gelen döküntülerden biraz miktarda kandan oluşmaktadır. Adet kanaması nasıl olur dediğimizde ise bu cevapları almaktayız.
  ]]>
  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur https://www.adet.gen.tr/adet-gecikmesi-kac-gun-olur.html Thu, 29 Nov 2018 02:19:29 +0000 Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur, Adet gecikmesi çoğu zaman akla hemen gebelik ihtimalini getirir. Öte yandan gebelik haricinde adet gecikmesinin pek çok farklı nedeni olmaktadır. Hamilelik dönemi, menopoz dönemini adet ge Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur, Adet gecikmesi çoğu zaman akla hemen gebelik ihtimalini getirir. Öte yandan gebelik haricinde adet gecikmesinin pek çok farklı nedeni olmaktadır. Hamilelik dönemi, menopoz dönemini adet gecikmesinin ilk olarak akla gelen genel nedenlerinden olmaktadır. Fakat kilo değişimi yani kilo almak yada kilo vermek, stres oluşumu duygusal stres veya hastalık, ağır egzersiz yapmak gibi nedenlerden kaynaklanan fiziksel stres, kullanılan ilaçların yan etkisi ve hormonal problemler de adet gecikmesi nedenlerinden olmaktadır. Başka bir sebep belirtmek gerekirse eğer kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay içerisinde adet gecikmesi gelebilir. Tiroit problemleri olanlar yada böbrek üstü bezleri problemleri olan kişilerde oluşan hormonal dengesizlik adet düzenini olumsuz bir şekilde etkiler. Son olarak da vücudun adet görmeyle ilgili bölgelerinde kist belirtisi yada tümörlerin olması da adetle ilgili sorunlarda adet gecikmesinde etkili olmaktadır.

  Adet gecikmesi kaç gün olur sorusunu birde adet gecikmesini hesaplayarak belirtelim. Adet gecikmesi düzenli bir şekilde adet gören bir kadının adet döneminin 21 gün-35 gün arasında olması beklenmektedir. Adet görülen ilk gün adet dönemi 1. günü olarak hesap edilir. Örnek verecek olursak 1 kasımda adet gören bir bayan normal şartlar içerisinde, 23 kasım ile 08 aralık arasında bir günde yeniden adet görmeyi bekler. Beklenen adet dönemi tarihinden bir hafta geçmesine rağmen halen adet görülmemişse eğer adet gecikmesinden söz edilir. Genel olarak çoğu bayan 28 günde bir adet geçirir. Fakat pek çok bayanın adet dönemi bu süreden bir kaç gün daha kısa olur veya daha uzun olduğu bilinir. Dolayısıyla adet gecikmesi hesaplandığında her kadının 28 günü temel alması doğru olmayacaktır. Tam olarak bir gecikme söz konusu olup olmadığını belirlemek için adet döneminizin süresinden emin olmak gerekir. Bazı bayanlarda farkında olunmayan, pek göze batmayan bir adet düzensizliği olmaktadır. Herhangi bir ay içerisinde birkaç gün erken adet olunmasına rağmen bir sonraki ay içerisinde tam tersine adet dönemi birkaç gün kadar gecikme gösterecektir. Bu durumda doğru bir hesaplama gerçekleşmeyecektir. 

  Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur

  Adet gecikmesi  kaç gün  olur sorusuna bu şekilde cevap verilmiş okur. Fakat adet dönemi yeni başlamış olan genç bayanlarda vücut adet dönemini düzene sokuncaya kadar adet gecikmesi olması yada birkaç ay hiç adet görememe gibi durumlar da meydana gelebilir. Vücudun kendini düzene sokması, hormonların adet dönemlerini bir ayarla tutması birkaç ay devam edebilir. Dolayısıyla yeni adet görmeye başlamış olan genç bayanlar birkaç ay boyunca adet gecikmesi hususunda endişe oluşturmamalıdır. Dolayısıyla ilk olarak adet dönemi kaç günde bir gerçekleştiği belirlenmeli ardından adet gecikmesi olup olmadığını da hesaba katılmalıdır. Bu şekilde ayın kaçında adet olmayı beklediğinizi ortaya koyarken sonra adetinizin gecikip gecikmediğinden emin olacaksınız. Aksi takdirde yanlış hesap yaptığınız için boş yere endişe oluşturursunuz.

  ]]>
  Adet Döneminde Baş Ağrısı https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-bas-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 03:36:32 +0000 Adet döneminde baş ağrısı, Adet dönemi bayanların her ay başlarına gelen çoğu zaman sancılı geçen, rahimde eski yumurtanın yerine sağlıklı yumurta gelmesi ve sağlıklı bir doğurganlığa ulaşmak için geçirdiğimiz Adet döneminde baş ağrısı, Adet dönemi bayanların her ay başlarına gelen çoğu zaman sancılı geçen, rahimde eski yumurtanın yerine sağlıklı yumurta gelmesi ve sağlıklı bir doğurganlığa ulaşmak için geçirdiğimiz süreçtir. Bu dönemde vücutta kan kaybına ve hormon değişikliğine bağlı bazı sancı veya ağrılar çekilmektedir. Bu ağrılar bayandan bayana farklılık göstermekle birlikte genelde baş ağrısı, bel ve sırt ağrısı, bacak ağrısı gibi farklı ağrılar yaşanmaktadır.

Adet döneminde yaşadığımız ağrılardan bir tanesi de baş ağrılarıdır. Menstrüel migren adı da verilir. Hormon değişiklikleri sebebiyle yaşayacağımız baş ağrıları normal zamanda gözükmesinin yanında adet olmadan 2 veya 3 gün önce görülmesi adet dönemine bağlanmıştır. Bu baş ağrıları mide bulantıları da yaşanıyorsa iki sebebe bağlanabilir. İlki hamilelik gözükme olasılığına dikkat çekmektedir. Diğer sebebi yine baş ağrıları ile birlikte yaşanan mide bulantıları migrene işaret olabilir. Her iki durumda sürekli yaşanıyorsa mide bulantısı ve baş ağrıları hafife alınmamalı kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Sadece bulantı yaşanıyorsa mide salgıları değişmiş ve sindirim sistemi etkilenmiştir.

Adet Döneminde Baş Ağrısı
Baş ağrıları çok şiddetli çekilmez derecede yaşanıyorsa uzman hekime danışmalıdır. Bu ağrılara karşı doktora danışılmadan alınan ilaçlar adet kanamalarını hemen kesilmesine sebep olmakta bu adet dönemiyle ilgili hoş bir durum değildir. Baş ağrılarına ilaçtan başka bitkisel çözümler bize yardımcı olmaktadır. Zencefil burada önemli bir rol oynamaktadır. Ağrı kesici özelliği bulunan zencefil adet dönemi ağrılarını da azalttığı söylenebilir. 1 gram toz zencefil bal ile karıştırılıp içilirse ağrıları azaltmada yardımcı olacaktır.
]]> Erken Adet Olmak İçin Ne Yapmalı https://www.adet.gen.tr/erken-adet-olmak-icin-ne-yapmali.html Thu, 29 Nov 2018 22:01:11 +0000 Erken Adet Olmak İçin Ne Yapmalı, erken adet olmak aslında pek tavsiye edilen bir durum değildir. Genel olarak uzmanlar kesinlikle adet dönemleriniz ile oynamamanız hakkında uyarmaktadır. Fakat bir çok kişi genel olarak özel seb Erken Adet Olmak İçin Ne Yapmalı, erken adet olmak aslında pek tavsiye edilen bir durum değildir. Genel olarak uzmanlar kesinlikle adet dönemleriniz ile oynamamanız hakkında uyarmaktadır. Fakat bir çok kişi genel olarak özel sebebler veya mecburi olan dönemlerde adet olma günlerini erkene veya ileri tarihe almak istemektedirler. Erken adet olmak konusundan önce adet hakkında kısaca bilgi verecek olursak; adet görme yaşı genel olarak ırktan ırka ve besleme durumu ile alakalı olup kimi ırkalarda ileri kimi ırklarda erken yaşlarda adet görme meydana gelmektedir. Ülkemizde kızlarda genel olarak adet görme yaşı 12 ile 13 yaşları arasında gerçekleşir. Bu yaş aralığından önce gerçekleştiği takdirde mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmelidir. Çünkü adet gören kızlarda büyüme hormonu bir çok diğer hormonlar gelişimini tamamlamış olacaktır. Bundan dolayı, fiziksel bir soruna yol açabileceğini vurgulamakta fayda vardır.

Adet görme işlemi incelendiğinde ise rahimden gelen aslında kan değil bir nevi atıktır. Rahim 3 kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar dış duvarda bulunan ince zar orta kısımda rahim kaslarından oluşan tabaka mevcuttur. En alt kısımda ve sonuncu kısımda rahim tabakası vardır. Bu tabaka her ay periyodik olarak gelişir. Yani hacimce genişleyerek gelişen rahim hormonu ilk adet görmeniz itibariyle gelişerek şişer ve sonrasında rahimde bulunan tabakada süzülen atıklar dışarı atılır. Bir nevi rahim kendi kendini temizler. Bundan dolayı, adet günlerinin zamanları ile oynanması her ne kadar önerilse de bir çok kişi tarafından değiştirilmek istenilmektedir. Erken adet olmak için ülkemiz olarak birçok nedenler mevcuttur.

 • Ülkemiz genel olarak sınav ülkesi gibi bir pozisyonda olduğu için adet günleriniz sınav günlerine denk geliyorsa ki bu denk gelen adet görmenizin ilk günü ise ve ağır sorunlar ile adet dönemlerini geçirdiklerinden erken adet olmak istenilmektedir. 
 • Nişan veya düğünleri adet dönemine denk gelen bir çok kişi tarafından erken veya ileri bir tarihe atmak istemektedirler.
 • İş hayatlarında özel günlerden kaynaklı olarak çalışan bayanların büyük bir kısımı adet görme zamanını ileri veya erken tarihe almak istemektedirler.
 • Tatil yapacaklarda özellikle kısa süreli bir tatil programı hazırlayanlar ve bu kısa sürede havuza girilme gibi durumlar söz konusu ise adet dönemini erken veya ileri tarihe atmaktadırlar.
 • Evlendikten sonra herkesin hayallerini kaplayan bir balayı programı gerçekleştirmek isteyen bayanların büyük bir kısımı adet dönemlerini erken veya ileri bir tarihe atmak istemektedirler.
Erken Adet Olmak İçin Ne YapmalıErken Adet Olmak İçin Tıbbı Müdahale; Erken adet olmak için tıbbı müdahalede daha önce belirttiğimiz rahimde bulunan son olan hormon tabakasının gerilmesine bağlı olarak günleri çok iyi bilinmelidir. Bu tabaka adet görmede 13-15 günleri arasında orta derecede gelişmesini sürdürürken 21. güne kadar olan süreçte tam gelişmesini sağlar. Bundan dolayı 13-15. günleri arasında tıbbı bir tedavi olarak progesteron hastaya verilerek 21. günde gelişmesi beklenirken bu şekilde hormon daha erken bir sürede hormonları üst seviye ulaşır ve adeti başlar. Bu şekilde uzman bir hekim kontrolünde progesteron hormonunu 13. günde itibaren hastaya verilerek adet dönemini ileri bir tarihe veya erken bir döneme alınabilir. Buradaki mantık kısaca verilen progesteron hormonu ile oluşan hormonal gelişimi kontrol altında tutulabilir. Yani ilaç kesildiği anda ertesi gün hemen adet olması beklenir. Veya bu şekilde progesteron hormonu kısa sürede verileceği gibi maksimum 20 güne kadar verilerekte adet dönemi uzun bir tarihe atılabilir. Ve bundan sonraki süreçte belirlenen tarihlerde adet olunabilir. 
]]>
Adet Öncesi Kahverengi Akıntı https://www.adet.gen.tr/adet-oncesi-kahverengi-akinti.html Fri, 30 Nov 2018 10:36:59 +0000 Adet Öncesi Kahverengi Akıntı, çoğu zaman adet dönemi öncesi kanı kahverengi olmakla birlikte kimi zaman da şeffaf, süt renginde olabilir. Bazı kadınlarda adet dönemi öncesi kahverengi akıntı, fetüsün endometriyum dokusuna y Adet Öncesi Kahverengi Akıntı, çoğu zaman adet dönemi öncesi kanı kahverengi olmakla birlikte kimi zaman da şeffaf, süt renginde olabilir. Bazı kadınlarda adet dönemi öncesi kahverengi akıntı, fetüsün endometriyum dokusuna yerleştiğinde oluşan kanama gibi implantasyon kanamasından oluşuyor. Olağan döngüsünde seyreden adet dönemi başlangıcında kahverengi akıntı veya lekelenme görürseniz bu hamileliğin belirtisidir. Gebeliğin belirtisi olarak adet dönemi öncesinde akıntıdan endişesi olan kişiler aynı zamanda implantasyon kanamasının da adet döneminden bir hafta öncesinde kahverengi akıntıya neden oluşunu akılda tutmalıdırlar. Doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda  kahverengi akıntı görülebilir.

Kadınların çoğu adet olmadan önce az miktarda kahverengi akıntı geldiğini gözlemler ve bu normal bir haldir. Eğer beklediğiniz gibi akıntı olmuyorsa, mesela yeşil ve sarı renkliyse özellikle parçalar ve yoğun halinde geliyorsa veya kokuyorsa o zaman siz bir enfeksiyon kapmışsınızdır. Şimdiye kadar normal ve anormal akıntıyı fark etmiş olursunuz. Normal akıntı geliyorsa korkmaya sebep yoktur. Tam tersi çıktığını görürseniz o zaman mutlaka jinekoloğunuza gitmeniz gerekir. 

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı
Kahverengi akıntı bir çok hastalığın işareti olabilir. Çoğu zaman akıntının kahverenginin olması eski kan hücrelerinin olduğunu gösterir. Kahverenginde olan akıntılar başka şeyler anlamına da getirir. Mesela polipler yüzünden oluşabilir. Polip, rahim boynunda ve vajina duvarı üzerinde yerleşen bir grup hücredir. Bu polipler kanadığında akıntı kahverengine  dönüşüyor. Tümörler gibi olmasına rağmen polipleri yüzde 90'ı iyi huyludur ve kanser değildir. Akıntı zamanı artış oluyorsa, ona eşlik eden kaşıntı, tahriş ve yanma hissi varsa o zaman akıntınız normal değildir. Kaşıntı ve tahrişle birlikte anormal akıntıya kötü koku da eşlik eder. Bu böyle devam ederse mutlaka doktora gitmeniz tavsiye edilir.
]]>
Adet Dönemi Hesaplama https://www.adet.gen.tr/adet-donemi-hesaplama.html Fri, 30 Nov 2018 19:21:11 +0000 Adet Dönemi Hesaplama, bayanların genel olarak ülkemizde 12-13 yaşlarından itibaren gerçekleştirdiği tıp dilinde ki ismi lle "regl" dönemleridir. Bu dönemler genel olarak bazı kesimlerde sancılı bazı kesimlerde ise pa Adet Dönemi Hesaplama, bayanların genel olarak ülkemizde 12-13 yaşlarından itibaren gerçekleştirdiği tıp dilinde ki ismi lle "regl" dönemleridir. Bu dönemler genel olarak bazı kesimlerde sancılı bazı kesimlerde ise pak sancı olmadan geçmektedir. Adet dönemi hesaplamadan önce ilk olarak adet kanaması hakkında kısaca bilgi verilecek olursak; rahimler yapı olarak 3 kısımdan meydan gelmektedir. Bunlardan birinci kısım rahimin dış kısımı olan ince zar duvarıdır. Orta kısımı ise rahim kası olarak nitelendirilen sert kısımdır. En son ve en alt kısımı ise rahim hormonu olarakta belirlenen kısımdır. Genel olarak adet kanaması bu kısımda gerçekleşir. Bu kısımda adet dönemlerinin başlama tarihine kadar bu hormon periyodik bir şekilde genişler ve olgunlaşır. Bu olgunlaşma adet başlangıç tarihinizde orta seviyeye 13-15 gününde ulaşır. En son olarak ise adet başlangıcından 21. günde en büyük düzeye ulaşır. Ve bu şekilde düzenli bir şekilde tekrardan bu büyüme sağlandığından itibaren bu olgunlaşmadan sonra eski halini almaya başlar Ve bu süreçte kalınlaşan rahimdeki hormonların üst kısımları soyunarak ayrışır. Ve bunlar atık bir şekilde vücuttan atılır. Bu şekilde atıklar ile adet dönemi gerçekleşir. Adet dönemi hesaplamasını ise bu mantık çerçevesinde kendiniz belirtileri birer takvim oluşturacak şekilde not ederek ileri tarihlerde oluşan adetlerin günlerini belirleyebilirsiniz. Adet dönemi ülkelerden ülkeye farklılık göstermektedir. Irk ırktan ırka farklılık gösterir. Toplum olarak ülkemizde ortalama  21 ile 35 arasında adet dönemleri gerçekleşir. Fakat yapılan araştırmalar sonucu en büyük oran 28 günden oluşmaktadır. Ülkemizde genel olarak bir çok kişinin adet dönemleri 28 günden oluşmaktadır. Bundan dolayı bu sürecin farklı aşamaları vardır. Yani ilk adet gününüzde çok aşırı sancılar meydana gelmektedir. Ortalama bu kanama 1 ile 8 gün arasında sürmektedir. Bu süreçte bir çok rahatsızlıklar meydana gelir. Bundan dolayı birer çizelge tutmanızda fayda vardır. Bu çizelgede not alacağınız detayları maddeler halinde açıklayacak olursak;
Adet Dönemi Hesaplama
 • Adet dönemlerinde vücudunuz ısı değerlerini değiştiği tarihleri not ediniz.
 • Vücudunuzda adet ile midede oluşan rahatsızlıkların tarihlerini not alınız.
 • Vücudunuzda bulunan ağrılar özellikle ağır bir adet dönemi geçiriyorsanız; baş ağrıları gerçekleşebilir. Baş ağrıları olduğu zaman dilimini tarihlerini not alınız.
 • En önemlisi ilk adet döneminizin tarihini not alınız. 
Evet bu şekilde kendinize birer takvim oluşturunuz. İlk adet başlangıcınız ile birlikte bir sonraki adet dönemine kadar vücudunuzda oluşan izlenimleri bu şekilde not ediniz. Ve sonraki adet dönemi başlangıcı ile önceki adet dönemi başlangıcı arasındaki süreci çıkartarak belirleyebilirsiniz. Ve bu şekilde adet dönemlerinizin süresini bularak adet dönemlerinizi hesaplayabilirsiniz. Yukarıda belirlediğimiz diğer belirtiler adet dönemlerinizde kaçıncı gününde gerçekleşiyorsa aynı şekilde belirtmiş olduğumuz rahatsızlıklar periyodik bir şekilde aynı günlerde rahatsızlıklar tekrarlayabilir. Ülkemizde genel oalark adet dönemleri 21 ile 35 günleri arasında değişmektedir. Sizin adet dönemleriniz bu tarihler arasında değilse mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.
]]>
Adet Nedir https://www.adet.gen.tr/adet-nedir.html Sat, 01 Dec 2018 18:08:32 +0000 Adet Nedir, Adet, tıp dilinde menstrüasyon ya da regl, halk arasında ise hayız veya ay başı hali olarak adlandırılır. Adet kadınlarda rahim iç yüzeyini oluşturan damar ve dokuların kan yolu ile vücuttan atılmasıdır. Menstrü Adet Nedir, Adet, tıp dilinde menstrüasyon ya da regl, halk arasında ise hayız veya ay başı hali olarak adlandırılır. Adet kadınlarda rahim iç yüzeyini oluşturan damar ve dokuların kan yolu ile vücuttan atılmasıdır. Menstrüasyon, fizyolojik bir olaydır. Diğer bir tanımı ile adet, kadınlarda dogurğanlığın meydana gelebilmesi için olması gereken, üreme ve döllenme amacıyla meydana gelen rahim içi kanamalarıdır.

Adet, ergenlik dönemi ile başlar ve menopoz dönemine kadar genellikle yirmi sekiz günde bir meydana gelir. Her ay tekrar eden bu süreç gebelik süresince durur ve dokuz ay adet görülmez. Adet görme süresi kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu süre yirmi bir gün ile otuz beş gün arasında değişir. Adet kanamaları günden güne azalarak en az üç en çok on beş gün arasında devam eder.

Kızlarda ergenlik dönemi genellikle dokuz yaşındayken başlar. Göğüslerde büyüme, vücudun belli bölümlerinde kıllanma ve adet görme ile ergenlik dönemi başlamış olur. Menopoz dönemi ise genellikle kırkbeş ile elli yaşları arasında meydana gelir. 

Menopoz ise adet kanamasının tam tersi yanı adetten kesilme durumudur. Menopoz kadının doğurganlığını kaybetmesi yanı yumurta üretmedi anlamına gelmektedir. Menopoza giren kadın artık hamile kalabilme özelliğini yitirmiştir.

Rahim iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın gelip yapışmasını ve buradan beslenmesini sağlayan damarlı bir doku oluşur. Eğer döllenme gerçekleşmezse bu doku görevini tamamlar ve yerini yeniden meydana gelecek olan diğer dokuya bırakır. İşlevini yitiren eski doku rahim duvarından dökülür. Her ay bu işlem gerçekleşerek kadının doğurgan olmasını sağlar. Eski dokunun vücuttan atılması işlemi adet dönemi olarak adlandırılır. Daha açıklayıcı bir şekilde adet, yumurtalıklarda doğurganlığın devam edebilmesi için her ay yeni bir yumurtanın olgunlaşarak eskisinin vajina yolu ile vücuttan dışarıya atılmasıdır.

Adet Nedir
Adet döngüsü, adet kanamasının düzenli bir şekilde tekrar etmesidir. Adet döngüsü döneminin düzenli olması vücudumuzun önemli kısımlarının normal çalıştığının belirtisidir. Her ay hamilelik için hazırlanan vücut adet kanaması sayesinde kendini yeniler. Bir döngü, adetin başladığı günden gelecek adetin başlangıç gününe kadar olan süredir. Bu döngü yetişkinlerde 21-35 gün, genç kızlarda ise 21-45  gün arasında gerçekleşir. Adet döngüsü ay boyunca hormonların artan ve azalan seviyelerini kontrol eder.
Adet döngüsü döneminin ilk yarısında kadınlık hormonu yükselmeye başlar. Östrojen adı verilen bu hormon sağlık ve özellikle güçlü kemiklere sahip olma açısından oldukça önemlidir. 

Adet kanı kadının hamile olmadığının belirtisidir. Rahim astarı hamilelikle birlikte embriyoyu beslemeye başlar ve dokularda yenilenme olmadığı için kanama meydana gelmez. Yumurtanın yumurtalıklarda ayrılarak erkek üreme hücreleriyle birleşmesi ve rahim duvarına yapışması yumurtlama ve döllenme sürecini oluşturur.

Adet kanı ölü dokuların vücuttan atılmasını sağladığı için içinde çok sayıda doku attığı vardır. Akyuvarlar bakımından oldukça zengindir. Adet kanında bulunan enzim ve kimyasal maddelerden dolayı pıhtılaşma meydana gelmez. Adet kanı bir ay içinde genellikle yüz gram kadar akmaktadır.

Sancılı adet dönemi, tıp dilindeki adı ile dismenore adet kanaması süresince ağrı hissedilmesi durumudur. Bu durum kadınların yarısından fazlasında görülür. Rahimde meydana gelen kasılmalar kanamayı kontrol altında tutar ancak bu kasılmalar fazla ise ağrı olarak hissedilir. Adet sancısı adet başlamadan bir gün önce ortaya çıkmaya başlar ve özellikle adetin ilk gününde şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Bu sancılar adet boyunca sürer ancak günden güne azalır.

Eksik adet dönemi, tıp dilindeki adı ile amanore onbeş yaşına kadar adet olmamış veya adet dönemi uzayarak doksan gün adet]]> Aşırı Adet Kanaması https://www.adet.gen.tr/asiri-adet-kanamasi.html Sat, 01 Dec 2018 19:29:31 +0000 Aşırı adet kanaması tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Ardışık çoğu regl döneminde haddinden fazla kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Bir regl döneminde kaybedilen kanın ölçüsü her kadın amaçlı çeşitli ol Aşırı adet kanaması tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Ardışık çoğu regl döneminde haddinden fazla kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Bir regl döneminde kaybedilen kanın ölçüsü her kadın amaçlı çeşitli olabildiği amaçlı haddinden fazla regl kanamasını kesin bir şeklinde tanımlamak kolay değildir. Araştırmalarda haddinden fazla regl kanaması bir regl döneminde 60-80 ml veya daha çok miktarda kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan ölçüsü aşağı yukarı 30-40 ml'dir ve kadınların %90'ı 80 ml'den az kan kaybederler).   

Aşırı Regl Görme (Menoraji) Nedir 

Aşırı regl görme tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Bir regl döneminde kadınların kaybettiği kanın ölçüsü kişiden kişiye değişir. Haddinden Fazla regl görme tek başına olabileceği benzeri regl ağrısı benzeri farklı bir işaret ile beraber de görülebilir. 
Ardışık çoğu regl döneminde haddinden fazla kanama olması menoraji olarak tanımlanır. 
 
Normal Regl Kanaması Nasıl Olmalı 
 
Rahimden vajina yoluyla dışarıya kanama olmasına regl kanaması denir. Regl kanamaları ortalama 28 günde bir gerçekleşir fakat 24 ile 35 gün içinde olabilmektedir. Regl kanaması bir kadının regl döngüsünün bir parçasıdır. 
Adetler 8 ile 16 yaş içinde başlayabilir ama çoğunlukla 12 yaş dolaylarında başlarlar. Regl kanaması çoğunlukla 45-55 yaş içinde meydana gelen menopoza denli her ay gelmeye sürdürür.

Aşırı Regl Kanaması 

Bir regl döneminde kaybedilen kanın ölçüsü her kadın amaçlı çeşitli olabildiği amaçlı haddinden fazla regl kanamasını kesin bir şeklinde tanımlamak kolay değildir. Araştırmalarda haddinden fazla regl kanaması bir regl döneminde 60-80 ml veya daha çok miktarda kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan ölçüsü aşağı yukarı 30-40 ml'dir ve kadınların %90'ı 80 ml'den az kan kaybederler).  
 Aşırı Adet Kanaması
Aşırı Regl Kanaması Sebepleri 

Aşırı regl gören kadınların %40-60'ında altta yatan bir neden yoktur. Bu vakalarda, kadınların disfonksiyonel uterin (döl yatağı) kanamaları olduğu söylenir. Haddinden Fazla regl görmenin bunun haricinde ne denli sık sık görüldüklerine bakılırsa sınıflandırılabilen mümkün çoğu nedeni vardır. 
Aşırı regl görme nedenleri: 
 • Rahim ağzı veya döl yatağı içi polipleri - döl yatağı ağzından veya döl yatağı içi döşemesinden orijin alan iyi huylu büyümeler, 
 • Endometriozis - döl yatağı içi döşemesinin pelvise, karına veya vücudun başka kısımlarına yayılması, 
 • Myomlar - regl ağrısı da yapabilen, rahimdeki kanser olmamış büyümeler, 
 • Spiral - spiral yerleştirilmesininden daha sonra kan kaybı %40-50 artabilir, 
 • Kronik pelvik enflamatuar sağlık sorunu (PID) - kasık ağrısı, ateş, seksüel ilişki sonrası veya regl içlerinde kanamaya da neden olabilen, pelvisteki devam eden enfeksiyon, 
 • Polikistik over sendromu (PCOS) - yumurtalıklarda birden fazla kist olması, 
 • Pıhtılaşma bozuklukları - von Willebrand sağlık sorunu benzeri kanın içindeki pıhtılaşma bozukluları, 
 • Hipotiroidi - kırgınlık, kabızlık, soğuğa dayanamama ve saç - ten değişikliklerine neden olabilen, tiroid bezinin az çalışması. 
 • Karaciğer veya böbrek sağlık sorunu, ve 
 • Rahim kanseri (bu çok nadir görülen bir vaziyettir ).  
Aşırı Regl Görme Tanısı Nasıl Konulur 

Adet kanamalarınızın sıradan dışı fazla miktarda meydana geldiğini düşünüyorsanız problemi araştırabilecek ve iyileştirme edebilecek bir doktora gitmelisiniz. Doktorunuz fakat adetleriniz ve tıbbi geçmişiniz ile ilgili detaylı bilgiler aldıktan daha sonra menoraji tanısı koyacaktır. 
]]>
Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir https://www.adet.gen.tr/adet-gecikmesine-ne-iyi-gelir.html Sun, 02 Dec 2018 16:24:24 +0000 Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, adet dönemindeki gecikmeler sürekli her dönemde aynı olmayarak bazı değişiklikler sergileyebilir. Özellikle adet gecikmelerinde etkili olduğu bilinen farklı hastalıklar için kullanılan Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir, adet dönemindeki gecikmeler sürekli her dönemde aynı olmayarak bazı değişiklikler sergileyebilir. Özellikle adet gecikmelerinde etkili olduğu bilinen farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar ve stres gibi etkenler adet gecikmelerine neden olabiliyor. Adet süresi genellikle her bayanda aynı olmayabilir ve bu sürenin artması veya azalması da olumsuz olarak algılanmamalıdır. Adet gecikmesi genel olarak her kadında yıl içerisinde birkaç defa yaşanabilen bir durumdur. Ancak sıklıkla düzensizlikler kendini gösteriyorsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurmakta fayda vardır. Adet döneminde her ay sürekli gecikmeler yaşanıyorsa ve bu durumda farklı bir rahatsızlığın belirtisi olarak düşünülmektedir. Bu nedenle süreklilik gösteren adet gecikmelerinin bayanın sağlığı açısından incelenmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca adet gecikmelerine sebep olabilecek faktörler arasında mevsim değişiklikleri, beslenme bozuklukları, stres, ay içerisinde farklı hastalıklar için alınan ilaçlar ve şeker hastalığı adet dönemini etkileyerek gecikmelere neden olabilmektedir. 

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir

Hayıt Meyvesi: İnsan sağlığı için pek çok faydası bulunan hayıt meyvesinin faydaları arasında bulunan adet söktürücü gücü ile de bilinmektedir. Bu gücü sayesinde asırlar öncesinden günümüze kadar adet gecikmelerinde başvurulan hayıt meyvesi ile adet gecikmeleri düzenlenebilir.

Kereviz: Adet döneminde yaşanan gecikmelere fayda sağlayan kerevizi adet dönemi öncesinde bolca tüketilmesi oldukça faydalıdır. Ayrıca kerevizin yemeğinin yanı sıra haşlanarak yenilmesi tavsiye edilmektedir.

Hatmi Çiçeği: Özellikle betain açısında bir hayli zengin nitelikler taşıyan hatmi çiçeği, mükemmel bir adet söktürücü olarak bilinmektedir. Bu nedenle adet döneminden yaklaşık 2-3 gün öncesinden başlayarak hatmi çiçeği arzuya göre ister macun olarak istenirse çay şeklinde tüketilerek faydalarından yararlanılabilir. Ayrıca hatmi çiçeği ile civan perçemi otu da birlikte kullanılarak adet gecikmesi sorunu düzene sokulabilir. İki şifalı bitkinin aynı miktarlarda karıştırılması sonrasında kaynatılan çay  10-15 dakika kadar bekletilerek demlenmesi sağlandıktan sonra içilebilir.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir

Maydanoz Tohumu: Özellikle adet gecikmesi ve adet söktürücü sorunlarına iyi gelen bitkisel tohumlar arasındadır. Bu şifalı bitki tohumundan faydalanmak için yaklaşık olarak bir su bardağı kaynatılmış suyun üzerine bir tutam kadar maydanoz tohumu ekleyip 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sora ılık olarak içilir.

Papatya Çayı: Genellikle sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya biberiye bitkisiyle birlikte karıştırılarak demlenmesi sonucunda adet gecikmesinin yanı sıra adet söktürücü olarak da büyük faydalar sağladığı bilinmektedir. Papatya çayının adet döneminden 2-3 gün öncesinden başlanarak içilmesi halinde etkisi oldukça hızlı ve çabuk olacaktır.

Zerdaçal: İlk sıralarda Asya Kıtası ve Çin gibi ülkelerde kadınlar tarafından  adet düzensizlikleri için sıklıkla başvurulan zerdeçal bitkisi muhteşem bir adet söktürücü ve adet düzenleyici nitelikte şifalı bir bitkidir.

Kantaron Çayı: Yaklaşan adet döneminden yaklaşık 6-7 gün öncesinden başlayarak, 1 fincan kaynatılmış suyun üzerine kantaron bitkisi eklenerek demlenmesi için yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletilerek içilmesi sonucunda adet gecikmesi ve adet düzensizliği sorunu kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Dereotu: Adet söktürücü ve adet düzenleyici etkiye sahip olan dereotu bitkisi adetin geciktiği günlerde sık sık tüketilebilir. Çünkü dereotunun bünyesinde bulunan apiole adı verilen bir madde özellikle adet söktürme konusunda oldukça etkili olmasının yanı sıra adet döneminde meydana gelen ağrı ve sancı gibi sorunlar üzerinde de büyü]]> Rüyada Adet Kanı Görmek https://www.adet.gen.tr/ruyada-adet-kani-gormek.html Mon, 03 Dec 2018 15:29:37 +0000 Rüyada Adet Kanı Görmek, birçok anlamı olmasının yanı sıra, genellikle kaygılanmayı işaret etmektedir. Rüyada adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin kötü bir haber alacağına ve bu haber karşısında üzüleceğine ve Rüyada Adet Kanı Görmek, birçok anlamı olmasının yanı sıra, genellikle kaygılanmayı işaret etmektedir. Rüyada adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin kötü bir haber alacağına ve bu haber karşısında üzüleceğine ve stres içinde, huzursuz günler geçireceğine işaret etmektedir. Bunun yanı sıra, rüyada adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin bir sağlık sorununun olduğuna ya da olacağına ve bu sebeple huzursuz olacağına işaret etmektedir. Rüyada adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin cinsiyetine göre de farklı manalara gelmektedir. Rüyada adet kanı gören kişi kadın ise, bir mülk ya da mal sahibi olabileceğinin, iş yaşamın içerisinde başarı sağlayacağının işaretidir. Erkek ise, iş yaşamı içerisinde bir takım karışıklıklar yaşayacağının, yapmaması gereken bir işi yapacağının ya da yanlış bir kişi ile ortak olacağının ve bunun sonucunda maddi anlamda zarara uğrayacağının işaretidir. Bunun yanı sıra, rüyada adet kanı gören kişinin erkek olması kötü işler ile helal olmayan para elde etmesin zarara uğramasına, kötü bir haber almasına ya da yakınından birini kötü bir kaza sonucu kaybedecek olmasına da yorulmaktadır.

Rüyada adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin tüm işlerinde panik içinde olduğuna ve bu durumdan çevresindeki insanların rahatsızlık duyduğuna, bu panik hali sebebi ile iyi işler başaramadığına, bunun da iş yaşamını olumsuz yönde etkilediğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin yakın bir zaman içerisinde kötü bir haber duyacağına ya da işten çıkarılacağına, rüya sahibi kadın ise, yakın zaman içinde bir kız çocuğu olacağına, bekâr ise de, ani evlilik yapacağına işaret etmektedir.

Rüyada Adet Bezi Görmek: Rüya sahibi kişinin doğru olmayan işler yaptığına, rüyayı gören kişi erkek ise, iş konularında ve parasal konularda işinde uzman biri tarafından dolandırılıyor olabileceğine, mal ya da mülk kaybı yaşayacağına işaret etmektedir. Rüya sahibi kadın ise, bir kimsenin kalbinin kırılmasına vesile olduğuna ya da olabileceğine, hatalarını düzeltip, küslüğe son vermemesi durumunda kayıplar yaşayabileceğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin daha önce yaptığı kötü şeylerden dolayı pişmanlık yaşadığına ve vicdan azabı duyduğuna, sıkıntılı günler geçireceğine ve çevresinde bulunan bazı kişiler sayesinde tekrar huzurlu günlere kavuşacağına işaret etmektedir.

Rüyada Adet Kanı Temizlemek: Rüyada adet kanı temizlemek, rüya sahibi kişinin her gününün aynı geçmesinden sıkıldığına ve artık bunun değişmesini istediğine, yeni kararlar alarak, bu kararları uygulayacağına, normal hayatından çok sıkıldığına işaret etmektedir. Rüya sahibi kişinin, hayatı ile ilgili yeni karlar alarak, şehir değiştireceği, sevmedi bir bölümde okuyorsa, sevdiği farklı bir bölüme geçeceği ya da mutsuz giden evliliği varsa bu konuda yeni adımlar atacağı anlamlarına gelmektedir.

Rüyada Adet Kanı Görmek

Rüyada Tuvalette Adet Kanı Görmek: Rüyada tuvalette adet kanı görmek, rüya sahibi kişinin iş hayatında sıkıntılı günler geçireceğine ve bu zaman dilimi içerisinde hayatının olumsuz yönde ilerleyeceğine, çevresindeki kişiler ile ufak tefek tartışmalar yaşayacağına ve bu dönemde kalp kırmamaya dikkat etmesi gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi kişinin şu anki yaşadığı hayattan memnun olmadığına ve bunu değiştirmek için yeni kararlar vererek bu konuda adım atacağına, bu adımı atarken ufak tefek engeller ile karşılaşacağına ve yapıcı olduğunda bu engelleri aşabileceğine işaret etmektedir.   

Rüyada Adet Kanı Bulaştığını Görmek: Rüyada adet kanı bulaştığını görmek, rüya sahibi kişinin bir olaydan dolayı sorumlu tutulacağına ve beklemediği bir haksızlığa uğrayacağına, yeni girdi işlerde kimseye güvenmemesi ve adımlarını dikkatli atması gerektiğine işaret etmektedir. Ayrıca, rüya sahibi hakkında dedikodu yapıldığına ya da iyi olmayan işlere bilerek adım attığına ve bunun sonucunda dolandırıla]]> Kürtajdan Sonra Adet https://www.adet.gen.tr/kurtajdan-sonra-adet.html Tue, 04 Dec 2018 00:27:30 +0000 Kürtajdan Sonra Adet, Rahim içinde istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasına kürtaj denmektedir. Bir diğer değimle rahim içinin kazınarak temizlenmesidir. Kürtaj ile hamileliğin sonlandırılması istenmeyen gebeliklerde, bebeğin a Kürtajdan Sonra Adet, Rahim içinde istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasına kürtaj denmektedir. Bir diğer değimle rahim içinin kazınarak temizlenmesidir. Kürtaj ile hamileliğin sonlandırılması istenmeyen gebeliklerde, bebeğin anne karnında öldüğünde, boş gebeliklerde, düşük sonrası rahim içinde kalan parçaların temizlenmesinde, sakat özürlü bebeklerde, bebeğin devamlılığında annenin yaşamını tehlikeye gireceği durumlarda yapılır.İstemli kürtaj ülkemizde 10 haftalık gebeliğe kadar yasal olarak yapılmaktadır. Daha ileri gebeliklerde bebeklerde herhangi bir anomali olduğunda veya annenin hayatını tehlikeye koyacak bir durum söz konusu olduğunda kürtaj işlemi yapılır. Burada gebelik haftası annenin son adet tarihi olarak hesaplanır ve ultrason ile teyit edilir. 18 yaşından büyük evli bayanlar eşlerinde  rızası ile, 18 yaşından büyük bekar bayanlar kendi rızaları ile, 18 yaşından küçük bekar bayanlar anne ve babalarının rızası ile kürtaj yaptırmaktadır. Ülkemizde 15 yaşın altındakilere kürtaj yasaktır. 


Kürtajdan Sonra Adet
Kürtajdan Sonra Adet, görülmesi ortalama 30-40 gün içerisindedir. Bu süre bazen 20 güne kadar inebilir. Kürtaj sonrası adet gecikmesi sık rastlanılan bir durumdur. Fakat en fazla 1 hafta 10 gün içerisinde adet görülebilmektedir. Şayet kürtaj üzerinden 40 gün geçmiş ve hala adet kanaması yaşanmamışsa mutlaka bir hekime muayene olunması gerekmektedir. Bu durumda gebelik sonlanmamış veya yeni bir gebelik oluşmuş olabilir. Çok nadir görülen rahim yapışıklığı da olası bir sebep tir. Kürtaj adet düzensizliği yapmaz. Kürtaj sonrası ilk adet in sonrasında kişi normal adet döngüsüne  devam eder. Şayet kişi de olası bir rahatsızlık ta  veya kürtaj öncesi adet düzensizliklerinde adet düzensizliği görülebilir. 
]]>
Adet Döneminde İlişkiye Girmek https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-iliskiye-girmek.html Tue, 04 Dec 2018 19:25:48 +0000 Adet döneminde ilişkiye girmek, Adet döneminde ilişkiye girmek hem dinimizce hem de tıbben sakıncalı görülmektedir. Dinimiz bayana verdiği değerden dolayı bayanın hassas günü sayılan adet gününde dinlenmesi için ona mü Adet döneminde ilişkiye girmek, Adet döneminde ilişkiye girmek hem dinimizce hem de tıbben sakıncalı görülmektedir. Dinimiz bayana verdiği değerden dolayı bayanın hassas günü sayılan adet gününde dinlenmesi için ona müsaade etmiştir. Tıp alanında da bayanların adet döneminde enfeksiyonlara karşı daha açık olması sebebi ile bayana adet döneminde ilişkiden uzak durması gerektiği söylenmektedir.

Dini bakımdan eskiden gelen bir takım hurafeler bulunmaktadır. Kuran'ı Kerim hariç dört dört büyük kitapta bu durumla ilgili çeşitli hadisler yer almaktadır. Hatta bir çoğu batıl inanç şeklindedir. Mesela adet kanaması olan bir bayanın canlı ve cansız tüm maddelere zarar verebileceği düşünülmüştür. Hatta adet gören bayanın temas ettiği her yeri kirleten pis bir varlık olduğuna inanılmıştır. Yani adet gören bayanlar sosyal yaşamın bütünüyle dışına atılmışlardır. 

Adet gören bayanlarla ilgili bir çok hurafe gündeme gelmiştir hatta bunlar eski dini kaynaklarda bile yer almaktadır. Bazıları şu şekildedir. uydurulan Tevrat’ta şöyle denilmektedir:   "Adet gördüğü için kan kaybeden kadın, 7 gün kirli sayılacak! Ona dokunan da, akşama kadar kirli sayılacak! Adet  gördüğü  günlerde, kadının üzerinde yattığı ya da oturduğu herşey kirli sayılacak! Kim kadının yatağına dokunursa; giysilerini yıkayacak, yıkanacak, akşama kadar kirli sayılacak! Kim kadının üzerine oturduğu herhangi bir şeye dokunursa; o da giysilerini yıkayacak, yıkanacak, akşama kadar kirli sayılacak! Kadının yatağındaki veya oturduğu şeyin üzerindeki herhangi bir eşyaya dokunan herkes, akşama kadar kirli sayılacak! Adet gören kadının kirliliği, onunla yatan adama da bulaşır: Adam 7 gün kirli kalır ve yattığı her yatak kirli sayılır!" (Tevrat, Levililer, 15/19-24).

Zerdüştlük'te, adet gören bayanların tapınaklara adım atmaları ve ateşe 15 adımdan fazla yaklaşmaları yasak edilmiştir. Başka bir inanç sistemi olan Hinduizm'de de adetli olan bir bayanla aynı aynı yatağa yatıp uyumak, onunla birlikte yemek yemek ve yemek yenmesi esnasında ona bakmak yasak edilmiştir. Hatta o derece yadırganmıştır ki Normal şartlar altında bir bayanı öldürmek suçlu olsa bile kefaret gerektirirken, bayanın adet döneminde olduğu bir süreçte öldürülmesi kefaret gerektirmemektedir. Fakat yüce kitabımız olan Kuran'ı Kerimde bu tür lanetlemelere yer yoktur. İslamda adetli iken bayanla ilişkiye girilmesine izin verilmemesinin nedeni bayana verilen değerden gelmektedir. Çünkü bayan için sıkıntılı bir süreç olan adet döneminde bayanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Sağlık açısından da uygun olmadığı için dinimizce adet döneminde ilişkiye girilmesi yasaklanmıştır. 

Adet Döneminde İlişkiye Girmek
Hatta Rabbimiz Kuran'da şöyle buyurmuştur:  “Sana adet hakkında soru soruyorlar. De ki: ‹‹O, sıkıntı verici bir durumdur; bu nedenle adet döneminde kadınlardan çekilin ve onlara temiz oluncaya kadar yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman, Allah’ın size emrettiği yerden onlara varın…››” (Bakara/222) 
Burada temizleninceye kadar tabiri bayanın kirli olduğu anlamına gelmemektedir. Aksine adet dönem sıkıntılı bir süreç olduğu için Rabbim bayana kendini toplaması için mühlet vermiş olmaktadır. Yani adet döneminde bayana yaklaşılmaması bayanın pis olmasından değil o dönemde her bakımdan hassas olmasından dolayıdır.

Adet Döneminde İlişkiye Girmenin Biyokimyasal Yönü

Bayanların üreme sistemleri enfeksiyon etkenlerine karşı iki adet savunma mekanizması ile korunmaktadır. Bunlar vajinal asidite ve servikal mukusdur. Vajina yapısının iç kısmını kaplayan hücreler  östrojen hormonunun etkisi ile çok miktarda glikojen sentezleyip biriktirmektedir. Vajinada doğal olarak var olan bakteriler, dökülen hücre yapılarındaki glikojeni parçalayarak laktik asit oluşturur. Laktik asidin vajinadaki vazifesi]]> Adet Günü https://www.adet.gen.tr/adet-gunu.html Wed, 05 Dec 2018 16:07:58 +0000 Adet Günü, Şaşırtıcıdır ama aybaşı döneminiz mutlaka ayda bir ve ayın başında olmaz. Genç kızlarda ortalama adet dönemi 28 günde birdir. Ama dönem aralıklarınızın yirmi bir günden otuz beş güne kadar deği Adet Günü, Şaşırtıcıdır ama aybaşı döneminiz mutlaka ayda bir ve ayın başında olmaz. Genç kızlarda ortalama adet dönemi 28 günde birdir. Ama dönem aralıklarınızın yirmi bir günden otuz beş güne kadar değişmesi normaldir. Adet döneminizin birinci günü, reglinizin birinci günü; kanamanızın başladığı gündür. Dönem aralıklarınız daha da kısaysa, ayda bir kereden fazla adet görebilirsiniz. Fakat daha uzunsa, bir yıl boyunca daha az adet olan genç kızlardan birisiniz demektir. Genç kızlar genellikle 10-13 yaş arasında regl olur, ortalaması 12 yaştır. Reglin düzene girmesi bir veya iki yılı bulabilir. Kadınlar, menopoz dönemine kadar olan sürede, hamile olduğu dönemler dışında düzenli bir şekilde adet görür; çoğunlukla 51 yaş civarında görülen menopozla adetten kesilirler.

Adet gecikmesi nedir Adet gecikmesi, adet kanamasının beklenen tarihten sonra olmasıdır. Adet gecikmeleri tıpta (amenore) olarak geçer. Halk arasında da adet görememe, adet olamama diye ifade edilir.

Kadının adet dönemi nasıl adlandırılır Tıpta kadınlarda adet kelimesi yerine (regl, mens, menses, periyod) gibi terimler kullanılmaktadır. Halk arasında ise adetler ay hali yada adet olmak diye anılmaktadır.

Adetlerin seyrekleşmesi: Adetlerin her ay gecikerek  seyrekleşmesi durumuna oligomenore adı verilir. Normal bir kadında bir adet dönemi 21 ile 35 günler arasındadır.  Adetlerin 35 günden daha uzun sürede görülmesi normal olarak kabul edilmez.

Fizyolojik amenore: Kadınlarda bazı dönemlerde normal olarak adet görmeme durumları olur. Bu adet olamama durumlarına Fizyolojik amenore denir.

Fiyolojik amenore; Ergenlik öncesi, hamilelik, emzirme, menopoz dönemleridir. Bu dönemlerde adet görmemenin sebebi yumurtlama durumunun olmamasıdır.

Adet gecikmelerinde ilk olarak ne düşünülür Normal adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda ilk  başta gebelik ihtimali akla gelmelidir. Adeti gecikmiş olan kadının hamile olmadığı görüldükten sonra adet gecikmesine sebep olabilecek diğer nedenler üzerinde durulur.

Adet Günü


Gebelik harici adet gecikmeleri nelere bağlıdır Gebelik harici adet gecikmesinin pek çok organik sebebi olabilir. Bunlar; Hormonal faktörler, hiperprolaktinemi, tiroid hastalıkları, üreme organları ile ilgili sorunlar, stres, iş veya sınav, okul stresi gibi. anoreksi nevroza, ağır egzersizler; bale, atletizm, ağır sporlar,  beyin tümörleri,  rahim içi yapışıklıklar, polikistik over sendromu, aşırı zayıflık, dengesiz beslenme regl gecikmesine neden olabilir.

Adet, vücutta bulunan fonksiyonları birbirinden farklı hormon salgılayan bir çok salgı bezinin uyum içinde çalışması ile olur. Bu salgı bezlerindeki herhangi bir düzensizlik sonucunda adet gecikmesi ile görülebilir.

Tiroid bezinin fazla yada az çalışması durumunda ilk şikayet yine adet gecikmesidir. Adet kanaması diye adlandırılan olay rahim içi zarının dökülmesidir. Bundan dolayı rahim içi zarının yeterli kalınlığa ulaşması gerekmektedir. Daha önceden geçirilmiş rahim içi operasyonlar özellikle de kürtaj işlemi rahim içini zedeleyebilir. Bu durumlarda da  adet kanaması olmayabilir. Ağır fiziksel egzersizler yapan kadınlarda adet gecikmesi sık görülür. Bu duruma örnek olarak sporcular ve balerinleri gösterebiliriz.

Yoğun stres, ağır geçirilen diyetler sonrası belirgin bir şekilde kilo verme veya çevre değişiklikleri de hormon dengesizliklerine ve adet gecikmelerine neden olabilir. (Polikistik Over) hastalığında adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun ve düzensiz kanamalar vardır. Adet gecikmesi olan normal üreme zamanındaki bir hastada ilk yapılması gereken şey "hamilelik testi" dir. Gebelik olmadığı tespit edildikten sonra adet gecikmesine sebep olan durumla ilgili ayrıntılı muayene-laboratuar tetkiklerine bakılır.

Adet gecikmelerinde ultrason yapılır ve rahimin duruş şekli ile adet kanamasını sağlayan rahim iç zar kalınlığı ölçül]]> Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi https://www.adet.gen.tr/adet-bittikten-sonra-kan-gelmesi.html Thu, 06 Dec 2018 02:04:10 +0000 Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi, Her kadın zaman zaman adetinde sapmalar, gecikmeler veya ara kanamalar oluşabilir. Normal bir kişi hayatında oluşan stres, sıkıntı, ani bir şekilde kilo farklılıkları, spor, üzüntüler gibi o Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi, Her kadın zaman zaman adetinde sapmalar, gecikmeler veya ara kanamalar oluşabilir. Normal bir kişi hayatında oluşan stres, sıkıntı, ani bir şekilde kilo farklılıkları, spor, üzüntüler gibi oldukça fazla görünen durumlar adet düzenini bozabilir ve adeta bir saat gibi çalışan bu mekanizmada değişmelere sebep olabilir. Adet düzenindeki değişmelere hiçbiri normal değildir ve araştırılması gerekir. Çünkü kadın üreme sistemindeki hemen hemen bütün patolojilerin sonuç olarak verdiği en çok belirti adet düzensizliğidir. Her adet düzensizliği anormal olmasına karşın her vakit bir patolojiyi, kisti, veya en kötüsü olan kansere işaret etmez. 

Altta yatan anatomik bir patoloji olmadığı halde normal adet düzeninde oluşan normal olmayan kanamalara disfonksiyonel uterin kanama ismi verilir. Önemli olan durum kanama dengesizliğini açıklayacak organik bir lezyonun olmamasıdır. İlk olarak 1927 yılında oluşan bu tabloya methropathia hemorrhagica veya öbür bir deyişle metropatik uterus ismi verilmiştir. Günümüzde disfonksiyonel uterin kanamalar başlığı altında incelenmektedir.

Klinik;
Disfonksiyonel kanamalar adet kanamasının ritminin, adetinin veya ikisinin de bozulması ile belirgindir. Çoğunlukla beyin-hipofiz-yumurtalık arasında ki hormonal düzenin bozulmasından kaynaklanır. Beyinden salgılanan gonadotropin ismi verilen hormonların salgılanma bozuklukları veya uyumsuzlukları altta yatan ana sebeplerdendir. Bu durum yumurtlama bzoukluklarına sebep olarak östrojen ve progesteron deki dengenin de bozulmasına sebep olur. Sonuçta disfonkisyonel uterin kanamalar, endometrial hiperplazi, over kistleri gibi hastalıklara neden olabilir.

Adet Bittikten Sonra Kan Gelmesi

Klinik olarak kanamanın patternine, göre adlandırılırlar. Buna göre Amenore, 3 veya daha çok adet dönemi için gerekli zamanda hiç adet görmemek. Oligomenore 35 günden daha aralıklı oluşan kanamalar. Polimenore, 21 günden daha sık meydana gelen kanamalar. Hipomenore, adet kanamasının oranın az olması. Menoraji adet kanamasının zamanının uzaması. Metroraji, ara kanamaların oluşması. Menometroraji, düzensiz aralıklarla fazla oranda kanama olması. Ovülasyon, kanaması Siklus ortasında meydana gelen hafif kanama. Spotting Lekelenme

DUK jinekolojik şikayetlerin yaklaşık olarak %10′unu oluşturur. En çok ergenlik başlangıcında ve menopoza yakın zamanlarda gözükür. Dengesiz kanamalar yumurtlamanın oluştuğu veya oluşmadığı olarak kabaca 2 ye ayrılır. DUK’ın yaklaşık olarak %90′ı anovülatuardır. Yani herhangi bir sebebe bağlı olarak o adet siklusunda yumurtlama olmamıştır.

Ovülatuar Kanamalar, genelde üreme zamanında ki kadınlarda gözükür. Göreceli olarak FSH azalması sebebi ile yumurta oluşumu gecikir ve çatlama geç meydana gelir. Bunun neticesinde şahıs da oligomenore gözükür. Eğer yumurta hücresinin FSH’a duyarlılığı yükselmiş ise bu kez yumurta hücresi zamanından önce büyür ve çatlar sonuçta polimenore olarak ortaya çıkar. Adet ortası da yumurtlama zamanına denk gelen kanama da bu sınıfta değerlendirilir.

Anovülatuar kanamalar, olgunlaşan yumurta hücresinin çatlamaması neticesi buradan östrojen hormonu salgılanmaya devam eder. Bu durum ile rahim iç zarı olan endometrium kalınlaşmaya devam eder. Yumurtlama meydana gelmediği için progesteron dolaşıma yeterli miktarda salınamaz ve kalınlaşmaya başlayan endometrium bir zaman sonra kırılır ve kanamaya sebep olur. Anovülatuar sikluslar ilk adet kanamasından ergenliğe geçiş zamanında, polikistik over hastalığında, menopoz öncesi zamanda, emzirme zamanlarında ve şişman hastalarda sık rastlanılan bir durumdur.

Hormonal etkiler, Endometrium her an yenilenen ve her ay farlılık gösteren bir dokudur. Bu doku östrojen ve progesteron isimli hormonlara karşı çok hassastır. Endometriumu etkileyecek organik bir patoloji meydana gelmeden östrojen ve progesteronun dengesiz ve farklı seviyelerdeki etkileri dengesiz kana]]> Adet Döneminde Kilo Verilirmi https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-kilo-verilirmi.html Thu, 06 Dec 2018 03:09:29 +0000 Adet döneminde kilo verilir mi,. Bilhassa karındaki ve bacak bölgelerinde şişlik olur. Rejim mahalline getiren birey tartıya çıktığında 2-3 kilogram fazla miktarda görünebilir. Bu durum şüphesiz moralinizi bozmasın, geçic Adet döneminde kilo verilir mi,. Bilhassa karındaki ve bacak bölgelerinde şişlik olur. Rejim mahalline getiren birey tartıya çıktığında 2-3 kilogram fazla miktarda görünebilir. Bu durum şüphesiz moralinizi bozmasın, geçici bir vaziyettir. Fakat vücudun henüz az su tutması amaçlı yapabilecekleriniz de vardır. 

Kadınlarda kilo  istenmeyen dönem adet (regl) dönemidir. Zira zayıflama sürecinde hormonların değişikliği yada ruhsal bir şekilde canımız daima bir şeyler ister. Bir çok kez atıştırmak isteriz, bilhassa de kalorisi fazla yüksek ortaya gelen tatlı çeşitleri. Ama bu adet (adet) döneminde rejim yaparken sizin amaçlı bir engel olmamalıdır.  

Adet bittikten sonra kilo verilir 

Adet çağı süresince tartıda rakam benzer kalsa da adet (adet) bittikten henüz sonra topluca o kiloları verirsiniz. Bu yüzden sakın ha 'ben kilogram veremiyorum' deyip de moralinizi ve diyetinizi bozmayın. Benzer şekilde beslenmenize devam edin, vücudunuz sizi ödüllendirecektir. 

Adet döneminde iştah açılabilir 

Adet döneminde iştah açılması en çok fazla meydana gelen durumlardan biridir. Söz gelişi adet kalmadan birkaç gün öncesinde bir çok kez yeme isteğim ortaya gelir, bilhassa de tatlı. Fakat kendimi tanıdığım ve bu isteğin nereden geldiğini bildiğim amaçlı sakin olurum. Tok tutan ve iştah kesen yiyecekleri seçim ederek bu çağı mümkün olduğunca kontrollü geçirmeye çalışırım. Adet döneminde zayıflamak ve kilogram vermek amaçlı rejim listenizi bozmayın ve aşağıdaki şekilde esaslı beslenme yolu izleyin, böyle vücutta meydana gelen düzensizliği önleyebilirsiniz; 
Adet Döneminde Kilo Verilirmi
 • Bir hafta öncesinden tuzu azaltamaya başlayarak vücudunuzda oluşacak sıvı toplanmasını önleyebilirsiniz. Gündelik 1/2 çay kaşığı yada sıfır tuz sizin amaçlı yeterlidir olacaktır. 
 • Adet döneminde geçici kilogram alma ve şişlik olduğu gözlenmektedir. O haftada zayıflama durur yada yavaşlar. Bu metabolizmanın çabuk çalışmasından ötürü ortaya gelerek, 200 kalori denli yükseliş gözlenmektedir. Bundan ötürü tartıda 1-2 kilogram fazla miktarda çıkmanıza neden olabilir. Canınızı sıkmayın, düzelecek!   
 • Bu dönemde meydana gelen demir kaybına karşın kırmızı eti rejim listemize sokmamız gerekmektedir. (90 gram kırmızı et yada 150 gram tavuk yada balık tüketilmelidir.)  
 • Yemek yedikten henüz sonra en az 45 dk henüz sonra bitkisel zayıflama çayı amaçlı. Besinleri öldürmeyin.   
 • Adette yaşanacak ortaya gelen çikolata krizlerine 90 gram denli bitter çikolata ile bir bardak ılık süt sizi yatıştırmaya yetecektir. Bundan fazlası diyeti bozmak anlamına gelmektedir. Zira 1 gram çikolata 5 kalori etmektedir. Bu da gündelik kalori listesinden düşülmelidir.   
 • B6 vitamini almaya özen gösterin. Bu regl (adet) çağı içerisindeki gerginliğinizi azaltmaktadır. B6 vitamini balık, tavuk, muz, yumurta ve ıspanak benzeri ürünlerde bulunmaktadır.  
 • Kanama olduğu zamanlar bol su içerek ödem atmaya çalışın. Günde aşağı yukarı 1.5-2 litre su içilmelidir.   
 • Tatlı krizleri tuttuğunda az tatlı sütlü tatlıyı hanedeki biriyle birlikte yiyebilirsiniz. Yada rejim bisküviler yenilebilir.   
Bu dönem içinde rejim listesinde aksatmadan uysanız bile kesinlikle 1-2 kilogram fazla miktarda çıkmaktan kaçınamazsınız. Adet (adet) dönemdeki kilogram esas kilonuz sayılmaz. 1-2 kilogram alma yada verme normal amaçla görülmektedir. 

Adet kanama döneminde kalorisi az ortaya gelen destekçi tatlılar; 
 • Vanilyalı puding = bir kase150 kalori. 
 • Sütlaç = bir kase  267 kcal. 
 • Supangle = bir kase 245 kalori değerinde 
 • Peynir tatlısı = bir adet 110 kalorisi. 
 • Kuru erik kompostosu = bir kâse  178 kalori 
 • Krem şanti = bir kase 140 kaloridir. 
 • Çikolatalı pu]]> Adet Gecikmesi Kist https://www.adet.gen.tr/adet-gecikmesi-kist.html Thu, 06 Dec 2018 20:10:30 +0000 Adet Gecikmesi Kist, Hemen her kadının hayatının bir evresinde yumurtalıklarında saptanabilen ve genelde tedavi gerektirmeyen, farklı birçok çeşidi olan ve hormonların etkisinde gelişen içi sıvı dolu kitle
Adet Gecikmesi Kist, Hemen her kadının hayatının bir evresinde yumurtalıklarında saptanabilen ve genelde tedavi gerektirmeyen, farklı birçok çeşidi olan ve hormonların etkisinde gelişen içi sıvı dolu kitlelere kist denilmektedir. Yumurtalık kistlerini ve özelliklerini açıklamadan önce normal bir kadında her ay olan adet döngüsünü anlamak gerekir. Yumurtalıkların görevi ergenlik dönemiyle  başlar ve  menopoz ile birlikte biter. Bundan dolayı adet dönemi başlamayan ya da menopozda olan kadınlarda kitle oluşumu nadir görülmektedir. Bu süreç boyunca ürettiği hormonlarla her ay kadının hamile kalması için uygun koşulu hazırlar ve kadın hamile kalmazsa oluşturduğu tüm koşulları adetin olduğu dönemde eski haline getirir. 

Yumurtalık Kistlerinin Nedenleri

En önemli nedeni hormonlardaki düzensizliktir. Hormonlara bağlı olarak folikülün çatlayamaması ya da büyümeye devam etmesinin yanında geçirilmiş yumurtalık enfeksiyonları ve çok fazla radyasyona maruz kalmak da yumurtalık kistine sebep olabilir.

İyi Huylu Yumurtalık Kistleri 

İyi huylu yumurtalık kistleri, Over diyede adlandırılır.Bu kistler kanser yapma eğilimi olmayan ancak her kişide farklı düzeylerde sorunlar oluşturan kistlerdir. Genellikle iyi huylu olan ve kendi kendine geçen pek çok kist, çoğu zaman kişilerde gereksiz yere endişelenmelere sebep olabilmektedirler. 

Kistler nasıl oluşur

Kistlerinin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir, fakat kabul edilen bazı teoriler vardır.Yumurtalıklara giden kan akımını fazla olması sonucunda gelişen yumurtalara normalden fazla  hormonların gitmesi ile oluşabilirler.Yüksek dozda, beyinden salgılanan ve kistlere yumurta hücresi gelişimini uyaran hormonlardır, varlığında kistlerin olması gerekenden fazla uyarılması sonucunda ortaya çıkabilirler. Beyinden salgılanan ve kistlerde yumurta hücresi gelişimini uyaran hormonların salgılanış şekillerinde meydana gelen dengesizlikler, gelişmiş yumurta hücrelerinin çatlamasını engelleyebilir. Yumurtalık etrafındaki yapışmalar ve herhangi bir nedenle yumurtalık duvarındaki kalınlaşma yumurtlamayı engelleyerek kistlere yol açabilir.

Bu kistler genelde belirti vermezler. Bazen adet düzensizliğine neden olabilir. Genelde başka bir nedenle yapılan ultrason incelemesi esnasında fark edilen kistler, en sık olarak adet gecikmesi şikayetiyle belirti verirler. Kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerektirmez. Üreme çağındaki kadınlarda saptanan ve beş cm’den küçük kistler takip edilmelidir. Hasta bir ay sonra yeniden muayeneye çağrılıp kistin bir iki adet dönemi sonrasında kendi kendine kaybolması beklenir. Kimi zamanlarda kistin küçülmesini kolaylaştırmak için tedavi amaçlı doğum kontrol ilaçları verilebilir. Burada amaç kistler üzerindeki uyarıyı ortadan kaldırmaktır. Tedaviye rağmen küçülmeyen ya da büyüyen kistler için operasyon gerekli olabilir. Bu kistler genelde üreme çağındaki genç kadınlarda görüldüğünden ameliyat esnasında yumurtalığa zarar vermeden sadece kist çıkartılır. Yumurtalıkların bir kadın için en önemli organların başında geldiğini unutmamak gerekir.

Adet Gecikmesi Kist

Belirtileri Nelerdir

Çoğu kez tesadüfen taramada fark edilirler. Kadında adette düzensizlik, karında şişme, idrar yolu şikayetleri ve sindirim sistemine bağlı yakınmalar oluşturabilirler. Bu şikayetler çoğu hastalık için ortak olduğundan kişiler bunu dikkate almazlar. Kimi zaman oluşan kistlerde patlamayla şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir. Kistler mesaneye baskı yapınca sık idrara çıkma, bağırsaklara baskı yapması ile kabızlık, kimi zaman iştahsızlık, kiloda kayıp, hafif bulantı gibi yakınmalar meydana gelir. Bunların yanı sıra ilişki esnasında ağrı, karında ve kasıklarda dolgunluk, karında elle hissedilir kitle hissi de oluşabilir. Tüm bulgular kistin özelliğine ve büyüklüğüne bağlı değişebilmektedir.

]]> Adet Kesici https://www.adet.gen.tr/adet-kesici.html Fri, 07 Dec 2018 15:43:22 +0000 Adet kesici (adet döngüsü) geciktirici ilaçlar, hasta olanların, denize girmek ve bir takım spor aktivitelerine katılmak, hacca gitmek benzeri nedenlerle ara sıra istedikleri ilaçlardır. Şüph Adet kesici (adet döngüsü) geciktirici ilaçlar, hasta olanların, denize girmek ve bir takım spor aktivitelerine katılmak, hacca gitmek benzeri nedenlerle ara sıra istedikleri ilaçlardır. 

Şüphesiz hekim kontrolünde kalmadan kullanılmaması gerekli olan hormonsal ilaçlardır. Adet (adet döngüsü) geciktirilmesi için verilen ilaçlar progesteron (gestagen) içerir hormonsal ilaçlardır. Bunların haricinde doğum denetleme hapları da birtakım hasta kişilerde adet (adet döngüsü) geciktirilmesi için verilebilir. Hangi ilacın hangi hasta kişiye verileceği kesinlikle hekim kontrolünde kararlaştırılmalıdır. Bizzat balınıza bu ilaçlardan birisini adet (adet döngüsü) geciktirmek için kullanmanız hem bir istediğinizin tersine vakitsiz yerde adet (adet döngüsü) görmenize sürükleyebilir hem bir de adet (adet döngüsü) düzensizliğine sürükleyebilir. Adet geciktirici ilaçlardan progesteron ilaçları regl döneminin başlayacağı tarihe 3-5 gün kala kullanılmaya başlanır ve ilaç kullanıldığı müddetçe adet (adet döngüsü) gecikmesi gelişir. Bu gecikme 10-15 gün veya daha çok miktarda olabilir fakat çok fazla uzunca (1 ay denli ) gecikme her vakit olası olmayabilir. Resim adet (adet döngüsü) başlayabilir. Çoğunlukla ilacı bıraktıktan 3-5 gün hemen ardından adet (adet döngüsü) kanaması başlar. Doğum denetleme hapı kullanan bayanlar kutudaki hapların tamamını bitirdikten hemen ardından ara vermeden yepyeni kutudakileri içmeye başlarlarsa adet (adet döngüsü) kanaması başlamaz ve haplar bırakılana denli adet (adet döngüsü) gecikmesi yaşanır. Fakat hekim muayenesi kalmadan bu tür uygulamalar denenmemelidir sakıncalı olabilir. Bu yöntem 21 tablet içerir doğum denetleme hapları amaçlı geçerlidir. 28 tablet içerenler ile olmaz. 28 tablet içerir doğum denetleme hapları ile fakat son 7 tablet (hormon içermeyen tabletler) alınmadan yepyeni kutuya geçilerek uygulanabilir. 

Adet Kesici
Adet kesmek amaçlı ilaç alındıktan sonraki öbür adet (adet döngüsü) dönemlerinde fazladan fazla sancı ve kanama gerçekleşir. Bile düzeni bozulduğu amaçlı de adet (adet döngüsü) döneminde karışıklık yaşanır. Ahenksiz ve hastalıklı bir adet (adet döngüsü) dönemine yöntem açan bu ilaçlar kullanılmamaya çalışılmalıdır. İlaçlar çoğunlukla adet (adet döngüsü) başlangıcından 4-5 gün öncesinde alınır. Ara Sıra çokça duş yöntemi ile su gelmesinden ötürü adet (adet döngüsü) yoğunluğu azaltılabilir fakat tamamı ile kesmez. Doğum denetleme hapları ve tampon da kesen öbür etkenlerdendir. Fakat bayanlar bu yöntemlerden fazla ilaç alımını seçim eder. Adet (adet döngüsü) kalmadan öncesinde alınması ile etkisini gösterebilen bu ilaçların, prospektüsleri çok fazla iyi okunmalı ve yan tesirlerine İlgi edilmelidir. Bilhassa genç yaşta edinilen ilaçlar önemli sorunlara yöntem açar. Çok Fazla fazla miktarda kullanan insanlarda kısırlığa bile yöntem açabilir. Hekim kontrolü haricinde bir hamlede bulunmak sağlam ve doğru olmayacaktır. Adet (adet döngüsü) kesmek amaçlı ilaç almak mahaline programları adet (adet döngüsü) günlerine bakarak editlemek daha uyumlu olacaktır. 

Nereden nasıl temin edilebilir

Geciktirici ismi ile satılan bu ilaçların hepsi birbirine benzeyen içeriklerdedir. Bu nedenle rastgele birisi eczaneden alınabilir. Kadınların adet (adet döngüsü) dönemleriyle alakalı en kocaman kabuslarından bir tanesi adet (adet döngüsü) sancısı. Hormonların hareketlenmesi ve rahim kasılması ağrıya neden olabildiği benzeri rahmin gelişmemesi yumurtalık kistleri ve kanın sökülmemesi de sancı oluşumuna neden olabilir. Ağrı kesiciler ağrıyı azaltmada gösterişli fakat dozajı kaçırmak ara sıra tam aksi etki yapıp kanamanın tamamı ile kesilmesiyle sonuçlanabilir. Regl ağrılarını dindirmede bitkisel formüller de oldukça gösterişli. Türlü bitkilerle uygulayacağınız kürler adet (adet döngüsü) döneminizi korkulacak günler olmaktan çıkarabilir.
]]> Adet Döneminde Et Parçası Gelmesi https://www.adet.gen.tr/adet-doneminde-et-parcasi-gelmesi.html Sat, 08 Dec 2018 09:58:48 +0000 Adet Döneminde Et Parçası Gelmesi, Adet dönemi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazen 28 gün bazen 38 gün bazen ise 25 gün ara ile oluşabilmektedir.  Belli bir yaşa geldikten sonra ergenliğe girerek
Adet Döneminde Et Parçası Gelmesi, Adet dönemi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazen 28 gün bazen 38 gün bazen ise 25 gün ara ile oluşabilmektedir.  Belli bir yaşa geldikten sonra ergenliğe girerek yani adet görerek düzenli bir şekilde devam etmesi ile belli bir yaşta sonlanması bütün bayanlarda olmaktadır. Bazen az bazen ise çok olmaktadır. Fakat en sağlıklı adet dönemi 3 ve 8 gün arasında sürmesidir. Adet döneminde et parçası gelmesi bayanlar da bazı dönemler de oluşan adet kanamaları esnasında görülen ve adet döneminde et parçası düşürmesi olarak bilinen bu sorun aslında normal ve olağan olan bir durum olmaktadır. Fakat et parçasının  düşmesi hamilelik sırasında görülen bir durum ise eğer ciddi sorunların habercisi olabilmektedir ve doktor tarafından kontrol olunması gerekmektedir. Adet döneminde oluşan kanama rahmin içerisinde yer alan doku parçalarının kanaması veya dokunun dökülmesi ile meydama gelir. Rahim içerisinde yer alan doku, kadınların gebelik sırasında bebeğin yapışmış olduğu ve bebeğin ihtiyaç duyduğu koşulların sağlanmasına yardımcı olan temel yapı olmaktadır ve bu doku hamilelik durumunda oldukça önemli olmaktadır. Rahim içerisinde yer alan doku gebeliğin olmadığı ay içerisinde bir sonra ki ay için yumurtlamaya yeni ortam hazırlamasında görev almaktadır ve üst tabaka kanayarak dökülme gercekleştirir. Burada bayanları çok fazla yanılgıya düşüren durum da adetliyken et parçası düşürmek diye adlandırılmakta olan ve aslında kan pıhtılaşması olarak açıklanan bir durum olmaktadır. Fakat adet döneminde düşürülen et parçası bazı problemlerden daha sonraki zamanlarda oluşacak olan ciddi sıkıntıların habercisi olabilmektedir. Eğer bu şekilde bir durum söz konusuysa ve yaşanan bu durum sürekli tekrarlıyor ise doktora başvurarak yardım alınmasında  fayda vardır. 

Adet Döneminde Et Parçası Gelmesi
Bekarken bu olayın yaşanması normal olmaktadır. Fakat evli ve bebek bekleyen bir anne için tehlike çağrısı olabilmektedir. Hamilelik sırasında görülen kan pıhtısı düşmesi veya et parçası düşmesi düşük oluşumunun en fazla görülme belirtisi olarak nitelendirilir. Rahim içi polip, rahim içindeki tabakanın kalınlaşması veya tabakanın normalden fazla büyüdüğünden dolayı meydana gelen rahim içinde bulunan et parçası olarak tarif edilmektedir. Günümüzde rahimden kadınların ne zaman ve hangi döneminde olursa olsun, koyu kırmızı yada beyaz renkli et parçası gelmesi sürekli endişe nedeni olmaktadır.  Kadınları sık bir şekilde yanılgıya düşüren durum, adetli iken et parçası düşürülmesi  aslında kanın pıhtılaşması olarak açıklanan durum olmaktadır. Fakat sürekli tekrarlayan bir et parçası gelmesi yaşanıyor ise önlem alınmalı ve uzman bir doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Her zaman olmamak kaydı ile bazen dökülen et parçası kişinin sağlığı açısından oldukça önemli ve iyi olmaktadır. 

Genel olarak bekar iken bu durumun yaşanması pis kanın bu şekilde dışarı atılmasını sağlıyor olmaktadır ve pıhtılaşan kanın atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca sürekli olmayan bu kan pıhtısı veya et parçaları için korkulacak bir durum ve telaş yapılmaması gerekmektedir. Fakat kişi kan pıhtısı olmadığından emin ise düşen parçayı uzman bir doktora götürerek incelme sonucu bir cevap alması kişi için oldukça faydalı olmaktadır. 
]]>
Adet Kanı https://www.adet.gen.tr/adet-kani.html Sat, 08 Dec 2018 10:18:59 +0000 Adet Kanı, Her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar adet görür. Kadınlarda adet dönemi, rahim astarı adı verilen yapının vajinal yoldan temizlenmesini ifade eder. Adet döneminde akan kanın yapısı ve Adet Kanı, Her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar adet görür. Kadınlarda adet dönemi, rahim astarı adı verilen yapının vajinal yoldan temizlenmesini ifade eder. Adet döneminde akan kanın yapısı ve rengi kişiden kişiye göre değişebilir. Bu dönemde, kan rengi parlak kırmızı, kahverengi ya da siyah olarak görülebilir.İnce ve yoğun kıvamlı şeklinde değişiklik gösterebilir. Kanın rengi ve yapısında görülen farklılıklar çok nadir olarak problem yaratabilir. Bu nedenle, kadınların birtakım sorunları ciddiye alıp dikkat etmesi gerekir. Adet döneminde olan bir kadının kanının rengi ve yapısı hayatının farklı dönemlerinde veya adet dönemini etkileyen faktörler sebebi ile değişiklik gösterebilir.

Bir adet döneminin normal süresi;

Bir kadın gebelik döneminin olmadığı zamanlarda genellikle adet görür. Rahim kadının östrojen değişimler le kalınlaşıp olası bir gebeliğe hazırlama görevi ile endometriyal doku ile çevrilidir. Rahim duvarı, hem kan damarları hende kan bakımından zengindir ve gebeliğin olmadığı durumlarda ortalama 28 günde bir vücuttan temizlenir ve bu durum  2-7 gün arası sürebilir. Bir kadın adet döneminde en fazla 12 çay kaşığı miktarında kan kaybedebilir. 
Bir kadın adet döneminde iken kanının rengi kırmızıdan, siyaha kadar ve akışkan dan, yoğun kıvama kadar farklılık göstermesi normal bir durum olarak görülür. Bu durum, rahimde bulunan kanın değişiklik göstermesi ile ilgilidir. Bu gibi durumlarda endişe edilmemelidir, ancak bazı kadınlar kendilerini daha iyi hissetmesi açısından bu durumun nedenini merak eder ve öğrenmek isterler.

Adet Kanı
Adet kanında farklı renkler;

Parlak kırmızı: Bu adet kanı, son dönemlerde rahimden atılan kanı simgeler, ve bu kan vücuttan rahatça temizlenir. Bu tür kanama sağlıklıdır ve genellikle düzenli olarak adet dönemi geçiren kadınlarda görülür.

Koyu kırmızı: Bu kana genel olarak 'eski kan' denilir. Bu, bir süre rahimde beklemiştir ve vücuttan temizlenmesi için daha uzun zamana ihtiyaç vardır. Bir çok kadının zamansız olarak iç çamaşırında koyu kırmızı renkli kanla karşılaştıkları olur.

Kahverengi ve siyah kan: Bu türe çoğu zaman eski kanda denilebiliyor. Çoğu kadın adet döneminin sonlarına doğru bu durumla sıkça karşılaşabilir. Bu durumda akışkan bir kan akışı pek fazla görülmez. Bunun gibi adet dönemi düzensiz olan kadınlarda da rastlanabilir.
 
Turuncu kan: Kırmızı adet kanıyla karışan, rahim sıvıları ile beraber kan, turuncu renkli görülebilir. Turuncu kan görülmesi enfeksiyon ile ilgili olabildiği için bir doktora görünmek gerekir.

Adet kanının yapısı;

Ağır pıhtılı kan: Bu durum adet döneminin ağır ve zor geçirilmekte olduğunu bildirir. Ağır kanamalı dönemlerde vücut, kan pıhtılarını önlemek için antikoagülan üretir. Bu mekanizma eğer yeterli sürede etkili olmazsa kan pıhtısı'na neden olur. Eğer bu durumla sık sık karışı karşıya geliniyorsa mutlaka bir doktora gidilmelidir. 

Kaygan ve jöle gibi kanama: Bu servikal mukus vajinal olarak görünür ve adet kanı akışı ile karıştığında açık renge dönüşür ve kaygan bir his verir.
İnce ve akıcı adet kanı: Genel olarak kırmızı ve hafif akışkan olarak görülür ve servikal salgılar ile birleşebilir.
]]>
Adet Olmak İçin https://www.adet.gen.tr/adet-olmak-icin.html Sun, 09 Dec 2018 04:54:37 +0000 Adet olmak için, normalde özel bir çaba gösterilmesi gerekmez. Kadınlar ergenlik çağına geldikleri zaman adet görmeye başlar ve bu giderek düzenli bir hal alır. Adet kanaması genellikle 28 günde bir olur. Bazı döne Adet olmak için, normalde özel bir çaba gösterilmesi gerekmez. Kadınlar ergenlik çağına geldikleri zaman adet görmeye başlar ve bu giderek düzenli bir hal alır. Adet kanaması genellikle 28 günde bir olur. Bazı dönemlerde yani çeşitli hastalıklarda, mevsimsel değişimlerde, stresli zamanlarda, kilo farklılıklarında ya da diğer etkenlerde adet görme zamanlarında değişim olabilir. Bu şekilde yıl içinde 1-2 defa adetlerde düzensizlik olması normal kabul edilir. Fakat bundan daha fazla olması ya da adet kanamalarının uzun sürmesi gibi durumlarda bunun sebepleri belirlenmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Kadınların adet görmesi periyot, menses, döngü, siklus, mens, regl gibi tıbbi terimlerle de ifade edilir. Toplumda ise renkli olmak, ay hali, hastalanma gibi terimlerde kullanılır. Normalde adet döngüsü 21-35 günler içinde, yaklaşık 28 günde bir olur. Süresi de 2-7 gün kadar devam eder, bu sürede 20-60 ml kanama olur. Bu sürenin 7 günü aşmasından, kan kaybının 60 ml üzerine çıkmasında, 21 günün altında, 35 günün üzerinde adet görülmesi halinde bir sorun var demektir.

Adet olmak için öncelikle neden adet görülmediği ya da adet düzensizliğinin neden olduğu tespit edilmelidir. Buna engel olan sorun ortadan kaldırıldığında, adet olmanın önündeki engelde kalkmış olur. Gerekiyorsa adet olmak için, önerilen bitkisel kürlerden yararlanılabilir. Özellikle soğan kürü uygulaması bu konuda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bu kürün hazırlanması ve uygulanması oldukça kolaydır. Özellikle polikistik over hastalığı nedeniyle adet göremeyen kadınlar için soğan kürü yararlı etkiler yapar. Bu kürün bir uzmana danışılarak uygulanması önerilir. En az 15 gün süreyle kürü uygulamak, bir süre ara vererek, 6 ay boyunca devam etmek gerekir.

Adet Olmak İçin

Adet olmak için soğan kürü hazırlanması

2 su bardağı klorsuz suyu ocağın üzerinde kaynatın. Daha önceden sirkeli suyun içinde bekleterek dezenfekte ettiğiniz yemeklik kuru soğanı kabuklarıyla birlikte dörde bölerek kaynayan suyun içine atın. Bu şekilde soğanı 5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra kürü ılıtın. Bunu öğlen yemeğinden ve akşam yemeğinden yarım saat kadar önce birer su bardağı için. Adet olmak için soğan kürünü hazırlarsanız, faydasını göreceğinizi belirtelim. Doğal bir şekilde adet döngülerinizi düzene koyabilirsiniz.]]>
Adet Dışı Kanamalar https://www.adet.gen.tr/adet-disi-kanamalar.html Sun, 09 Dec 2018 12:09:25 +0000 Adet dışı kanamalar, şüphesiz günümüzde dünyada ve ülkemizde olmak üzere birçok kadının genel problemidir. Doğrudan doğruya bu kanamalara normal demek son derece yanlış olacaktır. Özellikle adet dönemlerine yakın ola Adet dışı kanamalar, şüphesiz günümüzde dünyada ve ülkemizde olmak üzere birçok kadının genel problemidir. Doğrudan doğruya bu kanamalara normal demek son derece yanlış olacaktır. Özellikle adet dönemlerine yakın olarak görülen bu kanamaların birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Sson derece önemsenmesi gereken adet dışı kanamalar, kişiler tarafından çok fazla önemsenmediğinde birçok problemi beraberinde getirerek kişilerde çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Her on kadından üçünde görülen adet dışı kanamalar görüldüğünde ilk yapmanız gereken doktora giderek şikayetlerinizi dile getirmektir. Size sağlık açısından herhangi bir zarar vermemiş gibi görünen adet dışı kanamalar zamanla çok büyük problemlere neden olarak sizleri zor durumda bırakabilir. Birçok kişide görülen kanamalar müdahale edilmediğinde ve nedeni tam olarak ortaya çıkarılmadığında çok büyük sorunları beraberinde getirerek kişinin sağlık açısından zarar görmesine neden olmaktadır. Bu kanamalar genellikle farklı bir hastalığın belirtisi olarak kendisini göstermektedir. 

Ergenlik dönemi ile menopoz dönemi arasında olan tüm bayanlarda görülme ihtimali olan bu kanamaların bir nedeni rahimde ya da rahim ağzında oluşan poliplerdir. Bu polipler kasık ağrılarına adet düzensizliklerine ya da adet dışı kanamalara neden olurken, bazı insanlarda sadece adet dışı kanamalar meydana getirerek kendisini belli eder. Bunun yanında adet dışı kanamalara diğer bir neden ise kişide görülen vajinal enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar farklı yollar ile yani kan yolu ya da cinsel yolla kişiye bulaşarak çok büyük problemlere yol açar. Bu problemlerden bir tanesi de adet dışı kanamalar olarak ele alınabilir. Bazen kişilerde görülen hormonal bozukluklar nedeniyle kişi sık sık adet görebilir. Bu durumda yine uzman bir doktor tarafından kişide gerekli hormon testleri yapılmalıdır. 

Adet Dışı Kanamalar
Adet dışı kanamalar en çok kadınlarda üreme dönemlerinde yanı yumurtlama dönemlerinde görülen bir durumdur. Bu durum da yine kişinin adet görmeye başlamasından itibaren menopoz dönemi arasındaki dönemdir. Hayatın büyük kısmının bu döneme girmesi ise bu kişilerin sürekli adet dışı kanamalar ile karşılaşabilecekleri anlamına gelmektedir. Adet dışı kanamalar, bazen çok tehlikeli olabilmektedir. Bazen nedeni bulunamadığı için herhangi bir tedavi yöntemine başvurulmaz ve bu durumda sorun büyüyebilir. Fakat gelişmiş olan tıp sayesinde adet dışı görülen kanamaların nedenleri çok kolay bir şekilde ortaya çıkarılmaktadır. Ortaya çıkan nedene göre hasta üzerinde gerekli tedaviler uygulanır ve yaklaşık iki ay .içerisinde kanamalar tamamen ortadan kalkar. Adet dışı kanamaların kişilerin karşısına en yaygın olarak çıktığı dönem kişinin menopoza giriş dönemidir. bu dönemden itibaren artık kişide adet düzensizlikleri, adet dışı kanamalar ve vajinal akıntılar meydana gelecektir. Bu durumda kişinin bir hekim muayenesinden geçmesi şarttır. Aksi durumda enfeksiyonel problemlerle karşılaşma riski oldukça artmaktadır.
]]>
Adet Öncesi Akıntı https://www.adet.gen.tr/adet-oncesi-akinti.html Sun, 09 Dec 2018 19:06:23 +0000 Adet öncesi akıntı, oluşması bir miktar vajinal akıntı yada salgı oldukça normal olan bir durum olmaktadır. Neredeyse bütün bayanların adet döngüleri öncesinde akıntı oluşur. Bu akıntı, vajinanın içerisinde

Adet öncesi akıntı, oluşması bir miktar vajinal akıntı yada salgı oldukça normal olan bir durum olmaktadır. Neredeyse bütün bayanların adet döngüleri öncesinde akıntı oluşur. Bu akıntı, vajinanın içerisinde bulunan rahim boynu ve rahim bezeleri tarafından üretilen sıvıdan başka bir şey olmamaktadır. Bu sıvı oldukça önemli bir amaca hizmet etmektedir. Vajinadan ne zaman bir akıntı oluşursa vajina duvarını saran eski hücreleri de kendisiyle birlikte götürmektedir. Bu şekilde sıvı vajinanın içinin temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Normal vajinal akıntısı genel olarak şeffaf yada süt beyazı renginde olur ve lastik gibi esnektir biraz da yoğun kıvamdadır. Adet önce su vajinal akıntı kokusuzdur ve akıntıyla birlikte kaşınma yada yanma hissi oluşmaz. Fakat normal akıntının rengi ve yoğunluğu adet döngüsü esnasında bazı değişiklikler gerçekleşebilir. Aslında birçok kadın adet döngüsü öncesinde akıntılarında bir artış gözlemlenir. 

Adet öncesi akıntı normaldir, akıntının rengi beyazdır ve renksiz yada şeffaf olabilir. Bazı kadınlar için yumurtlama dönemi esnasında akıntı biraz daha yoğun olur. Ama genel olarak kadınlarda ara sıra beyaz lekeli olabilen berrak ve esneyen akıntıları da bir artış olduğunu gözlemlemektedir. Yumurtlama esnasında östrojen oranı vücutta artar ve rahim kısmı bezelerinin berrak ve sulu olan bir sıvı salgılamasına neden olur. Adet döneminden önce adet döngüsünün sonrasında adet döngüsünün başlangıcında oluşan beyaz akıntı oldukça normal bir akıntıdır.

Adet Öncesi Akıntı

Adet öncesi akıntı, beyaz akıntıyla oluşan kaşıntı mantar enfeksiyonunun belirtisi olmaktadır. Diğer taraftan kahverengi akıntı birçok hastalığın işareti olmaktadır. Çoğu zaman adet öncesi akıntı var olmasıdır. Bu hücrelerin var olmasının sebebi eski kan hücrelerinin var olmasıdır. Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genel olarak aylık adet döngünüzün başlayacağına işaret etmektedir. Kahverengi akıntı başka şeyler anlamına da gelmektedir. Bazı zamanlarda adet dönemi öncesi kahverengi akıntı fetüsün endometriyum dokusuna yerleştiğinde dolayı oluşan kanama implantasyon kanamasından meydana gelebilir. Olağan adet döngüsünde beliren adet dönemi başlangıcında böylesi bir kahverengi akıntı yada lekelenme görürseniz bu gebeliğin erken belirtisi olmaktadır. Hamilelik belirtisi olarak adet dönemi öncesinde gelen akıntıdan endişesi olan kişiler implantasyon kanamasının gerçekleşmesinde adet döneminden bir hafta kadar önce kahverengi akıntıya neden olabileceğini akılda tutulur. Doğum kontrol hapları kullanan bayanlarda adet döneminden önce kahverengi akıntı meydana gelebilir.

Bu makalede anlatılan adet öncesi akıntı, şimdiye kadar normal ve anormal olan adet dönemi öncesi vajinal akıntı arasındaki farkı anlamış olmanız gerekir. Öyleyse adet döngüsünün gerçekleşmesinden önce normal akıntı oluşuyorsa endişelenmek için bir neden olmayacaktır. Fakat akıntı miktarında, akıntı renginde ve kokusunda herhangi bir değişim gözlemlendiğinde o vakit olabildiği kadar erken jinekologunuzu görünmez gerekir. Böylesi anormal akıntının tedavisi altta yatan nedenlere. 

]]>
Adet Kanaması https://www.adet.gen.tr/adet-kanamasi.html Mon, 10 Dec 2018 09:00:54 +0000 Adet kanaması, bayanlarda görülen ve son derece normal karşılanan bir durumdur. Adet kanamaları kişilerde ergenlik döneminden başlayarak sürekli olarak görülen durumlardandır. Bunun olması değil olmaması kadınlar için b Adet kanaması, bayanlarda görülen ve son derece normal karşılanan bir durumdur. Adet kanamaları kişilerde ergenlik döneminden başlayarak sürekli olarak görülen durumlardandır. Bunun olması değil olmaması kadınlar için büyük problemler meydana getirmektedir. Adet kanaması aslında bir yönden bakıldığında kadınların üreme sistemlerinde herhangi bir problemin olup olmadığını göstermektedir. Eğer kadında sürekli olarak adet gecikmeleri yada adetin erken görülmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda bu durum, kişide bir sorun olduğunu göstermektedir. Adet kanamasının başlangıcı ergenlik döneminde farklılıklar gösterebilmektedir. Kişinin vücut mekanizması, kilosu, yaşı gibi farklı etkenlere bakılarak ilk adet kanaması görülme durumu değişiklikler göstermektedir. 15 yaşını geçmesine rağmen heniz ilk adet kanaması gözlemlenmediyse kişinin zaman kaybetmeden bir doktora başvurması olası tehlikeleri azaltacaktır. Genellikle yapılan testler ve muayenelerle bu tür sorunların nedeni araştırılır. 

Adet kanaması kadınlarda her ay görülen ve rahmin iç duvarının sürekli olarak kendini yenilemesinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Bu yumurtaların döllenmemesinden dolayı zamanı geldiğinde kan ile dışarı atılması durumunda meydana gelerek her ay gerçekleşir. Genellikle 25-30 günde bir görülen adet kanaması, sürekli olarak bebeğin gelişeceği bölgenin yenilenmesi nedeni ile görülmektedir. Yumurta döllenerek rahme gelir ise bu durumda adet kanaması görülmez. Yani hamile kişilerde herhangi bir adet kanaması durumu gözlemlenmez. Yaklaşık bir hafta kadar sürek adet kanaması, kanamanın 4. günü bitecek derecede azalma gösterir. Her ay görülen adet kanamalarının şiddeti değişiklikler gösterebilmektedir. Kişinin yaptığı egzersizlere, sporlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Adet kanaması yaklaşık olarak 5 gün geciktiğinde bu durum artık normal dışına çıkmış olur. Bu durumda kişinin acilen bir doktor muayenesine girmesi sorunların meydana gelmesini önleyecektir. Adet kanaması kimi zaman kişinin diyet yapması, Aşırı heyecanlanması ya da ister iş için olsun ister eğitim için olsun aşırı stres altında kalması durumunda düzensizleşerek sorunları meydana getirmektedir. Fakat kişinin ilk adet dönemlerinde sürekli olarak adet gecikmeleri son derece normal karşılanan bir durumdur. Bu durum zamanla düzene binerek normal seyrini alacaktır.

Adet Kanaması
Adet kanamalarının kokusu bazı insanlarda rahatsızlık verici olabilmektedir. Bu durum aslında kişinin kendisine göre değişiklikler gösterir. Adet döneminde kullanılan pedler ile bu sorun azaltılmaktadır. Pedin ise kanama şiddetine göre sık sık değiştirilmesi bu gibi birçok sorunu engelleyecektir. Bu pedler adet kanaması sırasında meydana gelen kanı emerek hapsederler. Bu şekilde koku oluşması ya da iç çamaşırın batması gibi sorunlar da ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanında adet kanamaları sırasında kullanılabilen tamponlar ülkemizde çok yaygın olmayan ürünlerdir. Fakat bu ürünler son hijyen içerisinde kullanıldığında faydalı olarak adet kanaması durumunun oluşturduğu olumsuzlukları azaltır. Adet kanaması görülen bir kişinin çok duş alması önerilmemektedir. Bu durumun en büyük nedeni ise adet dönemlerinde meydana gelen enfeksiyon riskleridir. Enfeksiyonlarında duş nedeniyle yada yüzme sırasında bulaşması durumu son derece olağan olduğu için bu gibi şeylerden birkaç gün uzak durmak gerekebilir. 

Adet kanaması görülen kişide kasık bölgesinde ya da bel bölgelerinde şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Bu durum son derece normaldir. Bu ağrılar kimi zaman çok büyük problemlere neden olarak kişilerde iş hayatının ya da eğitim hayatının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda kesinlikle ağrı kesici ilaçların kullanılması da tavsiye edilmez. Adet kanaması görülen bir kişinin vücudu en hassas halini alır ve kişinin kesinlikle soğuktan ve bu tür ilaçlardan uzak durması onun yararına olacaktır. Aksi durum]]> Adet Döngüsü https://www.adet.gen.tr/adet-dongusu.html Mon, 10 Dec 2018 21:49:02 +0000 Adet döngüsü, ergenlik dönemi ile birlikte cinsiyet hormonları salınmaya başlar ve bu hormonların etkisi ile adet kanamaları ve adet döngüsü oluşmaya başlar. Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar yumurtalıklarda östrojen Adet döngüsü, ergenlik dönemi ile birlikte cinsiyet hormonları salınmaya başlar ve bu hormonların etkisi ile adet kanamaları ve adet döngüsü oluşmaya başlar. Ergenlik döneminde beyinden gelen uyarılar yumurtalıklarda östrojen ve progesteron adı verilen hormonların salınmasına sebep olur ve bu hormonlar etkisi ile ilk adet kanamaları ve adet döngüsü başlar vücutta oluşan bu değişiklikler duygu ve davranışların değişimine sebep olur. Adet döngüsü hormonlar tarafından düzenlenir kız çocukları doğduklarında yumurtalıklarında dört yüz bin kadar yumurta vardır doğumdan ergenlik dönemine kadar bir kısmı dejenere olabilir daha sonra adet kanamaları ile her ay bir tanesi olgunlaşarak atılır adet döngüsünü oluşturan ilk adet kanamasına menarş denir ve ilk adet kanaması 9-16 yaşları arasında görülür adet döngüsünde 1-14 gün döngünün östrojen fazı olarak adlandırılır adet kanamasını başladığı ilk gün östrojen en düşük düzeydedir adet döngüsünde ilk gün siklusun birinci günü olarak bilinir bu ilk gün biraz sancılı geçer adet kanaması genellikle yirmi sekiz günde bir görülür. Bu dönemde yumurtalıktan bırakılan yumurta döllenmediği zaman rahim iç tabakası ile atılır. 2-5 gün arasında kanama olur ve git gide azalır ortalama altıncı günde biter daha sonra yumurtayı içerisinde bulunduran kese büyür ve östrojen hormonu üretimi artar ve rahmin iç tabakası kalınlaşır on üç ve on dördüncü gün ovulasyon yani yumurtlama dönemidir bu durumda cinsel birliktelik sağlanırsa gebelik gerçekleşir. Adet döngüsünün ikinci yarısında yumurtalıklardan progestan hormonu salınır ve rahmin iç tabakası kalınlaşarak gebeliğe hazırlanılır göğüslerde ağrı ve hassasiyet olur vücutta su toplanması yaşanır belli gıdalara aşırı istek duyulur tuzlu gıdalar tüketildikçe vücuttaki şişlik artar yumurta döllenmediği zaman gebelik olmaz ve adet kanaması başlar

Adet Döngüsü
Adet döngüsü, adet döngüsü bazı bayanlarda çok uzun sürebilir yılda sadece üç dört kez adet görebilirler stres ağır egzersizler ani kilo kayıpları diyet gibi durumlar buna sebep olabilir. Hormonal dengesizliklerde yine bu duruma sebep olabilir Bazen de adet döngüsü çok kısa sürebilir yine stres yaşam koşulları buna sebep olmaktadır eğer adet döngüsü yirmi bir günden daha kısa ise bir doktora başvurmak gerekir. 
]]>